| کد خبر: 228870 |

مسئول هماهنگی مقابله با کرونا در سازمان بنادر و دریانوردی اقدامات کامل و متفاوت این سازمان در پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا در سال ۹۹ را تشریح کرد و گفت: این اقدامات در سه سطح بندری، دریایی و پشتیبانی-اداری مدنظر قرار گرفت.

تین نیوز

مسئول هماهنگی مقابله با کرونا در سازمان بنادر و دریانوردی اقدامات کامل و متفاوت این سازمان در پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا در سال ۹۹ را تشریح کرد و گفت: این اقدامات در سه سطح بندری، دریایی و پشتیبانی-اداری مدنظر قرار گرفت.

به گزارش تین نیوز به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، چنگیز جوادپور درباره مهم‌ترین اقدامات این سازمان در پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا، اظهار داشت: بازنگری فرآیندهای عملیات بندری و دریایی سازمان بنادر متناسب با شرایط بهداشتی موجود و نیز اصلاح تمامی رویه‌های اداری و پشتیبانی در سطح کارکنان سازمان و کارکنان شرکت‌های فعال در بنادر محورهای کلان تعریف شده در این زمینه بود.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در بخش بازنگری فرآیندهای عملیات بندری سازمان متناسب با شرایط بهداشتی موجود، گفت: این مورد شامل فرایندهای عملیاتی، کارکنان عملیاتی، تردد وسایط نقلیه زمینی و رانندگان خودروهای سنگین متردد در بنادر و... بود.

مسئول هماهنگی مقابله با کرونا در سازمان بنادر و دریانوردی افزود: در این راستا تسهیل در جابه‌جایی کالا در بنادر و تسریع در واردات اقلام بهداشتی با هماهنگی ارگان‌های ذی‌ربط و اعلام آمار موجودی کالاهای بهداشتی و ضدعفونی مربوط به کووید ۱۹ به وزارت صمت و نیز اجرای تمامی فرایندهای مربوط به امور کارگزاران بندری و صدور و تمدید مجوزها و عملیات بندری به صورت غیرحضوری در بسترهای الکترونیکی و سامانه های CCS و GCOMS مدنظر قرار گرفت.

جوادپور خاطرنشان کرد: ابلاغ تمامی دستورالعمل‌ها، بخشنامه‌ها و پروتکل‌های بهداشتی به تأمین‌کنندگان خدمات بندری و پایش اقدامات به صورت شبانه‌روزی، کاهش تعداد کارکنان عملیات بندری و کنترل بهداشتی عملیات و کارکنان و نیز بررسی و تحلیل تبعات اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا در حمل و نقل دریایی از دیگر اقدامات انجام شده در بخش بندری بود.

وی در رابطه با بازنگری در فرآیندهای عملیات دریایی سازمان بنادر و دریانوردی، متناسب با شرایط بهداشتی موجود، نیز اعلام کرد: اصلاح فرآیند پاس شناورها، کنترل بهداشتی کشتی‌ها و خدمه شناورها و لغو تمامی مجوزهای تردد خدمه کشتی‌های خارجی (Shore Pass) در حوزه دریایی مدنظر قرار گرفت.

وی افزود: اجرای تمامی فرآیندهای مربوط به امور کارگزاران دریایی و صدور و تمدید مجوزها و عملیات دریایی به صورت غیرحضوری در بسترهای الکترونیکی از جمله سیستم جامع دریایی، ایجاد زیرساخت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری جهت برگزاری آزمون‌های کتبی و شفاهی دریانوردان و برگزاری آزمون‌های حضوری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی بخش دیگری از تدابیر پیش‌بینی شده بود.

مسئول هماهنگی مقابله با کرونا در سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه ارسال، اجرا و نظارت بر حسن اجرای چک لیست‌ها و بخشنامه‌های صادره توسط مراجع بین‌المللی و اطلاع‌رسانی درخصوص اقدامات پیشگیرانه و مقابله‌ای سازمان بنادر و دریانوردی به مراجع ملی و بین‌المللی از قبیل IMO، ILO و... مدنظر قرار گرفت، عنوان کرد: هماهنگی مشترک ستاد مرکزی با بنادر در زمینه سفرهای نوروزی سال ۱۴۰۰ در حوزه دریایی و بندری با محوریت موضوعات ایمنی سفرهای دریایی و ملاحظات مربوط به رعایت مصوبات و پروتکل‌های بهداشتی به منظور کاهش زنجیره انتقال بیماری کرونا از دیگر اقدامات انجام گرفته بود.

جوادپور افزود: برگزاری جلسه با حضور مسئولان سازمان بنادر، ذی‌نفعان حوزه دریایی و مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص تعیین راهکارهای اولویت‌گذاری واکسیناسیون دریانوردان نیز از دیگر مواردی بود که در سال ۹۹ به منظور مقابله و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا از سوی سازمان بنادر و دریانوردی در دستور کار قرار گرفت.

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به اصلاح تمامی رویه‌های اداری و پشتیبانی در سطح کارکنان سازمان و کارکنان شرکت‌های فعال در بنادر، اشاره کرد و گفت: اجرای طرح کاهش زنجیره انتقال بیماری کرونا، طرح فاصله‌گذاری اجتماعی، طرح دورکاری/نوبت کاری کارکنان و نیز اجرای طرح غربالگری تمامی شاغلان از طریق ثبت اطلاعات در سامانه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جهت بازگشت به کار از جمله اقدامات در این بخش بود.

مسئول هماهنگی مقابله با کرونا در سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد: کنترل سلامت کارکنان و مراجعان از طریق تب‌سنجی و الزام به استفاده از ماسک، تهیه و توزیع اقلام بهداشتی و لوازم حفاظت فردی برای کارکنان و در صورت لزوم مراجعان، هماهنگی انجام تست کرونا ویروس در مورد کارکنان مشکوک و یا در معرض آلودگی، کنترل سلامت کارکنان، مراجعان و مسافران با بکارگیری سامانه وزارت بهداشت را می‌توان به عنوان دیگر اقدامات مهم سازمان بنادر و دریانوردی در راستای مقابله و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا نام برد.

جوادپور با اشاره به کنترل سلامت مسافران با انجام تست کووید ۱۹ (تست سریع یا PCR) در پایانه‌های مسافری هرمزگان، خاطرنشان کرد: نصب تجهیزات ضدعفونی و شست‌وشوی دست در بخش‌هایی از قبیل محل عبور مراجعان، مسافران و کارکنان و تأمین تجهیزات لازم از قبیل تب‌سنج لیزری، تجهیزات ضدعفونی (پمپ سمپاش، مه پاش و...) و برخورد با متخلفان از پروتکل‌های بهداشتی در چارچوب مقررات ابلاغی ستاد ملی مقابله با کرونا از دیگر اقدامات صورت گرفته بود.

وی با اشاره به اجرای ممنوعیت گردشگری دریایی و محدودیت سفرهای دریایی در نوروز ۱۳۹۹ واعمال ممنوعیت انجام بازدیدهای نوروزی مسافران و شهروندان از بنادر، عنوان کرد: برنامه‌ریزی و انجام سفرهای دریایی در چارچوب پروتکل‌های بهداشتی و مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا و ستادهای استانی و نیز ضدعفونی کردن تمامی اماکن و تجهیزات بندری، شناورها، محوطه‌های عمومی بندری، اماکن اداری-رفاهی، پایانه‌های تجاری و مسافری، شناورهای مسافری (۴۰ دقیقه قبل از مسافرگیری)، کوی‌های مسکونی، خودروهای سنگین و سبک متردد در بنادر و... را می‌توان از دیگر اقدامات در مقابله و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا از سوی سازمان بنادر بر شمرد.

به گزارش سازمان بنادر و دریانوردی، به گفته وی، در سال گذشته با رایزنی و هماهنگی انجام گرفته شاهد بازگرداندن بیش از ۲۳۰۰ نفر از هموطنان از کشور امارات بودیم که بیش از یک هفته به دلیل قطع پروازها دچار سرگردانی شده بودند و از طریق انجام شش سفر دریایی با دو فروند کشتی مسافری به کشور بازگشتند، همچنین انتقال دریایی ۹۰۰ نفر از دریانوردان تبعه هندوستان به وسیله ناو پشتیبانی کشور هند از بندر شهید باهنر با رعایت پروتکل های ابلاغی توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مدنظر قرار گرفت.

 

 

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین
helptinn

تین‌نیوز در مدت 12 سال فعالیت مستمر، با رعایت اصل بی‌طرفی رسانه‌ای، اخبار، گزارش‌ها و رویدادهای حمل‌ونقل کشور را تحت پوشش و به‌طور رایگان در اختیار علاقه‌مندان و متخصصین قرار داده است.
ادامه فعالیت این رسانه علاوه بر حمایت‌های معنوی شما که همواره از آن بهره‌مند بوده‌ایم، نیازمند حمایت مادی شما است.

از ما حمایت کنید