| کد خبر: 111073 |

تین‌نیوز| یکی از وبلاگ‌نویسان پایگاه تخصصی تین‌نیوز، در مطلب کوتاهی از این رسانه خواسته در جریان حادثه چند روز پیش تصادف قطار در سمنان و استعفای مدیرعامل سابق راه‌آهن پس از آن، بدون جانبداری اطلاع‌رسانی کند.

فریدون اروجلو همچنین برخی اخبار تین‌نیوز را درباره این اتفاق جانبدارانه خوانده است. تین‌نیوز ضمن استقبال از نظرات منتقدانه کارشناسان و متخصصان این حوزه، توضیح کوتاهی در این‌باره ارائه می‌کند.

۱. همانگونه که وظیفه رسانه انعکاس صادقانه و واقع‌بینانه اخبار و وقایع حوزه کاری خود است، همزمان مسئولیت دارد که از نگاه خود به تجزیه و تحلیل اخبار و وقایع پرداخته، مشکلات و ناهنجاری‌ها و سوء عملکردهای احتمالی را مورد نقد قرار دهد و از موفقیت‌ها حمایت و آن را مورد تشویق قرار دهد. لذا بی‌طرفی رسانه، خصوصا رسانه تحلیلی، لزوما به معنی عبور بی‌تفاوت از کنار رخدادها نیست.

۲. در ماجرای اخیر تصادف قطار در سمنان، این رسانه کوشید تا با نقل به‌هنگام و همه‌جانبه اخبار مربوط، به وظیفه اطلاع‌رسانی خود عمل کرده و از شکل‌گیری جریان‌های خبری که سعی داشتند با کتمان برخی واقعیت‌ها و یا انتقال برخی اخبار ناصحیح، موضوع را به سوی اهداف و اغراض شخصی و جناحی سوق دهند، به سهم خود ممانعت کند.

۳. در موضوع استعفای مدیرعامل سابق راه‌آهن نیز موضع این رسانه از ابتدا بر این اصل مبتنی بود که جریان امور باید به سمتی سوق یابد تا ضمن نمایش حس مسئولیت‌پذیری مجریان و کاستن از آلام عامه مردم، خصوصا آسیب‌دیدگان واقعه، از قربانی شدن انصاف در این زمینه اجتناب به عمل آید.

۴. مدیرعامل راه‌آهن به لحاظ تحصیلات مرتبط با مسوولیت، عملکرد و بیلان کاری و خصوصیات و سوابق شخصی و مدیریتی، در حوزه حمل‌ونقل از جمله مدیرانی بود که کمتر کارشناسی در این حوزه، عملکرد وی را منفی و کاملا موفق ارزیابی می‌کرد و لذا صرف‌نظر از کناره‌گیری و یا استمرار خدمت وی، موضوعی که مد نظر این رسانه قرار داشت این بود که به سهم خود مدافع و قدردان نگاه تخصصی در انتخاب مدیران و روحیه قدردانی نسبت به خدمات باشد که پر واضح است این امر، منافاتی با طرح نقدهای سازنده در قبال کاستی‌ها ندارد.

۵. درخصوص نظرسنجی این رسانه نسبت به واقعه اخیر، چنانچه منصفانه نگاه شود، با وجود گزینه‌هایی همچون «لازم بودن استعفا»، اینکه نظرسنجی خواسته باشد القا کننده جهتی خاص باشد را منتفی می‌کند.
 

حالا که اینجا هستید...

تین‌نیوز از مخاطبانش درخواست کوچک اما مهمی دارد. ما در پایگاه خبری صنعت حمل‌و‌نقل همواره سعی داشتیم جامع‌ترین اخبار، تحلیل‌ها و گزارش‌ها را مطابق با واقعیات و توجه به اصل بی‌طرفی رسانه تهیه و اطلاع‌رسانی کنیم. اما حوزه‌ی حمل‌و‌نقل بسیار گسترده است و پوشش دقیق و متمرکز همه‌ی آن کاری بس دشوار. بنابراین تصمیم براین گرفتیم که روی بخش‌هایی از این حوزه بیشتر تمرکز کنیم که اولویت و دغدغه اصلی مخاطبانمان است و مشکلات این حوزه‌ها را با فوریت بیشتری از مسئولان پیگیری کنیم. بنابراین پرسشنامه‌ای تهیه کردیم که اولویت شما در حوزه بزرگ حمل و نقل را مشخص می‌کند حال تنها قدمی که مانده این است که با پر کردن این پرسشنامه ما را در این مسیر یاری کنید. «راه روشن است.»؛ اگر شما راهنمای ما باشید.

پرسشنامه
خواندنی ها

ارسال نظر

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

 • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

 • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

 • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

 • 0 0

  بله با نظر شما موافقیم ولی نباید از نظرات کارشناسان خود را مستغنی بدانید.

 • 0 0

  الحق والانصاف بیطرف نیستید وبی انصافید!!

 • HJHSDD۴۵ @ YAHOO. COM 0 0

  ذهبیون جون اتاق فکر پر وام و رانت پر چی رسانه ای هستن که قلم به مزد راه آهنین

 • 0 0

  به عنوان یک شهروند معتقدم در هنگام بروز خطاهای این چنینی انتظار افکار عمومی نه تنها استفعا بلکه عزل کسانی است که در وقوع حادثه دخیل بوده‌اند.

 • 0 0

  به طور قطع این توقع زیادی نیست که همچنان که تعدادی از افراد به دلیل توانمندی‌های خود ارتقای شغلی یافته و به مدیریت می رسند، به دلیل اشتباهات خود نیز تنزل رتبه یافته و از مدیریت داوطلبانه یا به اجبار کنار بروند.

 • 0 0

  شکل‌گیری این تفکر در بین افراد جامعه که مدیرانشان پاسخگو و مسئولیت‌پذیر نبوده و در مقابل اشتباهات خود و زیر مجموعه‌شان بی‌تفاوتند نیز تقویت کننده روحیه عدم مسئولیت‌پذیری و قانون‌گریزی در کل جامعه است.

 • 0 0

  هر حادثه ناشی از یک اشتباه است و هر اشتباه هم تاوانی دارد، این که افرادی که در بیانیه راه آهن در این حادثه مقصر شناخته شده‌اند،

 • 0 0

  سال‌ها بود که پاسخگویی و مسئولیت‌پذیری مدیران به فراموشی رفته بود،

 • 0 0

  اما امروز و پس از سال‌ها و در اقدامی که لااقل در حافظه ذهنی من مشابه آن وجود ندارد، شاهد برخورد مسئولانه تعدادی از مدیران در مورد یک حادثه هستیم.

 • 0 0

  سال‌ها بود که پاسخگویی و مسئولیت‌پذیری مدیران به فراموشی رفته بود، مدیران پایین دست هیچ واهمه‌ای از برخوردهای مدیریتی، عزل و برکناری نداشتند، چرا که می‌دانستند تنها موضوعی که منجر به عزل و برکناری می شود، وابستگی‌های سیاسی و جناحی است و با بهره‌مندی از نعمت همفکری سیاسی، از چنان حاشیه امنی برخودار خواهند بود که هیچ نگرانی برایشان وجود نخواهد داشت.

 • 0 0

  در این بین مدیری هم استعفا داد، در این مورد نیز به عنوان یک شهروند این اعتقاد را دارم که چه مدیر مستعفی داوطلبانه استعفا داده باشد و چه از روی اجبار، هر دوی این اقدام پاسخی به انتظار مردم از مسئولان و عادی ترین واکنش در جهت احترام به کسانی است که در این حادثه به هر شکلی متضرر شده‌اند.

 • 0 0

  ما بارها با نتایج عدم برخوردهای قاطع مدیریتی در اشکال گوناگون مواجه بوده‌ایم. بارها با دیدن رفتارهای غیرمسئولانه و نادرست مدیران و کارکنانی که وظیفه‌شان پاسخگویی به مردم است، رنجیده خاطر گشته ایم.

 • 0 0

  مردم سال‌هاست از این دست اقدامات را در کشورهای دیگر مشاهده می‌کنند اما مشابه آن را از مسئولان کشور خود نمی‌بینند، بلکه گامی ارزشمند در جهت افزایش حس مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی در بین آحاد مردم، جلوگیری از افزایش زمینه‌های فساد در لایه‌های مختلف جامعه و در نهایت توسعه یافتگی جامعه است.

 • 0 0

  حداقل منصفانه یک دوره بدوی شانتاژ و عملیات رسانه ای رو ببنین بعد شروع کنین به پاچه خواری اینجوری هم تو کارتون موفق ترین هم با کلاستره از یک طرف رییستون جیره خوره راه آهن و آقاییه و از طرف دیگه بلغور می کنین منصفانه بی طرفین غلط کردین

 • 0 0

  خیلی جالبه برای خودتان دسته گل می فرستید

 • saeed۵۲۱h @ gmail. com 0 0

  بیطرفی شما کاملا آشکاره!!!!

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین