| کد خبر: 179558 |

پلاک متعلق به شخص و VIN متعلق به خودرو است و لذا پس از تعویض پلاک تغییری در VIN خودرو ایجاد نمی‌شود که دارنده خودرو ناگزیر از حضور مجدد به مراکز معاینه‌فنی باشند.

تین نیوز

در میان مراجعه کنندگان به مراکر تعویض پلاک این باور شایع شده است که پیش و پس از تعویض پلاک باید به مراکز معاینه‌فنی مراجعه کرده و برگه معاینه‌فنی دریافت کنند. این درحالی است که بنا به گفته رئیس ستاد مرکزی معاینه‌فنی خودروهای شهر تهران این موضوع از اساس صحت ندارد.

به گزارش خبرنگار تین‌نیوز، سیدنواب حسینی‌منش با اشاره به اینکه این موضوع از کم‌اطلاعی صاحبان خودرو سرچشمه می‌گیرد، اظهار کرد: معاینه‌فنی خودرو بر روی VIN خودرو می‌نشیند و ارتباطی با پلاک خودرو و صدور برگه معاینه‌فنی وجود ندارد. چنانچه مراجعه‌کنندگان به برگه معاینه‌فنی توجه کرده باشند فارغ از پلاک خودرو متوجه درج VIN خودرو بر روی برگه‌های صادر شده خواهند شد.

وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه در سامانه یکپارچه معاینه‌فنی (سیمفا) هر VIN لینک‌ شده بر خودرو، افزود: بنابراین پلاک متعلق به شخص و VIN متعلق به خودرو است و لذا پس از تعویض پلاک تغییری در VIN خودرو ایجاد نمی‌شود که دارنده خودرو ناگزیر از حضور مجدد به مراکز معاینه‌فنی باشند.

حسینی منش به این موضوع نیز اشاره داشت که نگرانی‌ای وجود ندارد که دارنده خودرو نسبت به تعویض پلاک اقدام کند. اگر خودرو دارای معاینه‌فنی معتبر باشد مشکلی در زمان تعویض پلاک خودرو نخواهد داشت.

رئیس ستاد مرکزی معاینه‌فنی خودروهای شهر تهران با اشتباه خواندن مراجعه دوباره به مراکز معاینه‌فنی خودرو قبل از تعویض پلاک، خاطرنشان کرد: این قبیل مسائل احتمالاً از کم اطلاعی مالک خودرو سرچشمه می‌گیرد.

وی به این نکته نیز اشاره داشت که، دارنده خودرو به منظور جلوگیری از اعمال قانون  تا لینک شدن اطلاعات پلیس و وزارت کشور به مدت 48 ساعت از استفاده از خودرو خودداری کند. پس از سپری شدن این زمان تردد خودرو با مانعی با عنوان معاینه‌فنی برخورد نخواهد داشت.

حالا که اینجا هستید...

تین‌نیوز از مخاطبانش درخواست کوچک اما مهمی دارد. ما در پایگاه خبری صنعت حمل‌و‌نقل همواره سعی داشتیم جامع‌ترین اخبار، تحلیل‌ها و گزارش‌ها را مطابق با واقعیات و توجه به اصل بی‌طرفی رسانه تهیه و اطلاع‌رسانی کنیم. اما حوزه‌ی حمل‌و‌نقل بسیار گسترده است و پوشش دقیق و متمرکز همه‌ی آن کاری بس دشوار. بنابراین تصمیم براین گرفتیم که روی بخش‌هایی از این حوزه بیشتر تمرکز کنیم که اولویت و دغدغه اصلی مخاطبانمان است و مشکلات این حوزه‌ها را با فوریت بیشتری از مسئولان پیگیری کنیم. بنابراین پرسشنامه‌ای تهیه کردیم که اولویت شما در حوزه بزرگ حمل و نقل را مشخص می‌کند حال تنها قدمی که مانده این است که با پر کردن این پرسشنامه ما را در این مسیر یاری کنید. «راه روشن است.»؛ اگر شما راهنمای ما باشید.

پرسشنامه

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

 • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

 • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

 • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

 • قاراشميش هوشمند 0 1

  دارنده خودرو به منظور جلوگیری از اعمال قانون تا لینک شدن اطلاعات پلیس و وزارت کشور به مدت 48 ساعت از استفاده از خودرو خودداری کند!.
  انوقت کاملا نادانسته و ناپخته ايراد هم ميگيرند ؛ چرا دولت نهم لحن صحبتش با مسئولان خودش تند بايد باشد؟.
  الآن با خواندن ايرادات مسئولان فوق هر خواننده مطلب متوجه ميشود اين بدبختان خودشان هم به اندازه کار و مسئوليتی که در دست و اختيار گرفته يا قاپيدند ، اطلاعات و آگاهی و سواد کافی و لازم ندارند!.
  چرا که نهايتا معلوم شد پلاک و وين کد و الباقی زمان جريمه و با استناد به ثبت دوربينها در شبکه به هم ربط دارند ، لااقل تا 48 ساعت . گويا همان اقدام و آگاهی مردم مطمئن تر و صحيح تر است.

 • احسان 8 1

  ایشون مثل اینکه بی اطلاع تر هستن، من بعد از تعویض پلاک جریمه شدم در حالی که معاینه فنی هم داشتم

 • سیدعلی اکبر قوام الدینی 9 1

  با سلام به تازگی خودرو 206گرفتم با اینکه خودرو 11ماه دیگر معاینه فنی دارد برای من پیامک جریمه مبنی بر نداشتن معاینه فنی امده است چکار باید بکنم؟

 • امیرتوکلی شاکر 1 0

  پلاک های خودرو شمال تهران ایران ۱۱وایران ۴۴وایران ۷۷متعلق به منطقه های ۱و۲و۳و۴و۵و۷و۸و۲۲.پلاک های خودرو مرکزتهران ایران ۲۲وایران ۵۵وایران ۸۸متعلق به منطقه های ۲و۶و۱۰و۱۱و۱۲.پلاک های خودرو جنوب تهران ایران ۳۳وایران ۶۶وایران ۹۹متعلق به منطقه های ۹و۱۳و۱۴و۱۵و۱۶و۱۷و۱۸و۱۹و۲۰و۲۱.پلاک هایی تهران که حروف ق دارندمثال ایران ۷۷ ق و ایران ۸۸ ق و ایران ۹۹ ق متعلق به مرکزتهران مناطق ۲و۶و۱۰و۱۱و۱۲است

 • محمدرضاجمشىدى 13 0

  آىا تعوىض پلاک معاىنه فنى قبلى باطل مىشود باىد معاىنه جدىد باپلاک جدىدبگىرىم

 • محمد 5 1

  شیشه جلوی خودروم شکسته است ایا برای تعویض پلاک حتما باید شیشه سالم باشد ومعاینه فنی شامل تمام موارد فنی خودرو میشود؟؟

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین