| کد خبر: 29421 |

وزیر راه و شهرسازی در بازدید از آزمون ورود به حرفه مهندسی

تین نیوز | وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: مسئولیت پذیری در مقابل خدمات ارائه شده را از مهمترین ویژگی های یک مهندس حرفه ای است و مهندسان باید در بازار کار و ارائه خدمات حرفه ای خود استانداردها و مهارت های لازم را لحاظ کنند و در برابر بهره برداران، صاحب کاران، دولت و نهادهای ناظر مسئولانه اقدام کنند.

به گزارش تین نیوز از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت راه و شهرسازی، عباس آخوندی که روز پنج شنبه در بازدید از آزمون ورود به حرفه مهندسان، کاردان ها و معماران تجربی کشور در دانشگاه امیرکبیرسخن می گفت با اشاره به اینکه مهندسان مسئولانه باید حافظ منافع بهره برداران باشند، تصریح کرد: آزمون ورود به حرفه مهندسی جزء بزرگترین آزمون های حرفه ای ایران محسوب می شود و امسسال حدود 300 هزار فارغ التحصیل رشته مهندسی در این آزمون ها در دو نوبت خرداد و آبان ماه  شرکت کرده اند.

وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: امسال در 111 حوزه در اجرای قانون نظام مهندسی و كنترل ساختمان آزمون‌های ورود به حرفه برای متقاضیان اخذ پروانه اشتغال به‌كار مهندسی در رشته‌های معماری، عمران، تأسیسات‌مكانیكی، تأسیسات‌برقی، شهرسازی، نقشه‌برداری و ترافیك و آزمون ورود به حرفه‌ كاردانهای فنی ساختمان برای متقاضیان اخذ پروانه اشتغال به‌كار كاردانی در رشته‌های معماری، عمران، تأسیسات‌مكانیكی، تأسیسات‌برقی شهرسازی و نقشه‌برداری و آزمون تعیین صلاحیت حرفه‌ای معماران تجربی به طور هم‌زمان در سراسر كشور  در حال برگزاری است.

آخوندی گفت : در واقع مهندسان اگر می خواهند اسناد تعهدآور مهندسی را امضا و مناسبات طراحی، اجرا، نظارت و بازرسی را به عهده گیرند، موظفند بعد از فارغ التحصیلی و داشتن سه سال سابقه کار در آزمون های ورود به حرفه مهندسی شرکت کنند.
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه آزمون های حرفه ای مهندسی علاوه بر جنبه های فنی ناظر بر جبنه های قراردادی، حقوقی و نیز بازرگانی است ، تصریح کرد: در واقع مهندسان پس از کسب رتبه قبولی در این آزمون یک فعال اقتصادی و فنی محسوب شده که می خواهند وارد بازار تخصصی این حرفه شوند.
آخوندی تاکید کرد: ورود مهندسان به این عرصه یعنی گامی فراتر از آموزش آکادمیک، که آنها را متعهد می کند در بازار کار، طراحی، نظارت و اجرا حافظ منافع سازنده، بهره برداران و کل جامعه باشند.

وزیر راه و شهرسازی در پایان با اعتقاد به اینکه آزمون مذکور حرکتی مفید و مثمرثمر خواهد بود که در جامعه مهندسی نهادینه شده است، اظهار داشت: کسانی که در این آزمون موفق می شوند می توانند در همه سازمان های نظامات مهندسی استان ها مشغول به کار شوند.
وی افزود: مهندسی که می خواهد وارد بازار کار شود باید ثابت کند که در حرفه مهندسی صلاحیت دارد و این آزمون نخستین اقدام در این باره است و کسانی که در این آزمون موفق می شوند می توانند در بازارهای داخلی کار کنند و هم وارد بازارهای بین المللی شوند. 

آزمون‌های ورود به حرفه برای متقاضیان اخذ پروانه اشتغال به‌كار مهندسی و آزمون ورود به حرفه‌ كاردانهای فنی و آزمون تعیین صلاحیت حرفه‌ای معماران تجربی در تاریخهای 22 و 23 آبان با حدود 140000 نفر داوطلب كه۸۳ درصد آنا را مردان و ۱۷ درصد را بانوان تشكیل می‌دهند؛ به طور هم‌زمان در سراسر كشور برگزار می‌شود. 
در سال جاری نخستین آزمون در خرداد ماه و دومین آن نیز در آبان ماه در حال برگزار است  و با برگزاری آن در مجموع حدود 300 هزار مهندس در 11 رشته، كاردانها در 6 رشته و معماران تجربی در یك رشته با كسب 50 درصد نمره، پروانه اشتغال به كار خود را دریافت می كنند.
استان تهران با 24 هزار داوطلب بیشترین و استان خراسان جنوبی با نزدیك به 1000 داوطلب كمترین شركت كنندگان این آزمون را به خود اختصاص داده اند.

حالا که اینجا هستید...

تین‌نیوز از مخاطبانش درخواست کوچک اما مهمی دارد. ما در پایگاه خبری صنعت حمل‌و‌نقل همواره سعی داشتیم جامع‌ترین اخبار، تحلیل‌ها و گزارش‌ها را مطابق با واقعیات و توجه به اصل بی‌طرفی رسانه تهیه و اطلاع‌رسانی کنیم. اما حوزه‌ی حمل‌و‌نقل بسیار گسترده است و پوشش دقیق و متمرکز همه‌ی آن کاری بس دشوار. بنابراین تصمیم براین گرفتیم که روی بخش‌هایی از این حوزه بیشتر تمرکز کنیم که اولویت و دغدغه اصلی مخاطبانمان است و مشکلات این حوزه‌ها را با فوریت بیشتری از مسئولان پیگیری کنیم. بنابراین پرسشنامه‌ای تهیه کردیم که اولویت شما در حوزه بزرگ حمل و نقل را مشخص می‌کند حال تنها قدمی که مانده این است که با پر کردن این پرسشنامه ما را در این مسیر یاری کنید. «راه روشن است.»؛ اگر شما راهنمای ما باشید.

پرسشنامه
خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین