بازدید سایت : ۳۱۰۷۳
رییس هیات عامل صندوق توسعه حمل ونقل:

بسته تامین مالی طرح های توسعه حمل و نقل تدوین می شود

رئیس هیأت عامل صندوق توسعه حمل ونقل گفت: بسته تامین مالی طرح های توسعه حمل ونقل تدوین می شود.

بسته تامین مالی طرح های توسعه حمل و نقل تدوین می شود
تین نیوز

داوود دانش جعفری رییس هیات عامل صندوق توسعه حمل و نقل در خصوص صندوق، اهداف و منابع مالی آن توضیحاتی را ارایه کرد و گفت: صندوق توسعه حمل و نقل با هدف تامین مالی بخش های حمل و نقلی در مشارکت دولت با بخش خصوصی راه اندازی شد که از جمله اهداف این صندوق اجرای طرح های اولویت دار عمرانی در کشور است.

به گزارش تین نیوز به نقل پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازیرییس هیات عامل صندوق توسعه حمل و نقل با اشاره به اینکه بیشتر طرهای عمرانی و حمل و نقلی کشور با منابع دولتی قابل اجرا نیست تصریح کرد: تجربه نشان داده تقاضاهایی که برای اجرای طرح های حمل و نقلی مطرح می شود به ویژه در بخش زیرساخت با بودجه دولتی برنامه ریزی می شود که با توجه به کمبود منابع دولتی امکان اجرا وجود ندارد و عمدتا طرح های اجرایی نیمه کاره رها می شود. 

وی با یادآوری اینکه در سال های اخیر که ایران تحریم بود و درآمدهای نفتی کشور به شدت کاهش یافت دولت مجبور به کاهش طرح های عمرانی شد گفت: با توجه به کاهش درامدهای دولت میزان اجرای طرح های عمرانی در سال های اخیر کاهش ملاحظه ای یافت. صندوق توسعه حمل و نقل تاسیس شد تا این نقصان را جبران و به اجرای طرح های عمرانی کمک کند تا در همکاری بخش غیر دولتی و خصوصی به اجرا درآید.

وی افزود: راهکار صندوق توسعه حمل و نقل بدین نحو است که طرح های اولویت دار دولت با مشارکت بخش خصوصی به اجرا درآید.

دانش جعفری تصریح کرد: صندوق ملی حمل و نقل، بسته های تامین مالی را برای طرح های اولویت دار دولت تدوین می کند و ویژگی این صندوق آن است که نیاز مالی آن اجرای طرح های اولویت دار در مشارکت با بخش خصوصی است. صندوق توسعه حمل و نقل به گونه ای طراحی و هدف بندی شده که می تواند با اهرم سازی منابعی که دولت به آن می دهد تا ۵ برابر تامین مالی اولیه صندوق را با مشارکت بخش خصوصی  تامین و طرح های اولویت دار حمل و نقل را به سرانجام برساند.

رییس هیات عامل صندوق توسعه حمل و نقل در خصوص منابع مالی صندوق عنوان کرد: دولت تعهداتی را برای تامین سرمایه اولیه صندوق دارد که با تامین و تخصیص آن ها، طرح های اولویت دار اجرایی و تکمیل خواهند شد. در حال حاضر در قانون بودجه سال جاری ۱۱ هزار میلیارد تومان برای تامین صندوق در گرفته شده است که یکهزار میلیارد تومان آن از محل سود شرکت ها و سازمان های وابسته راه و شهرسازی و ۱۰ هزار میلیارد تومان آن از محل مولدسازی دارایی های وزارت خانه تامین خواهد شد. در حال حاضر  بودجه صندوق توسعه حمل و نقل به صندوق تخصیص نیافته است.

دانش جعفری تاکید کرد: چنانچه منابع اولیه صندوق توسعه حمل و نقل اختصاص یابد با راهکارهای اعلام شده منابع مالی صندوق پنج برابر خواهد شد و با بهره مندی از این سرمایه مجموعه طرح های اولویت دار وزارت راه و شهرسازی معطل سرمایه مانده در  مشارکت بخش خصوصی اجرایی خواهد شد.

وی از جمله پروژه های اولویت دار وزارت راه و شهرسازی را پروژه خط آهن رشت -آستارا عنوان کرد و گفت: پروژه راه آهن رشت- آستارا پروژه مهمی است که چنانچه تکمیل شود خط آهن ایران به راه آهن روسیه متصل می شود و با توجه به اتصال راه آهن روسیه به اروپا و چین اجرای این پروژه برای اقتصاد کشور تبعات مثبتی خواهد داشت. از سوی دیگر با تکمیل خط آهن رشت- آستارا و اتصال آن به خط آهن بندرعباس عملا خط آهن ایران از جنوب تا شمال به اروپا و چین متصل خواهد شد.

دانش جعفری ادامه داد: در صندوق توسعه حمل ونقل علاوه بر اجرای طرح های زیرساختی تقویت و نوسازی ناوگان حمل ونقلی نیز امکانپذیر خواهد شد. بدین معنا صندوق توسعه حمل ونقل علاوه بر حوزه زیرساخت های حمل ونقل می تواند در تقویت و نوسازی ناوگان حمل و نقلی نیز مشارکت داشته باشد.

 

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.
  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.