| کد خبر: 179956 |

آیین‌نامه اجرایی شرایط احراز تصدی سمت شهردار در هیات وزیران تصویب و ابلاغ شد.

تین نیوز

هیات‌وزیران در جلسه 25 آذر به پیشنهاد وزارت کشور و به استناد ماده (82) قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی و انتخاب شهرداران -مصوب 1375- و اصلاحات بعدی آن، آیین‌نامه اجرایی شرایط احراز تصدی شهردار را تصویب کرد و این آیین‌نامه از سوی معاون اول رئیس‌جمهور ابلاغ شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر هیات‌دولت،‌ با توجه به تصمیم کمیسیون خاص امور کلان‌شهر تهران و سایر شهرها مبنی بر تدوین شرایط تصدی سمت شهردار در لایحه اصلاح قانون تشکیلات،‌ وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران، موضوع در کمیته تخصصی کمیسیون بررسی و با توجه به امکان تامین نظر کمیسیون در این خصوص در قالب اصلاح آیین‌نامه اجرایی شرایط احراز تصدی سمت شهردار و با توجه در نظر گرفتن ارزیابی و آسیب‌شناسی انتخاب و انتصاب شهرداران و با شناسایی ابهامات، ‌خلاء ها و برخی مغایرت‌ها متن جایگزین آیین‌نامه مذکور تهیه شد.

در آیین‌نامه یادشده،‌ سعی شده است تا در حد امکان مشکلات و ایرادات آیین‌نامه مذکور مرتفع شود و خصوصیات فکری، ‌جسمی، سوابق، تجربیات و سایر الزاماتی که برای انجام وظایف و مسئولیت‌های سمت شهردار موردنیاز هست، ‌لحاظ شود تا افراد شایسته و توانمند جهت مدیریت شهری انتخاب شوند.

متن آیین‌نامه اجرایی شرایط احراز تصدی سمت شهردار که از سوی اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور ابلاغ شد، به این شرح است:

« ماده 1- شوراهای اسلامی شهرها موظف‌اند ظرف یک ماه پس از رسمیت یافتن، شهردار موردنظر خود را براساس ضوابط و شرایط موضوع این آیین‌نامه، انتخاب و صورت‌جلسه مصوبه شورا را به همراه مدارک و مستندات موردنیاز، جهت صدور حکم انتصاب به مرجع صدور حکم ارائه نمایند.

ماده 2- درصورتی‌که وزیر کشور یا استاندار، شهردار معرفی‌شده را واجد شرایط تعیین‌شده نداند، مراتب را با ذکر دلایل به شورای اسلامی شهر منعکس می‌کند. شورای اسلامی شهر مکلف است نسبت به انتخاب گزینه جدید یا اصرار بر نظر قبلی خود اقدام نماید. در صورت اصرار شورای اسلامی شهر بر مصوبه قبلی، براساس تبصره (3) بند (1) ماده (80) قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران- مصوب 1375- و اصلاحات بعدی آن، موضوع بلافاصله به هیات حل اختلاف ذی‌ربط ارجاع می‌شود.

ماده 3- کسانی را می‌توان به سمت شهردار انتخاب کرد که دارای شرایط زیر باشند:

الف- تابعیت جمهوری اسلامی ایران

ب- حداقل سی سال سن تمام

پ- انجام خدمت وظیفه عمومی (دوره ضرورت) یا داشتن معافیت دائم در زمان صلح برای مردان

ت- اعلام اعتقاد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و قانون اساسی

ث- نداشتن محکومیت کیفری موثر

ج- عدم اعتیاد به مواد مخدر و ران گردان و دخانیات

چ- حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی مرتبط و سابقه اجرایی به شرح زیر:

1- سه سال سابقه مدیریت پایه یا پنج سال سابقه کارشناسی در شهرداری‌های شهرهای تا ده هزار نفر جمعیت.

2- پنج سال سابقه مدیریت پایه برای شهرداری‌های شهرهای با جمعیت ده هزارتا پنجاه‌هزار نفر.

3- پنج سال سابقه مدیریت میانی برای شهرداری‌های شهرهای با جمعیت پنجاه‌هزار تا دویست هزار نفر.

4- هفت سال سابقه مدیریت میانی برای شهرداری‌های شهرهای با جمعیت دویست هزارتا پانصد هزار نفر.

5- نه سال سابقه مدیریت میانی برای شهرداری‌های شهرهای با جمعیت پانصد هزارتا یک‌میلیون نفر.

6- نه سال سابقه مدیریت ارشد برای شهرداری‌های شهرهای با جمعیت بیش از یک‌میلیون نفر.

تبصره 1- مدارک و رشته‌های تحصیلی مرتبط توسط وزیر کشور متناسب با درجه شهرداری تعیین می‌شود.

تبصره 2- به ازای هر مقطع تحصیلی بالاتر و یا سابقه خدمت بیش از سه سال در سمت موردنیاز موضوع این ماده در شهرداری، یک سال از مدت‌زمان مربوط به سابقه اجرایی کاسته می‌شود.

تبصره 3- در موارد استثناء انتخاب شهردار از میان افراد دارای مدرک تحصیلی کارشناسی بدون داشتن سابقه اجرایی صرفا برای شهرداری‌های شهرهای زیر ده هزار نفر جمعیت و با تأیید وزیر کشور بلامانع است.

تبصره 4- منظور از مدیریت پایه، میانی و ارشد در این آیین‌نامه، سطوح مدیریت‌های مندرج در مصوبه شماره 579095 مورخ 1/4/1395 شورای عالی اداری هست.

تبصره 5- چگونگی تشخیص سمت‌های هم‌سطح در مدیریت‌های پایه، میانی و ارشد و معادل‌سازی سابقه مدیریت در بخش خصوصی افرادی که از سوی شوراهای اسلامی شهرها برای تصدی سمت شهردار انتخاب می‌شوند، براساس دستورالعملی است که توسط وزارت کشور با هماهنگی سازمان اداری و استخدامی کشور تهیه و ابلاغ می‌شود.

تبصره 6- کلیه کسانی که در زمان تصویب این آیین‌نامه در سمت شهردار مشغول انجام‌وظیفه بوده و ازنظر تحصیلات و سوابق اجرایی واجد شرایط لازم برای تصدی سمت شهردار در شهر مربوط نباشند تا زمان تصدی در سمت مذکور در آن شهر از شرایط تحصیلات و سوابق اجرایی مندرج در این آیین‌نامه معاف می‌باشند.

تبصره 7- ملاک تشخیص جمعیت هر شهر، آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن است.

ماده 4- رعایت احکام موضوع لایحه قانونی راجع به منع مداخله وزرا و نمایندگان مجلس و کارمندان دولت در معاملات دولتی و کشوری -مصوب 1337- و اصلاحات بعدی آن و قانون ممنوعیت تصدی بیش از یک شغل -مصوب 1373- و اصلاحات بعدی آن، برای کسانی که به سمت شهردار منصوب می‌شوند، الزامی است.

تبصره- شهردار نباید هیچ‌گونه بدهی قطعی معوق نسبت به شهرداری که می‌خواهد تصدی آن را به عهده بگیرد، داشته باشد.

ماده 5- شهردار باید از تاریخ اشتغال به کار تا زمانی که در این سمت انجام‌وظیفه می‌کنند، در داخل محدوده آن شهر سکونت و اقامت داشته باشد. نحوه احراز سکونت شهردار و خانواده وی توسط وزارت کشور ابلاغ می‌شود.

ماده 6- درصورتی‌که شهردار از بین کارگزاران شهرداری‌ها و موسسات و سازمان‌های تابع و وابسته آن‌ها یا وزارتخانه‌ها یا مؤسسات و شرکت‌های دولتی تابع و وابسته به دولت انتخاب شود پس از خاتمه دوره خدمت با رعایت مقررات استخدامی به سازمان محل خدمت اولیه خود برگشت داده می‌شود و چنانچه از بین کارگزاران انتخاب‌نشده باشد وزارت کشور و شهرداری‌ها در قبال او هیچ‌گونه تعهد استخدامی و به‌کارگیری ندارند.

ماده 7- نظارت بر حسن اجرای این آیین‌نامه بر عهده وزارت کشور است.

ماده 8- تصویب‌نامه شماره 39956/ت 18369 مورخ 1377/6/18 لغو می‌شود. »

آیین‌نامه اجرایی شرایط احراز تصدی سمت شهردار را از اینجا مطالعه کنید.

حالا که اینجا هستید...

تین‌نیوز از مخاطبانش درخواست کوچک اما مهمی دارد. ما در پایگاه خبری صنعت حمل‌و‌نقل همواره سعی داشتیم جامع‌ترین اخبار، تحلیل‌ها و گزارش‌ها را مطابق با واقعیات و توجه به اصل بی‌طرفی رسانه تهیه و اطلاع‌رسانی کنیم. اما حوزه‌ی حمل‌و‌نقل بسیار گسترده است و پوشش دقیق و متمرکز همه‌ی آن کاری بس دشوار. بنابراین تصمیم براین گرفتیم که روی بخش‌هایی از این حوزه بیشتر تمرکز کنیم که اولویت و دغدغه اصلی مخاطبانمان است و مشکلات این حوزه‌ها را با فوریت بیشتری از مسئولان پیگیری کنیم. بنابراین پرسشنامه‌ای تهیه کردیم که اولویت شما در حوزه بزرگ حمل و نقل را مشخص می‌کند حال تنها قدمی که مانده این است که با پر کردن این پرسشنامه ما را در این مسیر یاری کنید. «راه روشن است.»؛ اگر شما راهنمای ما باشید.

پرسشنامه

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین