| کد خبر: 252235 |

اجرای طرح «گواهینامه آسان» برای دارندگان موتورسیکلت

رئیس پلیس راهور فراجا در حاشیه ملاقات مردمی در محل سامانه ۱۹۷ ستاد فرماندهی پلیس راهنمایی و رانندگی کشور گفت: ۷ میلیون نفر از ۱۲.۵ میلیون موتورسیکلت سوار در سطح کشور فاقد گواهینامه هستند.

تین نیوز

رئیس پلیس راهور فراجا در حاشیه ملاقات مردمی در محل سامانه ۱۹۷ ستاد فرماندهی پلیس راهنمایی و رانندگی کشور گفت: ۷ میلیون نفر از ۱۲.۵ میلیون موتورسیکلت سوار در سطح کشور فاقد گواهینامه هستند. به همین دلیل برای ساماندهی این دسته از موتورسواران، اجرای طرح «گواهینامه آسان» را در دستور کار قرار داده ایم تا آن دسته از دارندگان موتورسیکلت که سال هاست موتورسواری می کنند، اما هنوز گواهینامه نگرفته اند، بتوانند در یک روز و با کوتاه کردن فرآیند، گواهینامه موتورسیکلت دریافت کنند.

به گزارش تین نیوز به نقل از خبرنگار ایلنا، ملاقات مردمی سردار سید کمال هادیان فر، رئیس پلیس راهور فراجا صبح امروز به مناسبت دهه فجر در محل سامانه ۱۹۷ ستاد پلیس راهنمایی و رانندگی کشور برگزار شد. رئیس پلیس راهور کشور در این دیدار به شکایات، انتقادات و درخواست های تعدادی از هموطنان به صورت حضوری و تلفنی رسیدگی کرد و به بررسی و رفع مشکلات مطرح شده توسط شهروندان پرداخت. جمعی از فرماندهان و مسئولان بخش های مختلف پلیس راهور کشور و تهران بزرگ در ملاقات مردمی امروز سردار هادیان فر را همراهی کردند و به پاسخگویی به سؤالات و رسیدگی به شکایات شهروندان پرداختند. 

هادیان فر در حاشیه این ملاقات مردمی درباره مهمترین مشکلات و شکایات مطرح شده توسط شهروندان گفت: یکی از برنامه های روتین پلیس راهور، حضور فرماندهان در نشست های ۱۹۷ است تا از نزدیک بتوانیم نسبت به مشکلات مردم که به صورت حضوری یا تلفنی با ما در میان می گذارند، آگاهی پیدا کنیم. در این نشست ها مسائل عمومی و خاص شهروندان را بررسی می کنیم و تا جایی که بتوانیم، سعی می کنیم گره گشای کار مردم باشیم. 

وی افزود: علل مراجعات امروز شهروندان مشابه روند نشست های مردمی گذشته بود و هموطنان عزیز پیشنهادات و مشکلاتی را در زمینه های اصلاح هندسی معابر، شماره گذاری خودروها، امور آموزشگاه های رانندگی و مسائل فردی یا جمعی مربوط به مربیان آموزشگاه ها مطرح کردند. همچنین برخی شهروندان مسائلی را در زمینه بخشودگی جرایم رانندگی مطرح کردند که بیشتر آنها مربوط به درخواست بخشودگی جرایم بود، زیرا با توجه به توسعه سامانه های هوشمند پلیس راهور، اعتراضات در این زمینه به حداقل ممکن رسیده است. 

رئیس پلیس راهور فراجا ادامه داد: امروز همچنین بعضی هموطنان پیشنهادات و انتقاداتی را مطرح کردند که بیشتر مربوط به موضوع تردد موتورسیکلت ها بود. با وجود این که در کشور ما بیش از ۹۰ درصد موتورسیکلت سواران به عنوان وسیله امرار معاش از موتورسیکلت استفاده می کنند، اما برخی هموطنان از شیوه نامناسب تردد موتورسیکلت ها و تخلفاتی که بعضا موتورسواران انجام می دهند، شامل حرکت در خلاف جهت یا تعرض به پیاده روها ناراحت هستند. ما برای حل این مشکلات تاکیداتی را در زمینه ساماندهی موتورسیکلت سواران و اجرای طرح موتوریار در مراکز استان ها به همکاران خود داشته ایم. 

هادیان فر اظهار داشت: برآوردها نشان می دهد حدود ۷ میلیون نفر از ۱۲.۵ میلیون موتورسیکلت سوار در سطح کشور فاقد گواهینامه هستند، اما اغلب این افراد مهارت لازم را دارند و سال هاست مشغول استفاده از موتور هستند. در همین راستا ما برای ساماندهی موتورسیکلت سواران طرح «گواهینامه آسان» را در دستور کار قرار داده ایم که مدتی است به صورت آزمایشی در شهر تهران انجام می شود و از هفته آینده به صورت سیستمی در شهر سمنان نیز این طرح آغاز به کار خواهد کرد. 

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی کشور تاکید کرد: اگر این موتورسیکلت سواران گواهینامه بگیرند، حتما قانون مدار خواهند شد و مسائل بیمه ای آنها نیز مرتفع خواهد شد. یکی از مشکلات عمده این افراد این است که چون گواهینامه ندارند، فاقد بیمه تلقی می شوند و در صورت بروز حوادث، علاوه بر مشکلات بیمه ای با موضوعاتی نظیر محاکمه قضایی و زندان نیز مواجه خواهند شد، در حالی که اگر این افراد گواهینامه بگیرند، این مشکلات آنها حل خواهد شد. 

وی افزود: مهمترین شرطی که در طرح گواهینامه آسان در نظر گرفته شده، این است که فرد متقاضی باید موتورسیکلت داشته باشد و افرادی که موتورسیکلت ندارند، مشمول این طرح نخواهند شد و برای دریافت گواهینامه می توانند به ۱۶۱ آموزشگاه های مربوط به موتورسیکلت در سطح کشور مراجعه کنند. اما کسانی که موتورسیکلت دارند، بعد از احراز هویت و مالکیت موتور، باید ۱۸ سال تمام داشته باشند و معاینات پزشکی را بگذرانند و با پذیرش در آزمون عملی، گواهینامه موتورسیکلت‌ دریافت کنند. 

هادیان فر ادامه داد: افرادی که در طرح گواهینامه آسان موتورسیکلت شرکت می کنند، دقیقا باید همان شرایط تعیین شده در قانون را داشته باشند، اما با توجه به این که قانون گذار فرآیند صدور گواهینامه را در اختیار پلیس قرار داه است، ما این فرآیند را کوتاه کرده ایم، به نحوی که در این طرح، دیگر آموزش نظری شرط نیست، اما آموزش عملی و شرکت در آزمون عملی شرط لازم است. همچنین در شرایطی که روال عادی دریافت گواهینامه موتورسیکلت حداقل ۸۰۰ هزار تومان برای هموطنان ما هزینه دارد، ما با طرح گواهینامه آسان این فرآیند را کوتاه کرده و هزینه آن را کاهش داده ایم. 

رئیس پلیس راهور فراجا بیان داشت: قرار است بعد از اجرای آزمایشی طرح گواهینامه آسان در تهران و سمنان، این طرح در سایر مراکز استان ها و سپس دیگر شهرهای بزرگ کشور نیز اجرایی شود تا افراد بتوانند در یک روز گواهینامه موتورسیکلت را دریافت کنند. با توجه به این که ما از افراد شرکت کننده در این طرح می خواهیم که در هنگام دریافت گواهینامه یک منشور اخلاقی را به عنوان تعهدنامه قانونی مبنی بر عدم ارتکاب به تخلفات حوزه موتورسیکلت امضا کنند، امیدواریم افرادی که در طرح گواهینامه آسان شرکت می کنند، حتما به موتورسوارانی قانون مدار تبدیل شوند. 

وی در پایان تصریح کرد: برخی شهروندان نیز در ملاقات مردمی امروز درخواست جذب و همکاری با پلیس راهور را داشتند تا بتوانند به عنوان همیار یا بازرس نامحسوس با پلیس همکاری بیشتری داشته باشند.  

گفتنی است، در ملاقات مردمی امروز رئیس پلیس راهور فراجا که از ساعت ۹ تا ۱۲ برگزار شد، تعدادی از شهروندان به بیان مطالبات، پیشنهادات و انتقادات خود در زمینه های اجراییات، جرایم رانندگی ، گواهینامه، آموزشگاه های رانندگی ، شماره گذاری و ... پرداختند و سردار هادیان فر به موضوعات مطرح شده توسط مردم رسیدگی کرد. در برنامه امروز، جمعی از فرماندهان و مسئولان بخش های مختلف پلیس راهنمایی و رانندگی نیز رئیس پلیس راهور کشور را همراهی کردند. 

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

 • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

 • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

 • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

 • مهدی 0 0

  متاسفانه تا زمانی که محدودیت های بی مورد دریافت گواهینامه وجود داره بیشتر موتور سواران قدیمی بیخیال گرفتن گواهینامه خواهند شد. پیشنهاد میکنم محدودیت در حجم انجین و مسافت و ... برای نوجوانان و جوانان اعمال بشه که هیجانات تینیجری دارند نه موتورسوارانی که سالهاست تجربه موتورسواری دارند و از این راه کسب درامد برای خانواده میکنند.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
  0 رویداد‌های ۱۰ روز آینده
  helptinn

  تین‌نیوز در مدت 12 سال فعالیت مستمر، با رعایت اصل بی‌طرفی رسانه‌ای، اخبار، گزارش‌ها و رویدادهای حمل‌ونقل کشور را تحت پوشش و به‌طور رایگان در اختیار علاقه‌مندان و متخصصین قرار داده است.
  ادامه فعالیت این رسانه علاوه بر حمایت‌های معنوی شما که همواره از آن بهره‌مند بوده‌ایم، نیازمند حمایت مادی شما است.

  از ما حمایت کنید