| کد خبر: 174713 |

بازتنظیم سیاست زمین در محلات ناکارآمد یکی از بهترین سیاست‌های دولت در امر بازآفرینی شهری است.

تین نیوز

عضو هیات‌مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران بازتنظیم سیاست زمین در محلات ناکارآمد را یکی از بهترین سیاست‌های دولت در امر بازآفرینی شهری قلمداد کرد و گفت: ما باید در حوزه بازآفرینی شهری رویکردی متفاوت نسبت به مسکن داشته باشیم، تغییر سیاست زمین ایده خوبی است که در کنار برنامه مسکن به بهبود آن کمک می‌کند.

به گزارش تین نیوز به نقل از ایرنا، مجید روستا عضو هیات‌مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران طی سخنرانی در پنل تخصصی برنامه ملی بازآفرینی شهری پایدار در نخستین روز از هجدهمین همایش سیاست‌های توسعه مسکن با بیان اینکه سند ملی بازآفرینی در ۲۳ مهرماه سال ۹۲ از سوی هیئت وزیران به تصویب رسید گفت: تا کنون تلاش‌های خوبی برای نهادینه کردن رویکرد بازآفرینی شهری در کشور انجام شده و درحال حاضر نیز به عنوان یک رویکرد همه شمول در دستور کار قرار دارد.

روستا با بیان اینکه بحث بازآفرینی ۴ محور اصلی دارد که مسکن یکی از رویکردهای آن محسوب می‌شود گفت: طبق برنامه‌ریزی انجام شده ۳۰ درصد اقدامات و منابع برنامه بازآفرینی تا پایان برنامه ششم به حوزه نوسازی و مقاوم‌سازی مسکن اختصاص پیدا کرده است.

وی خدمات روبنایی و زیربنایی، توانمندسازی و مباحث اجتماعی را از دیگر رویکردهای مهم برنامه بازآفرینی اعلام کرد و گفت: متأسفانه مهمترین مشکل ما در حوزه مسکن در کشور آن است که با وجود ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار مسکن مازاد در کشور ولی مسکن مصرفی تولید نکرده و واحدهای مسکونی لاکچری بودند که روزبه روز تعدادشات رو به فزونی بود.

این مقام مسئول ادامه داد: ما امروز علی‌رغم تمامی اقدامات ولی در حوزه ساخت مسکن برای کم‌درآمدها موفق نبوده‌ایم خصوصا با وجود مهاجرت هایی که به هیچ وجه در سیاست‌های توسعه‌ای مسکن تا کنون به درستی در نظر گرفته نشده است.

روستا با تأکید بر ضرورت توانمندسازی و مقتدر شدن شهروندان در سطح جوامع شهری بیان کرد: شهروندان باید در برنامه ارتقای سطح کیفی محلاتشان لحاظ شده و مشارکت داده شوند، بافت‌های ناکارامد و ساخت مسکن باید از بعد اجتماعی نیز مورد بررسی قرار گیرد.

عضو هیات‌مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران ادامه داد: درحال حاضر مناطقی در کشور وجود دارند که بخشی از ساختار هویتی کشور در آن‌ها وجود دارد در حالی که به شدت از وضعیت بدمسکنی رنج می‌برند، در این راستا باید بگوییم که مسئله فقر شهری که ما به مردم این نواحی نسبت‌ داده‌ایم واژه‌ای نامناسب است چراکه سیاست‌های اشتباه وضعیت زندگی این افراد را به این شکل دراورده است.

این مقام مسئول افزود: ما باید کاری کنیم تا هویت و احساس تعلق به دارایی‌های افراد در این مناطق بازگشته و بار دیگر توسعه محله در دستور کار قرار گیرد.

وی بازتنظیم سیاست زمین در محلات ناکارامد را یکی از بهترین سیاست‌های دولت در امر بازآفرینی شهری قلمداد کرد و گفت: ما باید در حوزه بازآفرینی شهری رویکردی متفاوت نسبت به مسکن داشته باشیم، تغییر سیاست زمین ایده خوبی است که در کنار برنامه مسکن به بهبود آن کمک می‌کند.

گفتنی است مواردی از جمله مسکن در بازآفرینی شهری، رویکرد محله محور در برنامه بازآفرینی شهری، حفظ بافت‌های تاریخی و ارزشمند در بازآفرینی شهری و مدل‌های تامین مسکن گروه‌های کم درآمد شهری از موضوعات مورد بحث در این پنل به شمار می‌روند.

منبع: خبرگزاری ایرنا

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین