| کد خبر: 264405 |

واکنش شرکت رجا به اظهارات مدیرعامل راه‌آهن:

یارانه کمک زیان قطارهای حومه‌ ای با بهای تمام‌ شده تناسبی ندارد

شرکت حمل و نقل ریلی رجا از عدم تناسب یارانه کمک زیان قطارهای حومه ای با بهای تمام شده این قطارها خبر داد.

تین نیوز

شرکت حمل و نقل ریلی رجا از عدم تناسب یارانه کمک زیان قطارهای حومه ای با بهای تمام شده این قطارها خبر داد.  

 

به گزارش تین نیوز به نقل از ایسنا، سید میعاد صالحی - مدیرعامل شرکت راه آهن - با بیان اینکه قطارهای حومه یا قطارهای ریل باس، عمر حدود ۱۰ تا ۱۲ سال دارند، در روزهای گذشته گفته بود: بخشی از این قطارها در اختیار بخش خصوصی و یک بخش هم در اختیار راه آهن است و از این رو بخش خصوصی انتظار دارد که قیمت بلیت قطارها معقول تر شود از این سمت هم دولت تلاش دارد که قیمت ها بالا نرود و راه آهن تلاش می کند که بتواند رفاه بیشتری برای مردم فراهم کند و طبیعی است که راه آهن بابت این موضوع زیان تحمل می کند.

او با بیان اینکه ما بابت قطارهای حومه ای به شرکت رجا هر ساله چند ۱۰ میلیارد تومان می دهیم، گفت: برای مثال قیمت تهران تا گرمسار یا تهران تا پیشوا رقم خیلی پایینی است؛ تهران- پیشوا و ورامین کمتر از ۵۰۰۰ تومان است یا گرمسار که حدود ۱۰ هزار تومان. با توجه به این قیمت های پایین باید به بخش خصوصی کمک کنیم که آن ها هم بتوانند کارشان را انجام دهند و اقتصادشان تا حدی بچرخد و کمتر زیان کنند.

این موضوع منجر به واکنش شرکت رجا شد. رجا با اشاره به اینکه یکی از مسائل مهم و قابل بررسی در خصوص قطارهای حومه ای این شرکت، نرخ بلیت این قطارهاست، گفت: در حال حاضر به طور مثال بلیت قطار تهران به پیشوا با قیمت ۴۰ هزار ریال به فروش می رسد، در حالی که بهای تمام شده این بلیت برای شرکت رجا حداقل ۶۵۰ هزار ریال است؛ به عبارت دیگر هزینه ای که بابت فروش بلیت این قطار از مسافر دریافت می شود، تنها حدود ۶ درصد بهای تمام شده این بلیت را پوشش می دهد.

این شرکت با اشاره به اظهارات اخیر مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران در خصوص پرداخت چند ۱۰ میلیارد تومان یارانه کمک زیان قطارهای حومه ای به شرکت رجا افزود: شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران در اول شهریور ۱۴۰۲ طی نامه ای، یارانه کمک زیان قطارهای حومه ای، مورد تصویب هیأت مدیره آن شرکت را برای سال های ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۱ مبلغ ۲.۱۶۰ میلیارد ریال محاسبه کرده و در حساب فی مابین منظور کرده که نسبت به بهای تمام شده ناچیز است.

شرکت رجا همچنین افزود: این شرکت مطالبات دیگری را از محل ارائه خدمات تکلیفی و برخی موارد دیگر دارد که در این محاسبات لحاظ نشده است. قطعا مدیرعامل شرکت راه آهن و سایر مسئولان به هیچ وجه راضی نخواهند بود تا شرکت رجا از حقوق بیمه شدگان تأمین اجتماعی برای قطارهای حومه ای که جزو تکالیف مصرح قانونی راه آهن است هزینه کند، لذا توجه به این نوع خدمات دهی و پرداخت هزینه واقعی آن از سوی راه آهن به رجا جزو وظایف آن شرکت به عنوان متولی در ارائه خدمات با قطارهای محلی و حومه ای است.

 

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

  • راستی 2 0

    بهتره چارت تان را کوچک سازی بکنید شرکت زیان ده این همه مدیر معاون ریس گروه میخاد چکار