بازدید سایت : ۳۸۹۸۹

پرواز از فرودگاه قم در انتظار معجزه؛ تعیین تکلیف «منوریل» آرزویی تاریخی

فرودگاه قم مشکلات بسیاری دارد و در کنار دیگر پروژه های مدت دار این شهر همچون منوریل و مترو منتظر معجزه دولت سیزدهم برای تعیین تکلیف و یا رسیدن به نقطه پایان است.

پرواز از فرودگاه قم در انتظار معجزه؛ تعیین تکلیف «منوریل» آرزویی تاریخی
تین نیوز

فرودگاه قم مشکلات بسیاری دارد و در کنار دیگر پروژه های مدت دار این شهر همچون منوریل و مترو منتظر معجزه دولت سیزدهم برای تعیین تکلیف و یا رسیدن به نقطه پایان است.

به گزارش تین نیوز به نقل از بازار، شاید از مهم ترین و اساسی ترین مسائل استان قم وجود پروژه هایی است که طی سالها همچنان بی تکلیف رها شده و هنوز اتفاق خوبی برای آنها رقم نخورده است. از جمله فرودگاه، منوریل و یا مترو که وعده های مختلف پشت تریبون ها برای سرانجامی هرکدام از آنها داده شده اما هنوز پایانی بر سرنوشت آنها وجود ندارد.

قم به رغم این که کوچک ترین استان کشور به شمار می رود اما با توجه به موقعیت جغرافیایی و استراتژیکی بودن آن جزو آن دسته از کلانشهرهایی است که هرچقدر زیرساخت های شهری، حمل و نقل و گردشگری آن توسعه یابد آثار مثبت این توسعه یافتگی برای کل کشور می تواند مفید باشد چرا که قم امروز دومین شهر گردشگری مذهبی کشور و جهان شهر تشیع است و این شهر مقصد گردشگران خارجی و داخلی است و با توجه به محدودیت های منابع آبی در این منطقه تنها رمز توسعه و رشد اقتصادی آن افزایش ارکان مهم گردشگری است.

بلاتکلیفی ۱۳ ساله

از سویی این شهر با توجه به نزدیک بودن به پایتخت و قرار داشتن در شاهراه ارتباطی ۱۷ استان کشور موقعیت حساس و قابل توجهی دارد در دل این استان کوچک هفت شهرک صنعتی مهم وجود دارد که در تولید و صنعت و اقتصاد کشور تأثیرگذار هستند همین عامل می تواند بیانگر این امر باشد که رشد حمل و نقل آن به ویژه حمل و نقل هوایی و وجود یک فرودگاه برای تردد گردشگر امری بدیهی است اما پرونده فرودگاه این شهر که خواستگاه انقلاب اسلامی است و مردم آن حق بزرگی گردن مسئولان دارند به دلایلی با گذشت بیش از ۱۳ سال همچنان بی تکلیف است در حالی که جزئی از مصوبات سفرهای استانی دولت سیزدهم به شمار می رود.

انگار این پرونده از همان ابتدای امر که خشت اول آن بر زمین گذاشته شد بدون برنامه ریزی بود حال از مسائل حقوقی و قانونی بگذریم عدم کار کارشناسی در واگذاری و هم چنین عدم برنامه ریزی سرمایه گذار که برای خود یک تیمی از معارضین به یادگار گذاشته از جمله معضلات پرونده فرودگاه قم است.

حال فقط پرونده فرودگاه چالش اصلی در قم نیست. پرونده مترو و منوریل هم مزید بر همه این چالش ها است به ویژه منوریل که یادگار بی تدبیری مسئولانی است که بدون برنامه این پروژه را در شهر قم اجرا و اکنون مانند یک جنازه بی نام و نشان وسط شهر با میلیاردها بودجه رها کرده اند و حاصل آن سوهانی بر اعصاب قمی ها است که باید آن را تحمل کنند.

مصمم به ادامه سرمایه گذاری برای فرودگاه قم

سرمایه گذار اولیه فرودگاه قم که معارضان و چالش هایی بر سر راه فعالیت خود در این فرودگاه دارد  می گوید: طی روزهای اخیر گفته شده که پرونده فرودگاه قم به منطقه ویژه سلفچگان واگذار می شود و پرونده فرودگاه با تفکیک مجوز منطقه گردشگری از پروژه فرودگاه پیگیری می شود که من موافقت کردم در حالی که این پروژه از بزرگترین پروژه های گردشگری ایران خواهد بود و طرح های بسیاری از سوی شرکت های طراحی بزرگ برای این مجموعه آماده شده است؛ در عین حال موقعیت فرودگاه قم در هاب آسیا قرار گرفته که امکان نشستن هواپیمای کشورهای دیگر نیز در آن وجود داشته و می توانیم به آنان خدمات دهیم.

محمدعلی شفیعی می افزاید: ۹ میلیون متر مکعب عملیات خاک برداری و ۱۸ سد خاکی برای احداث باند این فرودگاه انجام و قانون ساخت فرودگاه و دریافت موافقت اصولی از سازمان هواپیمایی کشوری منوط به این است که در ساخت فرودگاه از مشاوران مورد تأیید این سازمان استفاده شود و ما نیز همین کار را انجام دادیم.

به گفته وی، شخص رئیس جمهور بر پرونده پروژه فرودگاه قم اشراف دارد و در زمانی که آقای رئیسی رئیس قوه قضائیه بود جلساتی با ایشان داشتیم و شخص رئیس حمهور بر مشکلات واقف است و در طول ۱۴ سال اخیر، انتظار ما و حتی دیگر دستگاه های مسئول از استانداری قم این بوده که نامه ای به ما بدهد که بر اساس آن بتوانم برای دریافت مجوزها، اقدامات لازم را انجام دهیم که متأسفانه از همین اقدام هم خودداری کردند.

سرمایه گذار اولیه فرودگاه قم بیان می کند: متأسفانه این پروژه حتی از امکانات زیربنایی همانند آب، برق و گاز محروم است و تاکنون مسئولان امر اقدامی در این زمینه انجام ندادند و برای فراهم آوردن این مقدمات دستوری صادر نشده و هیچ حمایت مادی و معنوی از من سرمایه گذار نشده است.

۱۵ ماه آینده شاهد نخستین پرواز از فرودگاه قم خواهیم شد؟

اما طی روزهای اخیر معاون اجرایی سفر در سفر یک روزه ای به قم در جریان پروژه های بی تکلیف و تاریخی شهر قم قرار گرفت؛ پروژه هایی که با گذشت چندین سال باید در ردیف آثار تاریخی شهر قم ثبت کرد. محسن منصوری که در سفر به قم پیگیر مصوبات سفر رئیس جمهور و پروژه های مدت دار قم بود درباره فرودگاه قم می گوید: برای ساخت و تکمیل فرودگاه قم نیازمند یک موافقت اصولی از سوی سازمان هواپیمایی کشور هستیم تا پس از آن همه مجوزهای لازم و مراحل ساخت فرودگاه انجام بگیرد و لازم است عنوان شود که فرودگاه قم از لحاظ منابع مالی دچار مشکل نیست و منطقه ویژه سلفچگان می تواند در ۱۵ ماه این پروژه را تحویل تا به یاری خدا نخستین پرواز بین المللی این فرودگاه به نجف اشرف صورت بگیرد.

وی می افزاید: شخص آقای رئیس جمهور پیگیر پروژه های شاخص قم مانند فرودگاه هستند و مدام در حال صرف زمان و عدم کار جدی هستیم اما در تلاشیم با متولی شدن بخش خصوصی این پروژه در دولت سیزدهم به سرانجام برسد و گام مثبت آن بوده که موافقت اصولی فرودگاه قم صادر شده است اما سلفچگان می بایست به سرعت مدارک و پرونده را تکمیل کند تا موافقت تکمیل شود.

اما یکی از چالش های اساسی کلانشهر قم وجود یک جنازه بی نام و نشان و پروژه عجیب و غریبی به نام «منوریل» است که با هزینه بالایی بدون هیچ مطالعه و برنامه ریزی ساخته شده و خواسته امروز و فردای قمی ها است که تعیین تکلیف شود. دولت سیزدهم به نظر می رسد عزمی برای حل این چالش دارد.

دولت سیزدهم بعد از رفع تنش مسئولان استانی برای منوریل عزمی جدی دارد

معاون رئیس جمهور در ادامه در جلسه خود با مسئولان اجرایی در سالن امام جواد(ع) استانداری قم به پرونده بی نام و نشان منوریل هم اشاره کرده و می گوید: در موضوع منوریل حس می شود عزم مدیریتی چالش اول است و باید پروژه تعیین تکلیف شود تا بتوان برای ادامه مسیر و تأمین بودجه از مسیرهای مختلف اقدام شود. امروز باید شورای شهر قم متقاعد شود و اگر مشکل یا عدم تفاهمی هست حل شود و اگر شورای شهر عزمی برای انجام منوریل ندارد و مشکلات درون استانی مطرح است دولت نمی تواند به این موضوع ورود کند.

اما استاندار قم درباره پروژه منوریل می گوید: بیش از یک دهه پیش برخی افراد تصمیم گرفتند قم به مونوریل تجهیز شود، امروز این پروژه بعد از گذشت سال ها در حال خاک خوردن است و برای اینکه پاسخگوی مطالبه مردم باشیم مجموعه دولت باید به این ماجرا ورود کند. تعیین تکلیف مونوریل قم امروز تبدیل به مطالبه اجتماعی شده و نمی شود آن را نادیده گرفت.

سید محمد آقامیری می افزاید: با توجه به اینکه این پروژه مربوط به خدمات شهری است ما این نوید را می دهیم که مجموعه استانداری قم در راستای تکمیل پروژه مونوریل در کنار مدیریت شهری خواهد بود. آخرین فرصتی که به رئیس دولت سیزدهم درخصوص تعیین تکلیف پروژه مونوریل اعلام کرده ایم آذرماه سال جاری است. بعد از آن تصمیم خواهیم گرفت که مونوریل قم به طول چند کیلومتر ساخته شود.

گفتنی است؛ حال با توجه به تأکید رئیس جمهور و دولت سیزدهم بر امیدآفرینی و تعیین تکلیف پروژه های مدت دار و با توجه به وعده هایی که دولتی ها داده اند و عزم استاندار و تعیین بازه زمانی مشخص برای هر کدام از پروژه های تاریخی قم باید دید آیا این وعده ها به سرانجام خواهند رسید یا مانند وعده های دیگر دولت های گذشته است.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.
  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

  • یک قمی

    به نام خدا
    همه متولیان قم و مردم شریف این شهر بدانند که بدخواهان قم که متاسفانه افراد با نفوذی هم هستند اجازه نخواهند داد که قم این کلانشهر جهانشر روی عمران و آبادی رو به خودش ببینه و مرتب در حال سنگ اندازی جلو پیشرفت این شهر هستند و یکی از نیازهای اساسی شهر قم داشتن فرودگاه بین المللی هست که متاسفانه الان حدود سیزده سال از اولین کلنگ تاسیس آن می گذرد امام همچنان این فرودگاه نیمه کاره رها شده. به هر حال شما مسئولین استان و شهر قم مسئول هستین اگر کوتاهی کنین. قم به تنهایی می تواند یکی از سود آورترین فرودگاه های کشور رو داشته باشه اما ......... زهی تاسف که هیچ اراده قوی ای نتوانست جلو بد ذاتی و بدخواهی عده ای حسود رو بگیره و قم همچنان جهانشهری بدون فرودگاه مانده است. اگر قرار بر بهانه باشد این بهانه ها شامل همه فرودگاه ها حتی فرودگاه های تهران و مشهد و اصفهان و.... می شود. نوبت به قم که می رسه بهانه ها شروع میشه سنگ اندازی های کینه توزان شروع میشه. این حق مردم این شهر است که دارای فرودگاه باشد.