| کد خبر: 252443 |

موسسه تحقیقات آب پیش بینی کرد؛

کاهش بارش ها و افزایش تبخیر آب در حوضه های آبریز جنوبی کشور

بر اساس گزارش مؤسسه تحقیقات آب وزارت نیرو، بررسی وضعیت تبخیر در حوضه های آبریز کشور نشان از آن دارد که در این هفته روند تبخیر آب در حوضه های شمالی کاهشی و نواحی جنوبی افزایشی خواهد بود و هفته آینده روند در حوضه های جنوبی افزایش خواهد یافت.

تین نیوز

بر اساس گزارش موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو ، بررسی وضعیت تبخیر در حوضه های آبریز کشور نشان از آن دارد که در این هفته روند تبخیر آب در حوضه های شمالی کاهشی و نواحی جنوبی افزایشی خواهد بود و هفته آینده روند در حوضه های جنوبی افزایش خواهد یافت.

به گزارش تین نیوز به نقل از ایرنا، میزان تبخیر آب در حوضه های آبریز کشور یکی از مهم ترین مسائل در به وجودآمدن کم آبی یا پرآبی است، به طوری که هرچه میزان تبخیر بیشتر باشد وضعیت تأمین آب هم مشکلات بیشتری خواهد داشت.

بر اساس اعلام موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو، برای هفته اول ، وضعیت پتانسیل تبخیر نسبت به متوسط ۵ سال اخیر در نیمه شمالی کشور کاهشی و در جنوب شرقی کشور به صورت پراکنده افزایشی پیش بینی می شود و نسبت به هفته گذشته به صورت پراکنده در جنوب شرق کشور افزایشی و در مناطق شمالی کشور به صورت پراکنده کاهشی خواهد بود .

وضعیت پتانسیل تبخیر برای هفته دوم نسبت به متوسط ۵ سال اخیر در غرب کشور به صورت پراکنده کاهشی پیش بینی می شود و همچنین برای هفته دوم نسبت به هفته گذشته، در نیمه جنوبی کشور افزایشی خواهد بود.

پیش بینی اختلاف متوسط هفتگی پتانسیل تبخیر روزانه برای این هفته

بر پایه این گزارش، اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز دریای خزر در هفته منتهی به ۲۸ بهمن نسبت به هفته گذشته منفی ۰.۳ میلیمتر است، درحالی که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی ۰.۵ میلیمتر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز دریاچه ارومیه به این شکل است که نسبت به هفته گذشته منفی ۰.۲ میلیمتر و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیرمنفی ۳ دهم میلیمتر است.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز فلات مرکزی در هفته منتهی به ۲۸ بهمن نسبت به هفته گذشته ۲ دهم میلیمتر است، همچنین این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر هم منفی ۴ دهم میلی متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز قره قوم به این شکل است که نسبت به هفته گذشته ۵ دهم میلیمتر و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر هم منفی ۰.۷ میلیمتر است.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز مرزی شرق در هفته منتهی به ۲۸ بهمن نسبت به هفته گذشته ۴ دهم میلیمتر است، درحالی که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر صفر میلیمتر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان به این شکل است که نسبت به هفته گذشته ۰.۱ میلیمتر و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی ۵ دهم میلیمتر است.

متوسط هفتگی پتانسیل تبخیر روزانه در هفته آینده

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز دریای خزر در هفته منتهی به ۵ اسفندماه نسبت به هفته گذشته منفی ۰.۲ میلیمتر خواهد بود، درحالی که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیرمنفی ۴ دهم میلیمتر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز دریاچه ارومیه به این شکل است که نسبت به هفته گذشته منفی ۳ دهم میلیمتر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیرمنفی ۵ دهم میلیمتر خواهد بود.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز فلات مرکزی در هفته منتهی به ۵ اسفندماه نسبت به هفته گذشته ۰.۶ میلیمتر است، درحالی که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیرمنفی ۰.۲ میلیمتر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز قره قوم به این شکل است که نسبت به هفته گذشته ۵ دهم میلیمتر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر۲دهم میلیمتر خواهد بود.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز مرزی شرق در هفته منتهی به ۵ اسفندماه نسبت به هفته گذشته یک میلی متر است، درحالی که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر۱ دهم میلیمتر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان به این شکل است که نسبت به هفته گذشته ۹ دهم میلیمتر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیرمنفی ۱ دهم میلی متر خواهد بود.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

 • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

 • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

 • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
  0 رویداد‌های ۱۰ روز آینده
  helptinn

  تین‌نیوز در مدت 12 سال فعالیت مستمر، با رعایت اصل بی‌طرفی رسانه‌ای، اخبار، گزارش‌ها و رویدادهای حمل‌ونقل کشور را تحت پوشش و به‌طور رایگان در اختیار علاقه‌مندان و متخصصین قرار داده است.
  ادامه فعالیت این رسانه علاوه بر حمایت‌های معنوی شما که همواره از آن بهره‌مند بوده‌ایم، نیازمند حمایت مادی شما است.

  از ما حمایت کنید