| کد خبر: 265123 |

◄ ترابری ایمن بیش از 500 هزار مسافر در مسیرهای داخلی

مدیر بنادر و دریانوردی غرب هرمزگان، میزان تخلیه و بارگیری انواع کالای نفتی و غیرنفتی در هشت ماهه امسال در بنادر غرب این استان را بیش از هشت میلیون و 489 هزار تن اعلام کرد.

تین نیوز

مدیر بنادر و دریانوردی غرب هرمزگان، میزان تخلیه و بارگیری انواع کالای نفتی و غیرنفتی در هشت ماهه امسال در بنادر غرب این استان را بیش از هشت میلیون و 489 هزار تن اعلام کرد. 

به گزارش تین نیوز به نقل از روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان، مرتضی سالاری با ارائه گزارشی از عملکرد هشت ماهه سال جاری در بنادر غرب استان اظهار کرد: در مجموع هشت میلیون و 489 هزار و 925 تن انواع کالای نفتی و غیرنفتی در بنادر غرب استان هرمزگان تخلیه و بارگیری شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 10 درصد افزایش داشته است.

وی ادامه داد: از مجموع عملیات تخلیه و بارگیری انجام شده، چهار میلیون و 601 هزار و 301 تن با افزایش 22 درصدی مربوط به کالاهای غیرنفتی و سه میلیون و 888 هزار و 624 تن نیز به فرآورده های نفتی اختصاص دارد.

ترانزیت بیش از 132 هزار دستگاه خودرو 

مدیر بنادر و دریانوردی غرب استان هرمزگان از افزایش 31 درصدی ترانزیت نفتی و غیرنفتی خبر داد و افزود: در دوره زمانی یاد شده، حجم ترانزیت کالاهای نفتی و غیرنفتی که عمده آن محموله خودرو بوده است به 299 هزار 999 تن رسید که نشانگر افزایش 31 درصدی است.

سالاری افزود: در این بازه زمانی ترانزیت بیش از 132 هزار و 363 خودرو با افزایش 26 درصدی از طریق بندرلنگه به کشورهای آسیای میانه و عراق انجام گرفت و این بندر توانست جایگاه نخست این بخش را در بین دیگر بنادر کشور به خود اختصاص دهد.

به گفته وی؛ تخلیه این تعداد خودروی ترانزیتی توسط یک هزار و 962 فروند شناور فلزی انجام گرفت که پس از تخلیه و انجام تشریفات گمرکی به مقاصد کشورهای عراق، افغانستان و کشورهای آسیای میانه بارگیری شد.

صادرات بیش از چهار میلیون تن انواع کالا 

مدیر بنادر و دریانوردی غرب هرمزگان در بخش دیگری به صادرات 4 میلیون و 660 هزار و 892 تن انواع کالاهای نفتی وغیرنفتی شامل میوه و تره بار، خشکبار، مواد معدنی ومصالح ساختمانی اشاره کرد.

سالاری گفت: از مجموع صادرات نفتی و غیرنفتی انجام شده 2 میلیون و 352 هزار و 382 تن با 15 درصد افزایش نسبت مدت مشابه سال گذشته مربوط به صادرات غیرنفتی و 2 میلیون و 308 هزار و 510 تن به صادرات نفتی اختصاص دارد.

وی خاطرنشان کرد: از مجموع عملیات انجام شده، 2 میلیون و 907 هزار و 77 تن نیز به فرآورده های نفتی و غیرنفتی با پنج درصد افزایش به صورت رویه کابوتاژ (حمل و نقل ساحلی) در بنادر غرب استان هرمزگان جابه جا شده است.

سالاری اضافه کرد: در هشت ماهه امسال بنادر غرب استان توانست با کابوتاژ یک میلیون و 327 هزار و 128 تن فرآورده های غیرنفتی با افزایش 20 درصدی و کابوتاژ یک میلیون و 579 هزار و 949 تن فرآورده های نفتی روزهای پررونقی را در این بخش از عملیات تجربه کند.

جهش 33 درصدی تخلیه و بارگیری کانتینرهای یخچالی 

مدیر بنادر و دریانوردی غرب هرمزگان در خصوص تخلیه و بارگیری کانتینرهای یخچالی گفت: در هشت ماهه امسال با تخلیه و بارگیری 122 هزار و 898 TEU کانتینر یخچالی بنادر غرب استان توانست افزایش 33 درصدی را به ثبت برساند. 

وی، حجم صادرات کانتینر یخچالی از طریق این بنادر را نیز 61 هزار و 449 TEU با تناژ 635 هزار و 930 تن اعلام کرد در هم سنجی با مدت مشابه سال گذشته افزایش 16 درصدی را در برداشته است.

«بنادر غرب استان هرمزگان با راه اندازی فاز اول ترمینال یخچالی با ظرفیت 300 کانتینر یخچالی چرخ دار و 12رمپ مخصوص بارگیری برای شناورهای حامل کانتینر یخچالی طلایه دار تخلیه و بارگیری و صادرات کالاهای یخچالی در بین بنادر ایران است».

ترابری ایمن بیش از 500 هزار مسافر در مسیرهای داخلی 

سالاری در بخش پایانی سخنان خود بیان کرد: طی مدت یاد شده، 565 هزار و 530 مسافر در بنادر غرب استان هرمزگان جابه جا شده اند که 28 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ثبت رسیده است.

مدیر بنادر و دریانوردی غرب هرمزگان ادامه داد: ترابری ایمن 539 هزار و 33 نفر مسافر در مسیرهای دریایی داخلی از بنادر لنگه، آفتاب و چارک به مقصد کیش، ابوموسی و سایر جزایر خلیج فارس انجام شده که 26 درصد افزایش را به دنبال داشته است.

به گفته وی؛ 18 هزار و 819 نفر مسافر به مقصد بنادر کشور امارات متحده عربی جابه جا شده اند که در همسنجی با مدت مشابه سال قبل 20 درصد افزایش به ثبت رسیده است.

سالاری تعداد تردد شناورها در بنادر غرب هرمزگان در این مدت را 23 هزار و 963 فروند با افزایش 17 درصدی اعلام کرد.

مدیر بنادر و دریانوردی غرب هرمزگان اضافه کرد: مرکز جستجو و نجات دریایی(MRCC) بنادر غرب استان در هشت ماهه امسال با دریافت 22 پیام اولیه و 86 عملیات جستجو و نجات، موفق به نجات جان 165 نفر در آب های حوزه استحفاظی خود شده است.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.