بازدید سایت : ۳۱۴۰۵

مرگ تدریجی یک جاذبه گردشکری/ درخت انجیر معابد کیش نابود شد

درخت انجیر معابد کیش که محلی ها به آن «لور» می گویند، از مهم ترین و کهن ترین درختان و جاذبه گردشگری این جزیره بود که به تازگی انتشار عکسی از آن، وضعیت نگران کننده ای از درخت سبز را به تصویر کشیده است.

تین نیوز

درخت انجیر معابد کیش که محلی ها به آن «لور» می گویند، از مهم ترین و کهن ترین درختان و جاذبه گردشگری این جزیره بود که به تازگی انتشار عکسی از آن، وضعیت نگران کننده ای از درخت سبز را به تصویر کشیده است.

به گزارش تین نیوز به نقل از ایسنا، توضیحات مسئولان مربوطه در جزیره کیش نیز حاکی از این است که «درخت کهن که جاذبه گردشگری بوده، خشک شده و شاهد تظاهرات قارچ سیاه است. در واقع یک درخت مرده، کاملا غیراصولی هرس شده است.»

 مرتضی رمضانی معاون گردشگری منطقه آزاد کیش گفت که درخت سبز کیش با وجود عمر بیش از ۴۰۰ سال تا کنون در فهرست آثار ملی کشور ثبت نشده بود. درخت از حدود چهار پنج سال پیش خشک شده بود، اما چون یکی از شاخه های آن هنوز برگ سبز داشت، برای احیا و حفظ آن نامه نگاری کردیم.  

او ادامه داد: خشک شدن درخت سبز دلایل مختلفی دارد، از جمله این که در محدوده آن ساخت سازهای تجاری و اقامتی گسترده ای شده و آب های منطقه به سمت محدوده ای که ساخت و ساز شده هدایت شده است و سطح آب زیرزمینی و مورد استفاده این درخت پایین آمده است. از سویی، گفته می شود این گونه درخت نهایت تا ۴۰۰ سال عمر می کند. همه این دلایل سر جای خود، اما حرف ما این است اگر این درخت درحال خشک شدن بود، می توانستیم با دقت، بستری را فراهم کنیم تا این میراث کهن احیا و حفظ شود.

معاون گردشگری منطقه آزاد کیش با اشاره به هرس غیراصولی این درخت، اظهار کرد: حتی اگر قصد بر هرس بوده می توانستند با ظرافت و رعایت نماد درخت سبز کیش این کار را انجام دهند، ولی کار ظاهرا به افرادی سپرده شده که در این زمینه دانش و مهارت نداشتند و از آن ظرافت بی بهره بودند.

رمضانی افزود: گفته شده درخت اکنون قارچ سیاه زده است، حتی حالا هم اقدامات حفاظتی و پیشگیرانه برای منتشر نشدن این قارچ ها انجام نشده و هرس کاملا غیراصولی بوده است.

معاون گردشگری منطقه آزاد کیش با اشاره به ثبت نبودن این میراث طبیعی کهن، از مستندسازی درختان دیگر جزیره کیش که مشابه درخت سبز هستند برای ثبت در فهرست آثار ملی و حفاظت از آن ها خبر داد.

ایسنا همچنین تلاش کرد از مدیر محیط زیست منطقه آزاد کیش جزئیات بیشتری را در این باره دریافت کند که تا لحظه ارسال این گزارش، پاسخ گو نبود. با این حال، توضیحاتی منسوب به اداره محیط زیست منطقه آزاد کیش در اختیار ایسنا گذاشته شده که بر آن اساس گفته شده است: «فرآیند خشک شدن درخت کیش از سال های گذشته آغاز شده و با استناد به مکاتبات ثبت شده در سیستم این سازمان، چندین بار رسیدگی به درخت از مدیریت فضای سبز پیگیری شده و بارها اقدامات جدی برای از بین بردن قارچ صورت گرفته که موفق نبوده است.»

درخت انجیر معابد کیش

همچنین اظهارات مطرح شده درباره سوخته شدن درخت، "تایید نشده" و درباره دلیل سیاهی شاخه ها، این دلیل بیان شده که «درخت شاهد تظاهرات قارچ سیاه است.»

در اظهارات منسوب به اداره محیط زیست منطقه آزاد کیش با اشاره به این که درخت قربانی بی توجهی به "توسعه پایدار" شده، آمده است: «هرس یک درخت خشکیده انجام شده که خیلی وقت است مرده و شاخه ها توسط شرکت عمران و خدمات برای پیشگیری از اتفاقات ناشی از شکستگی و سقوط بر سر مردم قطع شده و اصل درخت، به عنوان تاریخ آن سایت لازم است حفظ شود و این اقدامات باید سریع انجام شود، چون درخت منشاء آلودگی قارچی است. ضمن آن که اکنون زمان خزان کردن «لور» هاست، حتی در مناطق بکر هندورابی هم خزان شده اند و به زودی سبز خواهند شد.»

 

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.
  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.