| کد خبر: 261124 |

قیمت لاستیک خودرو سنگین و آفرودی هر کیلو 7 دلار است.

قیمت لاستیک خودروهای سنگین و آفرودی به ازای هر کیلو ۷ دلار است.

تین نیوز
اختلاف قیمت تایر از کارخانه تا بازار این قطعه مصرفی در خودرو را تبدیل به یک کالای سرمایه ای کرده است، در سایه نبود نظارت ها به زنجیره توزیع تایر، افزایش تقاضا در بازار وجود دارد. از سوی قیمت نهاده های تولید توام با نوسان نرخ ارز، هزینه تمام شده لاستیک را افزایش می دهد.
به گزارش تین نیوز به نقل از بازار، تایرسازان مجبور به فروش با قیمت دستوری هستند، این موضوع نه تنها منجربه کنترل بازار نشده بلکه زمینه توقف فعالیت تولیدکنندگان را نیز آماده می کند. برای بررسی این مشکلات با جمال میرزایی رئیس انجمن صنفی صنعت تایر ایران به گفت و گو پرداختیم:

* به عنوان پرسش نخست، اخیرا زمزمه های در خصوص افزایش قیمت تایر در بازار شنیده می شود، این موضوع چقدر صحت دارد؟

تایرسازان براساس نرخ مصوب محصولات خود را به بازار عرضه و مشتریان می توانند لاستیک را با این قیمت خریداری کند. بنابراین تا زمانی که نرخ مصوب افزایش نیابد، تولیدکنندگان با قیمت فعلی محصولات خود را راهی بازار می کنند. گفتنی است که تولیدات تایرسازان راهی بازار می شود و هیچ تولیدکننده ای لاستیک در انبارها دپو نمی کند.

 

* پیشتر تولیدکنندگان تایر اظهار داشتند که ۱۰ درصد نیاز ارزی صنعت تایر از ابتدای سال تامین شده است، شرایط فعلی تولیدکنندگان در خصوص تامین ارز چگونه است؟

باتوجه به اینکه صنعت تایر سالانه ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون دلار نیاز ارزی دارد، از ابتدای سال جاری تاکنون فقط ۶۰ میلیون دلار آن فراهم شده است، درحال حاضر نیز پیگیر مشکلات ارزی صنعت تایر هستیم.

 

* آیا واردکنندگان تایر نیز با چالش تامین و تخصیص ارز جهت عرضه لاستیک به بازار مواجه هستند؟

در بحث واردات تایر این موضوع فرق دارد، بیشتر از ۹۰ درصد تایر سواری و حدود ۳۰ درصد تایر باری نیاز بازار توسط تولیدکنندگان داخلی تامین می شود، مابقی نیاز بازار از طریق واردات تامین می شود. در چهار ماهه نخست سال جاری حدود ۱۰۰ میلیون یورو نیاز واردکنندگان برای تامین تایر باری و اتوبوسی رادیال فراهم شده است، این مقدار ۷۰ درصد بیشتر از نیاز واردکنندگان به ارز است.

 

* پیشتر به بحث قیمت گذاری دستوری و نرخ مصوب اشاره کردید، در حال حاضر زنجیره تامین خودروسازان خواستار افزایش قیمت قطعات شدند، آیا انجمن صنفی صنعت تایر ایران نیز چنین درخواستی دارد؟

بله، درخواست افزایش نرخ را به سازمان های ذیربط اعلام و تا زمانی که سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و سازمان حمایت مجوز لازم را صادر نکنند با نرخ های فعلی محصولات را عرضه خواهیم کرد. گفتنی است که خواستار افزایش ۲۵ تا ۳۰ درصدی قیمت لاستیک هستیم.

 

* بیشتر کارشناسان معتقد هستند که زنجیره توزیع تایر سود اصلی را به دلیل دپو کسب می کند، نظر شما در این خصوص چیست؟

متاسفانه شاهد هستیم که تایر به عنوان کالا سرمایه ای شناخته و در انبارک ها دپو می شود، علت التهاب فعلی بازار تایر نیز ناشی از افزایش به دلیل اختلاف نرخ زیاد میان تایر تولیدی و وارداتی است. گاهی مصرف کنندگان به تایر نیاز نداشته و اقدام به دپو آن در انبارها برای کسب سود می کند، عده ای سود جو نیز در این میان انتظار افزایش نرخ را برای کسب سود بیشتر دارند.

 

* در حال حاضر قیمت تایر تولید داخل در قیاس با بازارهای جهانی چه مقدار تفاوت دارد؟

در بازارهای جهانی تایر ۳ دلار به ازای هر کیلو فروخته می شود، اما در کشور تولیدکنندگان تایر آن را با نرخ ۲ دلار به ازای هر کیلو عرضه بازار می کنند. در تایر خودروهای آفرودی و معدنی قیمت به ازای هر کیلو ۷ دلار است، البته برند تولید کننده در قیمت نهایی تاثیر بسزایی دارد.

 

* به عنوان پرسش پایانی، از وزارت صمت به عنوان سیاستگذار صنعتی کشور درخواستی جهت بهبود وضعیت صنعت تایر دارید؟

پیشنهادی را در خصوص آزادسازی قیمت تایر به وزیر صمت ارائه کردیم که با نظر مثبت ایشان مواجه شد، اگر قیمت گذاری دستوری برای تولید لاستیک حذف شود، بازار این قطعه در کشور به تعادل می رسد و تقاضای کاذب نیز حذف خواهد شد.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.