بازدید سایت : ۳۸۹۸۹

اما و اگرهای تولید نفت و گاز شیل در ایران

میزان قابل توجهی نفت خام و گاز طبیعی متعارف موجود است که با هزینه کمتر از شیل یعنی بین ۱۰ تا ۱۵ دلار تولید می شود.

اما و اگرهای تولید نفت و گاز شیل در ایران
تین نیوز

یک کارشناس حوزه انرژی گفت: واقعیت اینکه میزان قابل توجهی نفت خام و گاز طبیعی متعارف داریم که با هزینه کمتر از شیل یعنی بین ۱۰ تا ۱۵ دلار تولید می شود، ضمن اینکه ما در کشوری هستیم که آب های زیرزمینی را خارج کرده ایم و در مناطق مرکزی کشور زمین فرونشست زمین را داریم، چون لایه های زیرزمینی جابجا شده اند و افزایش وقوع زلزله را هم شاهدیم، نتیجه اینکه برداشت های جدید منجمله نفت و گاز شیل باید با در نظر گرفتن این ملاحظات صورت گیرد.

به گزارش تین نیوز به نقل از ایلنا، محمود خاقانی درباره برنامه توسعه نفت و گاز شیل اظهار داشت: توسعه میادین تولید نفت و گاز غیرمتعارف وقتی اقتصادی شد که از سال ۸۴ تحریم به ایران تحمیل و از بازار نفت و گاز کنار گذاشته شد، در هماهنگی شرکت های بزرگ نفتی و دولت های متبوع شان؛ ایران تحت تحریم قرار گرفت. به عبارت دیگر ایران در خاورمیانه و ونزوئلا در امریکای لاتین از بازار نفت محدود و کنار گذاشته شدند نتیجه اینکه شرایطی بوجود آمد که قیمت ها در سطحی باشد که برای تولید نفت و گاز شیل امریکا که اکنون حدود ۴۰ دلار هزینه دارد؛ مقرون به صرفه باشد و اینگونه هم شد.

خاقانی افزود: اکنون در جدول کشورهای تولیدکننده نفت و گاز؛ امریکا در ردیف اول قرار دارد و بزرگترین تولیدکننده نفت خام و گاز طبیعی است و میزان صادرات این کشور هم بویژه گاز ال ان جی قابل توجه است و می توان گفت که امریکا زمینه ای فراهم کرد که جنگ اوکراین به دو دلیل انجام شود؛، یکی اینکه بین اروپا و روسیه فاصله ایجاد شود و روسیه بعنوان اصلی ترین تامین کننده گاز طبیعی اروپا؛ از میدان خارج شود و امریکا جای روسیه را در اروپا بگیرد که این اتفاق هم افتاد.

وی تصریح کرد: در منطقه مدیترانه جنگ نوار غزه که حمایت امریکا از اسرائیل انجام شد هم بخاطر منابع غنی گاز طبیعی است و باتوجه به اینکه امارات، قطر، کویت و عربستان با شرکت های اسرائیلی، اروپایی و امریکایی برای تولید گاز در این منطقه مشارکت دارند در مقابل فجایع سکوت کرده اند، تداوم تحریم در ایران هم قیمت را در سطحی نگه داشته که هم به نفع امریکا و تا حدودی به نفع شیوخ خلیج فارس است و اروپا هم می تواند قیمت ها را تحمل کند.

وی خاطرنشان کرد: چین هم علیرغم اینکه بدنبال خرید نفت ارزان است در عین حال در همکاری با امریکا در تلاش است که قیمت ها را در سطحی نگه دارد که توسعه میدان بزرگ شیلی را که اخیرا کشف کرده توجیه پذیر کند.

خاقانی بیان داشت: روشی که در امریکا و چین برای ذخایر شیل بکار می رود روش فرکینگ است به این ترتیب که به تله های نفتی نفوذ کرده و لایه های مشخص نفت و گاز را در عمق زیاد شکاف می دهند و با روش های خاصی ذخایر را به زمین انتقال می دهند. اکنون گفته می شود که روش استخراج بومی این نفت ۲۵ دلار هزینه دارد البته در مقطعی در اروپا روش فرکینگ ممنوع شد زیرا در منطقه ای در انگلستان منجر به زلزله شد یعنی منجر به جابجایی طبقات شد.

وی ادامه داد: واقعیت اینکه میزان قابل توجهی نفت خام و گاز طبیعی متعارف داریم که با هزینه کمتر از شیل یعنی بین ۱۰ تا ۱۵ دلار تولید می شود، ضمن اینکه ما در کشوری هستیم که آب های زیرزمینی را خارج کرده ایم و در مناطق مرکزی کشور زمین فرونشست زمین را داریم، چون لایه های زیرزمینی جابجا شده اند و افزایش وقوع زلزله را هم شاهدیم، نتیجه اینکه برداشت های جدید منجمله نفت و گاز شیل باید با در نظر گرفتن این ملاحظات صورت گیرد.

این کارشناس حوزه انرژی گفت: اکنون به لحاظ جذب سرمایه در صنعت نفت کشور مشکل داریم و این در شرایطی است که تحریم ادامه دارد و عضو FATF هم نیستیم. باضافه اینکه در مورد نفت و گاز غیرمتعارف این نکته هم باید مورد توجه قرار گیرد که خطر اینکه نتوانیم مخزن را توسعه دهیم وجود دارد تولید و سرمایه گذاری در این میادین ریسک بالایی دارد. بنابراین هرچند در توسعه این میادین با نرخ امروز بابت هر بشکه ۶۵ دلار سود کسب می کنیم اما تولید از میادین متعارف باید در اولویت باشد.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.
  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.