| کد خبر: 263512 |

امضای نقشه های اجرایی راه آهن رشت آستارا میان ایران و روسیه

نقشه های اجرایی راه آهن رشت آستارا در دیدار با هیئت روسی امضا شده و پیشرفت قابل توجهی در مذاکرات قرارداد تجاری ساخت راه آهن رشت آستارا حاصل شده است.

تین نیوز

امضای نقشه های اجرایی راه‌ آهن رشت آستارا که به تازگی از سوی شرکت ساخت در دیدار با هیئت روسی انجام شده، حاکی از یک گام جدید در تکمیل کریدور شمال جنوب است.

به گزارش تین نیوز به نقل از ایسنا، توسعه کریدورهای ترانزیتی برای رسیدن به جایگاه مناسب کشور در حمل ونقل بین المللی از موضوعات مهم در سیاست های کلی حمل ونقل و قانون برنامه هفتم توسعه است و با توجه به اهمیت راه آهن رشت آستارا به عنوان بخشی از کریدور ریلی شمال-جنوب و یکی از مهم ترین طرح های ترانزیتی و تحول زا در توسعه راه آهن، این پروژه در اولویت های اجرایی وزارت راه و شهرسازی قرار دارد.

راه آهن رشت آستارا به طول ۱۶۲ کیلومتر موجب اتصال ریلی ایران به کشورهای جمهوری قفقاز، روسیه و شمال اروپا می شود و مبادلات میان بندر هلسینکی فنلاند، هامبورگ آلمان، باتومی گرجستان با بنادر جنوبی کشورمان، دهلی هند، کراچی پاکستان و بانکوک تایلند را تسهیل می کند. در واقع در حال حاضر و به گفته کارشناسان، کریدور شمال - جنوب در حال حاضر با حلقه مفقوده رشت آستارا مواجه است.

چندی پیش معاون ساخت و توسعه راه آهن شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل ونقل با تشریح مزایای اقتصادی و ترانزیتی راه آهن رشت - آستارا،  در خصوص نحوه مشارکت روسیه در احداث این راه آهن گفت که موافقت نامه تامین مالی طرح از روسیه به صورت دریافت وام صادراتی و تا سقف پنج میلیارد دلار است.

امضای نقشه های اجرایی راه آهن رشت آستارا میان ایران و روسیه 

در این راستا به تازگی جلسه ای با حضور خیرالله خادمی، معاون وزیر راه و شهرسازی و یوری کوزمین مدیرعامل شرکت کاسپین سرویسز و هیئت همراه از کشور روسیه برای بررسی توافق های صورت گرفته در کارگروه های فنی و حقوقی برگزار شد که به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی، نقشه های اجرایی راه آهن رشت آستارا در دیدار با هیئت روسی امضا شده و پیشرفت قابل توجهی در مذاکرات قرارداد تجاری ساخت راه آهن رشت آستارا حاصل شده است.

معاون وزیر راه وشهرسازی با اشاره به مبادله موافقت نامه قرارداد احداث راه آهن رشت آستارا بین جمهوری اسلامی ایران و کشور روسیه در تیرماه گفت: جزییات این قرارداد در سه جلد تهیه شده که شامل شرایط عمومی و خصوصی موافقت نامه، الزامات کارفرما و ساختار همکاری در حوزه هزینه ها، برنامه زمان بندی اجرا و... است. جزییات جلد اول این قرارداد از سوی شرکت ساخت و توسعه تهیه و برای طرف روسی ارسال شده که مقرر است در کارگروه های فنی و حقوقی مورد بحث و بررسی قرار گیرد و تا کنون بیش از ۵۰ درصد توافقات در این بخش به اتمام رسیده است.

بر اساس گزارش شرکت ساخت وتوسعه زیربناهای حمل ونقل کشور، معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: جلد دوم این قرارداد که شامل الزامات کارفرما است تهیه شده و توافق کامل آن انجام شده و جزئیات جلد سوم نیز با ۳۷۰ مورد از فعالیت های اجرایی شروع شده و در حال حاضر جلسات با محوریت احجام عملیات اجرایی در حال برگزاری است.

خادمی در این دیدار خواستار اعلام برنامه زمان بندی و نقشه راه از سوی هیئت روسی شد و گفت: تا پایان سال جاری میلادی مذاکرات احجام پروژه تکمیل شود و بررسی شرایط حقوقی جلد اول قرارداد نیز به سرانجام برسد تا شرایط برای آغاز عملیات اجرایی در زمان معین شده فراهم شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین از امضای نقشه های اجرایی راه آهن رشت آستارا در این دیدار خبر داد و اظهار کرد: پس از نشست های فنی و تخصصی فراوان از سوی کارشناسان دو کشور، نقشه راه به همراه اصلاحات ویژه برای افزایش سرعت و ظرفیت مسیر تهیه و توافقات انجام شده به امضای طرفین رسید.

وی با تاکید بر تکمیل بخش های باقیمانده بندهای قرارداد در زمان مقرر بیان کرد: در صورت لزوم جلسات حضوری و مجازی بیشتری برگزار شود تا این اقدامات طبق برنامه زمان بندی، تکمیل و این پروژه ریلی مهم آماده آغاز عملیات اجرایی شود.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه همچنین با تاکید بر توانمندی های هلدینگ های داخل کشور اظهار کرد: به منظور بررسی زوایای مختلف این همکاری در حوزه هزینه های اجرایی در محل اجرای این پروژه می توان از تخصص و توان شرکت های ایرانی برای اتمام هرچه سریع تر این بخش نیز استفاده کرد.

 

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.