بازدید سایت : ۳۸۹۸۹

جزییات اطلاعات ترانزیت از ایران محرمانه است

رییس سازمان توسعه تجارت اظهار داشت: آمار ترانزیتی و درخواست کشورها برای انتقال بار از مسیر ایران افزایش پیدا کرده اما به دلیل مسائل تحریم قرار نیست این موضوعات را به صورت رسمی اعلام کنیم.

جزییات اطلاعات ترانزیت از ایران محرمانه است
تین نیوز

 رییس سازمان توسعه تجارت اظهار داشت: آمار ترانزیتی و درخواست کشورها برای انتقال بار از مسیر ایران افزایش پیدا کرده اما به دلیل مسائل تحریم قرار نیست این موضوعات را به صورت رسمی اعلام کنیم.

به گزارش تین نیوز به نقل از ایلنا، مهدی ضیغمی درباره میزان تزانزیت کالای روسی از ایران اظهار داشت: میزان ترانزیت بین کشورهای روسیه – ایران – هند یا ایران – هند و کشورهای اوراسیا حتی کشورهای واقع در آسیای شرقی که می توانند بار خود را از مسیر ایران به اوراسیا و به ویژه روسیه منتقل کنند، بسیار بهبود یافته است.

وی ادامه داد: در نگاه زیرساختی اقدامات موثری انجام شده از جمله خرید کشتی در خزر با همکاری بانک های روسی و بیزنس بانک ایران در روسیه در قالب ارایه تسهیلات انجام شد و ناوگان خزر را افزایش دهیم و وقتی ناوگان خزر توسعه پیدا کند، سرعت حمل بار از مسیر ایران افزایش پیدا می کند.

رییس سازمان توسعه تجارت گفت: عامل دیگر در بهبود آمار ترانزیتی، انتقال ریلی بار از ایران بود به طوری که در حال حاضر بارهای روسیه از مسیر ریلی ترکمستان از مسیر سرخس یا اینچه برون وارد کشور می شود و امکان جابه جایی این بار به بنادر جنوبی کشورمان تسهیل شده است.

ضیغمی با تاکید بر اینکه هر چند آمار ترانزیتی و درخواست کشورها برای انتقال بار از مسیر ایران افزایش پیدا کرده اما به دلیل مسائل تحریم قرار نیست این موضوعات را به صورت رسمی اعلام کنیم، افزود: میزان باری که مسیر ترانزیت ایران را ترجیح دادند و مقصد بار آنها هند است یا بارهای کشورهای اروپا از مسیر ریلی از شرق وارد کشورمان می شوند و از غرب ایران به ترکیه و از آنجا به اروپا می رسند افزایش پیدا کرده و توافقاتی در این باره انجام شده اما قابل بیان نیست البته همچنان با نقطه مطلوب بسیار فاصله داریم.

وی با بیان اینکه هدف گذاری ما افزایش ترانزیت بار از مبدا چین است، گفت: امکان ترانزیت باری کشورهای آسیای شرقی و چین از مسیر ایران وجود دارد و این میزان بار عدد قابل ملاحظه ای است و ظرفیت 6 تا 7 میلیون تنی در اعداد و ارقام میزان ترانزیت انجام شده در سال گذشته وجود دارد  

رییس سازمان توسعه و تجارت با اشاره به اثرگذاری تکمیل زیرساخت های حمل و نقلی کشورمان در کوتاه مدت در ارتقای آمار ترانزیتی تاکید کرد: پروژه های کوتاه مدت مانند تکمیل خط آهن رشت- کاسپین و اسکله رو رو بندر کاسپین، خط ریلی زاهدان - چابهار به افزایش ترانزیت از کریدورهای ایران بسیار اثر می گذارد.  

ضیغمی همچنین درباره سازوکار تجارت ترجیحی با هند اظهار داشت: در این باره در دیدار با سفیر هند درخواست خود را مطرح کردیم اما در سفر آتی رییس جمهوری به هند مقدمات مورد نظر را آماده می کنیم و در حال حاضر تجارت آزاد با اوراسیا، سوریه ، ونزوئلا، مالزی، ترکیه و پاکستان را در دستور کار داریم.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.
  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.