| کد خبر: 252445 |

کاهش ۲۵ تا ۷۵ درصدی حجم آب ۲۲ سد مهم کشور

حجم موجودی آب ۲۲ سد مهم برای مصارف شرب و کشاورزی کشور از ابتدای سال آبی جاری (اول مهرماه) تا ۲۳ بهمن ماه نسبت به مدت مشابه سال گذشته، بین ۲۵ تا ۷۵ درصد کاهش داشته است.

تین نیوز

حجم موجودی آب ۲۲ سد مهم برای مصارف شرب و کشاورزی کشور از ابتدای سال آبی جاری (اول مهرماه) تا ۲۳ بهمن ماه نسبت به مدت مشابه سال گذشته، بین ۲۵ تا ۷۵ درصد کاهش داشته است.

به گزارش تین نیوز به نقل از ایرنا، گرچه وضعیت بارشی کمی بهتر شده است اما همچنان اثر این بارش ها در وضعیت ذخایر سدها نمایان نشده و در مجموع میزان ورودی آب به سدها با کاهش ۱۱ درصدی همراه است. علاوه بر آن ۲۲ سد از مجموع سدهای مهم شرب و کشاورزی از ابتدای سال آبی جاری تا ۲۳ بهمن ماه هرکدام با کاهشی از ۲۵ تا ۷۵ درصد روبه رو شده اند.

همچنین در بازه زمانی ۱۶ بهمن تا ۲۳ بهمن ماه یک سد به مجموع سدهای با کاهش حجم آب افزوده شده است.

بر اساس تازه ترین گزارش دفتر اطلاعات و داده های آب شرکت مدیریت منابع آب ایران، سد رودبال داراب در استان فارس با داشتن ۱۰ میلیون مترمکعب موجودی آب از ابتدای سال آبی جاری تا ۲۳ بهمن ماه با کاهش ۷۵ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال روبرو شده و درصد پرشدگی فعلی این سد هم ۱۲ درصد است.

بر پایه این گزارش، سد شهید رجایی مازندران ۳۵ میلیون مترمکعب موجودی آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۵۸ درصد کاهش دارد که به معنای ۲۱ درصد پرشدگی است.

چاه نیمه های سیستان و بلوچستان از ابتدای سال آبی جاری تا ۲۳ بهمن ماه ۱۲۸ میلیون مترمکعب موجودی آب دارند که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۵۷ درصد کاهش دارد. میزان پرشدگی چاه نیمه ها به ۹ درصد رسیده است.

همچنین در این مدت، سد ساوه در استان مرکزی با ۵۰ میلیون مترمکعب حجم مخزن ۵۵ درصد کاهش نسبت به پارسال دارد و درصد پرشدگی آن نیز ۱۸ درصد است.

در مدت یاد شده، سد تهم زنجان موجودی ۱۳ میلیون مترمکعب آب را ثبت کرده است که در مقایسه با زمان مشابه در سال آبی گذشته ۵۵ درصد کاهش نشان می دهد. میزان پرشدگی این سد هم ۱۵ درصد است.

سد شمیل و نیان در استان هرمزگان با ۴۳ میلیون مترمکعب موجودی آب با کاهش ۵۳ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال روبه رو شده است و درصد پرشدگی کنونی این سد ۴۴ درصد است.

سد شهر بیجار گیلان نیز ۴۷ میلیون مترمکعب آب دارد که نسبت به مدت مشابه پارسال ۵۳ درصد کاهش یافته که درصد پرشدگی این سد هم ۴۵ درصد است.

سد طرق در خراسان رضوی از ابتدای سال آبی جاری تا ۲۳ بهمن ماه هفت میلیون مترمکعب موجودی آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۴۷ درصد کاهش نشان می دهد و درصد پرشدگی آن نیز اکنون ۲۱ درصد است.

سد دوستی خراسان رضوی هم ۱۸۷ میلیون مترمکعب آب دارد که نسبت به مدت مشابه پارسال ۴۷ درصد کاهش دارد و درصد پرشدگی آن ۱۵ درصد است.

موجودی آب در مخزن سد تنگوئیه سیرجان کرمان در حالی به رقم هشت میلیون مترمکعب رسیده است که این میزان نسبت به مدت مشابه پارسال ۴۵ درصد کاهش دارد. درصد پرشدگی فعلی این سد هم ۲۱ درصد است.

موجودی آب در سد سفیدرود گیلان به رقم ۱۷۶ میلیون مترمکعب رسیده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۴۴ درصد کاهش داشته و میزان پرشدگی در حال حاضر این سد هم ۱۷ درصد است.

سد ۱۵ خرداد در حوضه آبریز قم رود فقط ۴۹ میلیون مترمکعب موجودی آب دارد که نسبت به مدت مشابه پارسال ۴۲ درصد کاهش یافته است. میزان پرشدگی فعلی این سد نیز ۲۵ درصد است.

در این مدت، سد نسا کرمان هم با داشتن ۷۶ میلیون مترمکعب موجودی آب کاهش ۳۹ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال دارد. میزان پرشدگی آن هم ۴۵ درصد است.

سد سرنی در استان هرمزگان با داشتن ۲۶ میلیون مترمکعب موجودی آب نسبت به سال آبی پارسال ۳۹ درصد کاهش دارد و درصد پرشدگی فعلی آن هم ۴۲ درصد است.

سد استقلال در استان هرمزگان هم در مدت یاد شده با داشتن ۱۵۱ میلیون مترمکعب موجود آب نسبت به پارسال ۳۷ درصد کاهش را نشان می دهد. درصد پرشدگی فعلی این سد هم ۶۳ درصد است.

سد شیرین دره در استان خراسان شمالی هم ۲۳ میلیون مترمکعب موجودی آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال کاهش ۳۵ درصدی را نشان می دهد.

سد نهرین در خراسان جنوبی از ابتدای سال آبی جاری تا ۲۳ بهمن ماه یک میلیون مترمکعب حجم موجود آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۳۴ درصد کاهش یافته است. درصد پرشدگی فعلی این سد ۲۱ درصد است.

سد خیرآباد در سیستان و بلوچستان هم از ابتدای سال آبی جاری تا ۲۳ بهمن ماه ۱۴ میلیون مترمکعب موجودی آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۳۱ درصد کاهش نشان می دهد. درصد پرشدگی آن نیز ۵۳ درصد است.

سد ایلام ۲۳ میلیون مترمکعب آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال با کاهش ۳۰ درصدی همراه شده و میزان پرشدگی فعلی آن نیز ۳۷ درصد است

از ابتدای سال آبی جاری تا ۲۳ بهمن ماه سد کمال صالح استان مرکزی با ۳۱ میلیون مترمکعب موجودی آب با کاهش ۳۰ درصدی نسبت به پارسال روبه رو است.

موجودی آب در سد های پنجگانه استان تهران ۲۳۱ میلیون مترمکعب است که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۲۶ درصد کاهش را نشان می دهد. این سدها اکنون ۱۲ درصد پرشدگی دارد.

سد گاوشان، سلیمانشاه کرمانشاه میلیون مترمکعب است که در مقایسه با مدت مشابه پارسال کاهش ۲۵ درصدی را نشان می دهد. درصد پرشدگی این سد تا ۲۳ بهمن ماه به چهار درصد است.

 

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

 • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

 • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

 • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
  0 رویداد‌های ۱۰ روز آینده
  helptinn

  تین‌نیوز در مدت 12 سال فعالیت مستمر، با رعایت اصل بی‌طرفی رسانه‌ای، اخبار، گزارش‌ها و رویدادهای حمل‌ونقل کشور را تحت پوشش و به‌طور رایگان در اختیار علاقه‌مندان و متخصصین قرار داده است.
  ادامه فعالیت این رسانه علاوه بر حمایت‌های معنوی شما که همواره از آن بهره‌مند بوده‌ایم، نیازمند حمایت مادی شما است.

  از ما حمایت کنید