بازدید سایت : ۳۵۸۹۲
آخرین وضعیت ناوگان هوایی در کشور؛

به ۵۵۰ فروند هواپیما نیاز داریم

به ۵۵۰ فروند هواپیما نیاز داریم، اما تعداد این هواپیماها ۳۳۰ فروند است، آن هم در حالی که کمتر از ۲۰۰ فروند هواپیمای فعال و سرخط وجود دارد.

 به ۵۵۰ فروند هواپیما نیاز داریم
تین نیوز

مسئولان صنعت هوایی کشور و در صدر آنها محمد محمدی بخش بارها عنوان کردند که با توجه به جمعیت فعلی کشور، به ۵۵۰ فروند هواپیما نیاز داریم، اما تعداد این هواپیماها ۳۳۰ فروند است، آن هم در حالی که کمتر از ۲۰۰ فروند هواپیمای فعال و سرخط وجود دارد.

به گزارش تین نیوز به نقل از ایسنا، در حال حاضر ۱۸۰ فروند هواپیما عملیاتی در صنعت هوایی کشور فعال است و رسیدن به۲۵۰ فروند هواپیما تا پایان سال گذشته به دلایل مختلف به نتیجه نرسید و برنامه آن به امسال موکول شد.

خرید بلیت هواپیما همچون دیگر روش های حمل ونقل، در یک سال گذشته با چالش هایی همراه بود؛ از یک سو قیمت بلیت که شرکت های هواپیمایی در تلاش برای یکسان سازی آن متناسب با تورم بودند و از سوی دیگر، کمبود ناوگان هوایی که معادله عرضه و تقاضا را به هم زده و پیشی گرفتن تقاضای موجود از ظرفیت فعلی، کمبود بلیت هواپیما را سبب شده است.

مسئولان صنعت هوایی کشور و در صدر آنها محمد محمدی بخش - رئیس سازمان هواپیمایی - بارها عنوان کردند که با توجه به جمعیت فعلی کشور، به ۵۵۰ فروند هواپیما نیاز داریم، اما تعداد این هواپیماها ۳۳۰ فروند است، آن هم در حالی که کمتر از ۲۰۰ فروند هواپیمای فعال و سرخط وجود دارد. البته به گفته محمدی بخش، سال ۱۴۰۱ در مقایسه با ۱۴۰۰، تعداد هواپیماهای سرخط از ۹۸ فروند به به ۱۷۵ فروند افزایش یافت و این کار با نهضت تعمیر قطعه اتفاق افتاد.

محمدی بخش فروردین ماه ۱۴۰۲ درباره تعداد هواپیماهای فعال در صنعت هوایی کشور گفته بود پیش از نوروز، تعداد زیادی هواپیمایی که زمین گیر شده بودند از شرکت های مختلف به ناوگان هوایی برگشتند و تعداد قابل توجهی از هواپیماها عملیاتی شده و به ۱۷۸ فروند عملیاتی رسید که در بازه نوروزی هم تعداد زیادی از آنها عملیات پروازی را بر عهده داشتند.

اردیبهشت ۱۴۰۲، محمدی بخش با ذکر آماری از اقدامات انجام شده طی ۱۸ ماه، گفت که بیش از ۵۰ فروند هواپیما و هلیکوپتر در ۱۸ ماه گذشته خریداری و به ناوگان اضافه شده است و تا کنون ۲۰ فروند به سرویس هوایی برای خدمت رسانی اضافه شده است. رئیس سازمان هواپیمایی کشوری همچنین تیرماه با بیان اینکه در حال حاضر ۱۸۵ هواپیمای فعال داریم، گفت: هدف گذاری کرده ایم که تا پایان سال به ۲۵۰ فروند هواپیمای فعال برسیم.

وزیر راه: دولت سیزدهم هر ماه تعدادی هواپیما می خرد

همچنین وزیر راه و شهرسازی مردادماه با تاکید بر ضرورت توسعه ناوگان هوایی، گفت: تقاضا پنج برابر عرضه در حمل ونقل هوایی است، از این رو باید همه زیرساخت ها را ارتقا دهیم و همین امسال تعداد قابل توجهی به ناوگان هوایی اضافه می شود.

بذرپاش همچنین آبان ماه عنوان کرد توسعه ناوگان از روش های مختلف در حال پیگیری است. او با بیان اینکه در دولت سیزدهم تقریبا هر ماه تعدادی هواپیما خریداری می شود، گفت که تا پایان دولت تعداد قابل توجهی هواپیما به ناوگان حمل ونقل هوایی کشور اضافه خواهد شد.

بذرپاش دی ماه ۱۴۰۲ نیز در پاسخ به اینکه آیا اقدامی برای افزایش ناوگان هوایی صورت می گیرد، گفت که تعداد خوبی هواپیما در نیمه دوم سال وارد کشور شده است.

او بیان کرد که تقریبا هفته ای نیست که برای تامین هواپیما با یک کشور خارجی در حال مذاکره نباشیم. حوزه تامین هواپیما یکی از تحریم هایی است که ما با آن مواجه هستیم. باید از ظرفیت های خارجی که داریم، استفاده کنیم.

تلاش برای توسعه ناوگان از طریق تولید داخل

در این مدت اگرچه تلاش هایی برای ساخت هواپیما انجام شده است؛ چه هواپیمای مسافری و چه غیرمسافری. رئیس سازمان هواپیمایی کشوری معتقد است در شرایطی که وضعیت صنعت هوایی ایران از تحریم فراتر رفته و جنگ نابرابر است که تحریم کنندگان می گویند اگر بتوانند اجازه واردات یک پیچ را هم به ایران نمی دهند، لازم است که به ساخت هواپیما به عنوان استراتژی بلندمدت فکر کنیم.

بدین ترتیب بذرپاش تیرماه ۱۴۰۲ اعلام کرد که بالاخره اولین پرواز موفق هواپیمای بومی سیمرغ انجام و به مدار خدمت رسانی اضافه شده است. او همچنین از مدیران شرکت هواپیماسازی ایران (هسا) سازنده سیمرغ، درخواست کرد که ظرفیت هواپیماسازی را در خدمت هواپیماهای مسافری نیز گسترش دهند؛ زیرا به گفته او، با وجود دستاوردهای فعلی صنعت ساخت هواپیما و زیرساخت های آن، هیچ چیزی برای ساخت هواپیمای مسافری کم نداریم و می توانیم با تامین دیگر زیرساخت ها، هواپیمای ایرانی کاملا داخلی را با موفقیت به مدار صنعت هواپیمایی اضافه و تحریم ها را در این بخش نیز بی اثر کنیم.

در این مدت بارها به ظرفیت و توان داخل برای تولید هواپیما تاکید شده است؛ تا جایی که حتی رئیس سازمان هواپیمایی کشوری، عنوان کرد که «با افتخار اعلام می کنیم دارای کارخانه هواپیماسازی هستیم و در مذاکرات و تعاملات مان با دنیا هم این موضوع را اعلام می کنیم.» هرچند تولید داخل برای افزایش ظرفیت ناوگان هوایی کشور، در اندازه ای نبود که بتواند عرضه بلیت های صندلی را در این حوزه پوشش دهد.

مشکلات گمرکی برای ترخیص قطعات هواپیما

در نهایت هم محمدی بخش بهمن ماه ۱۴۰۲، با بیان اینکه در حال حاضر ۱۸۰ فروند هواپیما عملیاتی وجود دارد، درباره وعده رسیدن به ۲۵۰ فروند هواپیما تا پایان سال گفت: بنا بود تا پایان سال به ۲۵۰ فروند برسیم اما حدود سه ماه است که به دلایل مختلف، مصوبه ترخیص قطعات از گمرک برای سر خط آوردن هواپیماها دچار وقفه جدی شده است که البته بالاخره مصوبه آن صادر شد.

بنابراین در این مدت به روش های مختلف از جمله نهضت تعمیر قطعات، ظرفیت تولید داخل و واردات، هواپیماهای فعال و سرخط صنعت هوایی، به ۵۵۰ فروند مورد نیاز نرسیده و رسیدن به ۲۵۰ فروندی که در برنامه سازمان هواپیمایی کشوری قرار داشت به نتیجه نرسید؛ اکنون باید دید سال ۱۴۰۳، برای صنعت هوایی کشور چگونه خواهد بود و با توسعه ناوگان، چه میزان از تقاضاها پوشش داده می شود.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.
  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.