| کد خبر: 169219 |

نگاهی به پرداخت‌های خزانه کشور در خرداد، نشان می‌دهد دو صندوق ورشکسته بازنشستگی کشوری و تأمین اجتماعی نیروهای مسلح چگونه پرهزینه‌ترین دستگاه‌های کشور در این ماه بوده‌اند.

تین‌نیوز | 

نگاهی به پرداخت‌های خزانه کشور در خرداد، نشان می‌دهد دو صندوق ورشکسته بازنشستگی کشوری و تأمین اجتماعی نیروهای مسلح چگونه پرهزینه‌ترین دستگاه‌های کشور در این ماه بوده‌اند.

به گزارش تین‌نیوز به نقل از شرق، این مسئله زنگ خطری برای دولت است تا از سقوط اقتصادی بزرگ‌ترین صندوق بازنشستگی کشور، یعنی سازمان تأمین اجتماعی، جلوگیری کند.

بودجه خرداد

حضور سازمان بیمه سلامت در نیمه بالایی این جدول نیز بسیار معنادار است و پس‌ازآن می‌توانیم به وزارت بهداشت و درمان که پرهزینه‌ترین وزارتخانه دولت در خرداد بوده است، اشاره کنیم.

صداوسیما و حوزه‌های علمیه نیز بزرگ‌ترین دستگاه‌های فرهنگی بودجه بگیر در این ماه بوده‌اند. در فهرست روبه‌رو تنها هزینه‌های جاری، یارانه‌های مستقیم و هزینه‌های اجتناب‌ناپذیر دستگاه‌ها محاسبه‌شده و مواردی مانند حقوق و دستمزد پرسنل این دستگاه‌ها از گردونه محاسبات خارج‌شده‌اند.

‌صندوق بازنشستگی کشوری

صندوق بازنشستگی کشوری دومین صندوق بازنشستگی بزرگ کشور و البته بزرگ‌ترین صندوق بازنشستگی ورشکسته ایران است. این صندوق سال‌هاست ازنظر اقتصادی ورشکسته محسوب می‌شود و با وابستگی بیش از 70درصدی به بودجه عمومی کشور، یکی از بزرگ‌ترین ردیف‌های هزینه‌ای دولت ایران در سال‌های اخیر را اشغال کرده است. سال جاری دولت موظف شده بیش از 30 هزار ‌میلیارد تومان به این صندوق کمک‌ مالی کند تا از پس هزینه‌های دستمزدی و درمانی بازنشستگان کشوری برآید. صندوقی با سرمایه‌های کلان بربادرفته و مدیرانی که پیاپی تعویض می‌شوند.

 نمونه‌ای کوچک‌تر ازآنچه در صورت ادامه سیاست‌های غلط دولت‌ها درزمینهٔ صندوق‌های بازنشستگی، روزی گریبان صندوق تأمین اجتماعی را هم خواهد گرفت.

صندوق بازنشستگی کشوری از ابتدای خرداد تا 11 تیر درمجموع دوهزارو716میلیاردو 666میلیون و 700 هزار تومان بودجه گرفته است که بزرگ‌ترین هزینه دولت در ماه خرداد بوده است. صندوق بازنشستگی کشوری از ابتدای سال تاکنون نیز جمعا هفت‌هزارو596میلیاردو 666میلیون‌و 700 هزار تومان بودجه گرفته است که تقریبا یک‌چهارم بودجه 30هزارو 234‌میلیاردی مصوب آن در سال جاری است. به عبارت ساده‌تر، تا این لحظه دولت به تعهد خود عمل کرده و یک‌چهارم بودجه صندوق بازنشستگی کشوری را در یک‌چهارم ابتدایی سال پرداخت کرده است.

تأمین اجتماعی نیروهای مسلح

سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح یکی دیگر از صندوق‌های بازنشستگی کشور است که دومین دستگاه بزرگ بودجه‌بگیر در محدوده اول خرداد تا 11 تیر بوده است. این صندوق که وظیفه حمایت از بازنشستگان نیروهای مسلح را برعهده دارد و اگرچه به دلیل ماهیت نظامی آن، امکان دسترسی به بسیاری از اطلاعات اقتصادی آن وجود ندارد، اما همین‌قدر می‌توان گفت که احتمالا این صندوق بیشتر از صندوق بازنشستگی کشوری به بودجه دولت وابسته است.

سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح با بودجه 23 هزارو 251‌ میلیاردتومانی‌اش در سال 97 یکی از بزرگ‌ترین ردیف‌های هزینه‌ای دولت را به خود اختصاص داده، سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح در سه‌ماهه بهار و تا 11 تیر جمعا شش‌هزارو 413 میلیارد و 389 میلیون و 700‌ هزار تومان بودجه گرفته که کمی بیشتر از یک‌چهارم بودجه مصوب سالانه است. به عبارت بهتر درباره این صندوق بازنشستگی نیز می‌توان گفت که دولت به تعهد خود عمل کرده و یک‌چهارم بودجه آن را در یک‌چهارم ابتدایی سال پرداخت کرده است.

بنیاد شهید و امور ایثارگران

بنیاد شهید و امور ایثارگران هم‌اکنون وظیفه حمایت از خانواده‌های بیش از 220 هزار شهید، 500‌ هزار جانباز و 50 هزار آزاده را برعهده دارد.

این بنیاد از ابتدای خرداد تا 11 تیر به‌جز بودجه پرداخت حقوق و مزایای کارکنان، برای سایر هزینه‌های خود هزارو 189میلیارد و 114میلیون و 600 هزار تومان بودجه گرفته است. این بنیاد از ابتدای سال جاری، دو هزارو 869‌میلیارد و 276میلیون و 879 هزار و 15 تومان برای هزینه‌های غیرحقوق کارکنانش بودجه گرفته است که تقریبا یک‌چهارم بودجه بنیاد شهید در سال 97 است و به عبارت دیگر، یک‌چهارم بودجه این بنیاد در یک‌چهارم ابتدایی سال پرداخت شده است.

‌سازمان بیمه سلامت ایران

از ابتدای خرداد تا 11 تیر جمعا 875‌ میلیارد تومان بودجه دریافت کرده است. این سازمان از تجمیع بخش‌های مختلف سازمان بیمه خدمات درمانی و صندوق‌های بیمه‌ای آن در سال 91 شکل گرفته است و وظیفه دارد همه جمعیت کشور را از یک بیمه پایه‌ای درمان برخوردار کند.

بااین‌حال عدم فرهنگ‌سازی درباره نحوه استفاده از این بیمه، عدم نظارت مناسب و جدی بر نظام پزشکی و استفاده آنان از این بیمه و غلبه فرهنگ درمان‌گری بر پیشگیری، عملا این طرح را به مرحله‌ای رسانده است که با وجود هزینه‌های نجومی، در جهت ارائه خدمات به جامعه چندان موفق نبوده است.

سازمان بیمه سلامت به‌طورکلی باید در سال 97 چیزی نزدیک به 11 هزار میلیارد تومان بودجه ‌بگیرد که از این مقدار دو هزارو 480 میلیارد تومان آن را تاکنون دریافت کرده است که نشان می‌دهد دولت کمی بیشتر از یک‌پنجم بودجه طرح سلامت را در یک‌چهارم ابتدایی سال پرداخت کرده است.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ‌وزارت امور اقتصادی و دارایی، ‌وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی،‌وزارت جهاد کشاورزی،‌کمیته امداد امام‌خمینی، ‌صداوسیما، ‌وزارت آموزش‌وپرورش به ترتیب رتبه‌های پنجم تا دوازدهم را برای دریافت بودجه از خزانه‌داری کشور را به خود اختصاص داده‌اند.

‌ همچنین دولت در خرداد 182میلیاردو 850‌میلیون تومان برای کاهش نرخ دارو، واکسن، کیسه خون و شیر خشک پرداخت کرده است. این بزرگ‌ترین هزینه مستقل دولت برای یک هدف خاص در ماه خرداد است.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین