بازدید سایت : ۲۹۸۸۱

شاهراه ترانزیتی ایران به اروپا در حسرت بهسازی

پروژه آزادراه تبریز- زنجان که به عنوان تنها شاهراه ترانزیتی کشور به اروپا مطرح است با نواقص متعدد در حسرت بازسازی و رفع ایرادات آسفالت است.

شاهراه ترانزیتی ایران به اروپا در حسرت بهسازی
تین نیوز

 

پروژه آزادراه تبریز- زنجان که به عنوان تنها شاهراه ترانزیتی کشور به اروپا مطرح است با نواقص متعدد در حسرت بازسازی و رفع ایرادات آسفالت است.

به گزارش تین نیوز به نقل از مهر، وقتی از سمت تهران از طریق آزادراه به شمالغرب کشور و شهر تبریز حرکت می کنید با گذشت زمان و نزدیک شدن به زنجان خواهید دید وضعیت آزادراه رفته رفته بدتر شده و چاله ها امان راننده و سرنشینان را می برد.

به گفته رانندگان بعداز گذر از زنجان به سمت تبریز وضعیت آسفالت بدتر شده و دست اندازهای خطرناک در کنار چاله های عمیق سرنشینان در خودرو را یاد راه های روستایی می اندازد. این آزادراه با اینکه مسیری ترانزیتی و مهم بوده ولی دست اندازهای خطرناک در این مسیر مشهود است.

آنها می گویند وقتی با سرعت مجاز ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت در این آزادراه حرکت می کنیم، مواجه شدن با دست اندازهای عمیق وضعیتی خطرناک و مهلک ایجاد می کند، هرچند اگر مسافران از تصادف و سانحه رانندگی در امان باشند آسیب جدی به شاسی خودرو وارد خواهد شد. با اینکه از افتتاح آزادراه تبریز- زنجان بیش از ۱۰ سال سپری می شود ولی همچنان این مسیر ترانزیتی نواقص فراوانی به خصوص در وضعیت آسفالت دارد.

تونل هایی تاریک و بدون تهویه

قصه پرغصه این آزادراه تنها محدود به وضعیت آسفالت نشده بلکه چالش های پیش روی طولانی ترین تونل های دوقلوی کشور (تونل های شیبلی) بیش از ده سال است که لاینحل باقی مانده است. این تونل ها هرکدام با دو هزار و ۵۲۲ متر طول و ۱۱ متر عرض فاقد تهویه بوده و در بیشتر ایام سال تاریک است. همچنین نبود روشنایی و نداشتن خط کشی در بسیاری از مسیر دغدغه دیگر رانندگان است، به خصوص اینکه این مسیر ترانزیتی بوده و روزانه صدها کامیون و تریلی داخلی و خارجی در این مسیر تردد می کنند.

 

گران ترین عوارض جاده ای در بی استانداردترین آزادراه کشور

نکته جالب دیگر اینکه مسیر زنجان به بستان آباد با عوارض ۱۰ هزار تومانی برای خودروهای سواری و مسیر بستان آباد به تبریز با نرخ عوارض پنج هزار تومانی جزو گران ترین عوارضی های آزادراهی کشور محسوب می شوند که وضعیت راه در آنها نامناسب و غیراستاندارد است.

هر بار عوارض این آزادراه افزایش می یابد متولیان امر می گویند باید برای تأمین هزینه لکه گیری و بهسازی آسفالت این آزادراه عوارض از مسافران اخذ شود ولی خبری از بهسازی و رسیدگی به وضعیت جاده نیست.

گلایه امام جمعه تبریز از وضعیت آزادراه تبریز- زنجان

وضعیت نامناسب آزادراه حتی صدای اعتراض امام جمعه تبریز و نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی را نیز درآورد و حجت الاسلام آل هاشم در سفر اخیر رئیس جمهور به تبریز با انتقاد شدید از وضعیت آسفالت آزادراه تبریز- زنجان گفت: مردم از شکستن چندین باره شاسی خودروهایشان در این مسیر گله مند هستند.

امام جمعه تبریز با انتقاد از اینکه این آزادراه در اختیار بانک ملی بوده و این بانک هیچ اقدامی برای بهبود وضعیت مسیر انجام نمی دهد از رئیس جمهور درخواست کرد تا این شاهراه ترانزیتی کشور بازسازی شود.

شاهراه ترانزیتی ایران به اروپا در حسرت بهسازی

دستور ویژه رئیس جمهور برای بهسازی وضعیت آسفالت آزادراه

اعتراض ها نسبت به وضعیت آزادراه تبریز- زنجان به گوش رئیس جمهور رسید و آیت الله رئیسی دستور ویژه ای برای بهسازی وضعیت آسفالت آزادراه صادر کرد.

رئیس جمهور در سفر هیئت دولت به آذربایجان شرقی در ۱۸ خرداد ماه با تاکید بر اینکه بخش عمده ای از حمل ونقل و ارتباطات جاده ای کشور بر عهده این آزادراه است، دستور داد تا مشکلات این مسیر برطرف شود.

سرمایه گذار آزادراه تبریز- زنجان بانک ملی است

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان شرقی  به وضعیت نامناسب آزادراه تبریز- زنجان اعتراف کرد و افزود: در سفر دوم استانی رئیس جمهور به آذربایجان شرقی ۱,۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای پروژه های راهداری از جمله آزادراه زنجان – تبریز اختصاص یافت.

به دلیل وضعیت نامناسب این آزادراه در سفر دوم استانی مصوب شد بانک ملی ۳,۰۰۰ میلیارد ریال برای بهسازی آزادراه هزینه کند

اروجعلی علیزاده با تاکید بر اینکه سرمایه گذار آزادراه تبریز- زنجان بانک ملی است، گفت: هنوز بانک ملی این پروژه را تحویل راهداری که بهره بردار این پروژه بوده، نداده است.

وی سپس در این خصوص با پذیرفتن ایرادات متعدد آزادراه تبریز- زنجان ادامه داد: به دلیل وضعیت نامناسب این آزادراه در سفر دوم استانی مصوب شد بانک ملی ۳,۰۰۰ میلیارد ریال برای بهسازی و ایمن سازی آزادراه هزینه کند.

 

بانک ملی به تعهداتش عمل نکرده است

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای زنجان نیز در این خصوص با بیان اینکه آزادراه زنجان-تبریز توسط سرمایه گذار یعنی بانک ملی احداث شده است، افزود: مسئولیت نگهداری آن نیز بر عهده بانک ملی است، از این رو ما مجوزی نداریم تا از محل اعتبارات دولتی در این حوزه هزینه کردی داشته باشیم.

سرمایه گذار متعهد بوده که بعد از گذشت ۱۲ سال، عملیات روکش کامل آسفالت را انجام دهد اما اقدامی در این حوزه نکرده است

جعفر قزوینیان با اشاره به مصوبات سفر اخیر ریاست جمهوری به استان آذربایجان شرقی که یکی از دلایل مهم این سفر، حل اساسی مشکلات مربوط به آزادراه زنجان- تبریز بوده است، گفت: در این سفر مصوب شده است آزادراه زنجان- تبریز از بخش خصوصی به دولت تحویل شود تا مشمول بهره مندی از اعتبارات دولتی شود. امیدواریم با پیگیری کمیسیون های دولتی، ظرف ۲ ماه آینده موضوع بررسی شود تا سال آینده بتوانیم از محل منابع دولتی، اقدامات مؤثری در این محور انجام دهیم.

قزوینیان با بیان اینکه وضعیت رویه محور آزادراه زنجان- تبریز به هیچ عنوان مناسب نیست، از پیگیری های رفع این ضعف توسط دادستان، استانداری و اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان زنجان خبر داد و گفت: سرمایه گذار مربوطه متعهد بوده که بعد از گذشت ۱۲ سال، عملیات روکش کامل آسفالت را انجام دهد اما اقدامی در این حوزه نکرده است، البته سرمایه گذار برای عدم انجام برخی تعهدات خود دلایلی دارد.

وی عنوان کرد: در سفر استانی رئیس جمهور به آذربایجان شرقی مصوب شده است آزادراه زنجان- تبریز از بخش خصوصی به دولت تحویل شود تا مشمول بهره مندی از اعتبارات دولتی شود. امیدواریم با پیگیری کمیسیون های دولتی، ظرف ۲ ماه آینده موضوع بررسی شود تا سال آینده بتوانیم از محل منابع دولتی، اقدامات مؤثری در این محور انجام دهیم.

 

تخصیص ۳ هزار میلیارد ریال برای بهسازی وضعیت آزادراه تبریز- زنجان

دبیر کمیسیون هماهنگی بانک های آذربایجان شرقی و سرپرست بانک ملی استان نیز از تخصیص ۳ هزار میلیارد ریال به بهسازی وضعیت آسفالت آزادراه تبریز- زنجان توسط بانک ملی و با دستور رئیس جمهور خبر داد.

عادل غلامی با تاکید بر اینکه باید راهداری برای استفاده از این اعتبار برای بهسازی آزادراه اقدام کند، اظهار داشت: فعلاً این اداره کل اقدامی برای استفاده از این اعتبار انجام نداده است.

وی افزود: پروژه های آزادراه و بزرگراه های میانه- سرچم، صوفیان- شبستر، بستان آباد- سراب، مراغه- هشترود و تصفیه خانه ملکان با سرمایه گذاری بانک ملی در حال اجراست.

بانک ملی از انجام روکش آسفالت آزادراه امتناع کرد

معاون وزیر راه و شهرسازی نیز  با اظهار تأسف از وضعیت آزادراه تبریز- زنجان گفت: بانک ملی از انجام روکش آسفالت آزادراه امتناع کرده است.

سرمایه گذار این آزادراه بانک ملی است و ما از آنها می خواهیم که آزادراه تبریز- زنجان را تحویل دولت دهدخیراله خادمی با تاکید بر اینکه سرمایه گذار این آزادراه بانک ملی است، افزود: ما از این بانک می خواهیم که آزادراه تبریز- زنجان را تحویل دولت دهد.

وی سپس با اشاره به اینکه هزینه روکش آسفالت بالا است و این دلیل امتناع بانک از اجرای پروژه بوده، ادامه داد: در وزارت راه و شهرسازی در تلاش هستیم که آزادراه به دولت تحویل داده شود تا مشمول هزینه کرد اعتبارات دولتی شود.

بی کیفیت بودن آسفالت، نبود علائم و تقاطع های غیر همسطح، نشست های غیر فنی عقبه های پل ها، فقدان سیستم روشنایی، نبود گاردریل در برخی قسمت های مسیر، مشکلات روشنایی و نیز کمبود مجموعه های خدماتی و رفاهی در طول این سال ها در این آزادراه مشکل آفرین بوده است و انتظار می رود تا مسئولان امر برای برطرف کردن این مشکلات همت کنند.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.
  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.