| کد خبر: 154252 |

با موفقیت صورت گرفت

طرح آزمایشی حمل ترکیبی تحت پوشش سند گمرکی ترانزیت بین المللی «کارنه تیر»* برای نخستین بار بین 71 کشور عضو این کنوانسیون جهانی با مشارکت گمرک جمهوری اسلامی ایران با موفقیت اجرا شد.

تین‌نیوز | 

طرح آزمایشی حمل ترکیبی تحت پوشش سند گمرکی ترانزیت بین المللی «کارنه تیر»* برای نخستین بار بین 71 کشور عضو این کنوانسیون جهانی با مشارکت گمرک جمهوری اسلامی ایران با موفقیت اجرا شد.

به گزارش ایرنا، کارنه تیر سندی است گمرکی که برای ترانزیت بین المللی کالا در چارچوب کنوانسیون تیر در کشور مبدا صادر می شود و به موجب آن کالا در وسیله نقلیه جاده ای به طور پلمپ شده از خاک کشورهای بین راه عبور می کند و تا مقصد به انجام تشریفات گمرکی مربوط به ترانزیت در مرزهای ورودی و خروجی این کشورها طبق قوانین داخلی آنها نیازی نیست.

کنوانسیون گمرکی تیر در سال 1975 زیر نظر کمیسیون اقتصادی اروپایی سازمان ملل متحد (یو.ان.یی.سی.یی-UNECE) تدوین شد.

کشورهای عضو با امضای این کنوانسیون دیگر به ارائه تضمین درقبال حقوق و عوارض گمرکی کالا یا کنترل های خاص گمرکی نیازی ندارند.

آنگونه که امروز (جمعه) گمرک جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد کنوانسیون تیر در اروپا پس ارزیابی ظرفیت و توان گمرک های 71 کشور عضو کنوانسیون تیر برای اجرای آزمایشی طرح بین‌المللی حمل ترکیبی**، گمرک جمهوری اسلامی ایران را انتخاب کرد.

در این طرح 2 کانتینر از اسلوونی با پلمپ مبدا از طریق کامیون به ایتالیا و سپس با کشتی به ترکیه و از طریق راه‌آهن به مرز رازی رفت و محموله در ادامه از طریق ریل به‌گمرک سهلان و از آنجا با کامیون به مقصد گمرک شهید رجایی بندرعباس ارسال شد.

اجرای این طرح که برای نخستین بار توسط جمهوری اسلامی ایران با همکاری کشورهای مسیر اجرا شده است، می تواند فصل جدیدی را در تجارت ایران و اروپا بویژه در بخش ترانزیت و صادرات رقم بزند و تجارت خارجی میان ایران و اروپا را توسعه دهد.

چندی پیش گمرک جمهوری اسلامی ایران و سازمان ایرو که زیر نظر این کنوانسیون فعالیت می کند، طرح «تیر الکترونیک» را با موفقیت اجرا کردند.

تیرالکترونیک نخستین طرح بین‌المللی محسوب می‌شود که ایران برای اجرای آزمایشی آن در میان 71 کشور انتخاب شده است.

در نمایشگاه سالیانه سازمان جهانی گمرک، سازمان ایرو موفقیت گمرک جمهوری اسلامی ایران در اجرای طرح تیر الکترونیک را به عنوان برترین طرح خود معرفی کرد.

تقویت نظام گمرکی از بندهای سیاست های اقتصاد مقاومتی است که در سال 1392 ابلاغ شد.

پس از آن، سال 1395 از سوی رهبر معظم انقلاب «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» نام گرفت و امسال نیز (1396) «اقتصاد مقاومتی؛ تولید- اشتغال».

منبع: خبرگزاری ایرنا

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین