| کد خبر: 270357 |

در سال ۱۴۰۲

تخلیه‌ و بارگیری بیش از ۱۰۹ میلیون تُن کالا در بنادر هرمزگان

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان با اشاره به سهم ۵۹ درصدی تخلیه و بارگیری کالای غیرنفتی بنادر این استان در سال ۱۴۰۲ اعلام کرد: بیش از ۱۰۹ میلیون تُن کالا در یک سال گذشته در بنادر هرمزگان تخلیه و بارگیری شد.

تین نیوز

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان با اشاره به سهم ۵۹ درصدی تخلیه و بارگیری کالای غیرنفتی بنادر این استان در سال ۱۴۰۲ اعلام کرد: بیش از ۱۰۹ میلیون تُن کالا در یک سال گذشته در بنادر هرمزگان تخلیه و بارگیری شد.

به گزارش تین نیوز از روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان حسین عباس نژاد در تشریح عملکرد یک ساله ۱۴۰۲ بنادر این استان، اظهار کرد: از ابتدای فروردین ماه تا پایان اسفندماه سال گذشته ۱۰۹ میلیون و ۴۷۷ هزار و ۹۲۱ تُن کالا تخلیه و بارگیری شد که از این میزان ۷۴ میلیون و ۶۸ هزارو ۶۶۹ تُن را کالای غیرنفتی شامل می شود.

وی، میزان صادرات کالای غیرنفتی در یکسال ۱۴۰۲ را ۴۰ میلیون و ۸۸۲ هزارو ۸۰۹ تُن اعلام کرد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۳۹ درصد افزایش داشته است.

مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی میزان واردات به بنادر استان هرمزگان در این سال گذشته را نیز ۱۰ میلیون و ۲۶۳ هزارو ۲۰ تن اعلام کرد که آمارها کاهش هفت درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می دهند.

عباس نژاد گفت: از مجموع جابه جایی انواع کالاها در بنادر استان هرمزگان، ۳۵ میلیون و ۴۰۹ هزارو ۲۵۲ تن مربوط به کالاهای نفتی بوده که از این میزان ۲۲ میلیون و ۳۷۱ هزارو ۲۶۱ تن کاپوتاژ شده است.

وی میزان صادرات کالای نفتی از بنادر این استان در این دوره یک ساله را نیز ۱۱ میلیون و ۶۱۷ هزارو ۹۰۴ تُن اعلام کرد و افزود: عملکرد بخش کانتینری در این مدت را نیز ۲ میلیون و ۳۶۴ هزارو ۶۱۶ ((TEU بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۱۰ درصد افزایش ثبت شده است.

کاپوتاژ بیش از ۱۸ میلیون کالاهای نفتی در بندر شهید رجایی

مدیرکل بنادر هرمزگان در تشریح عملکرد ۱۲ ماهه بندر شهید رجایی به عنوان بزرگ ترین و پیشرفته ترین بندر کانتینری ایران نیز گفت: در این مدت ۸۳ میلیون و ۵۷۷ هزار و ۹۶ تُن انواع کالا تخلیه و بارگیری شد که از این میزان، ۵۴ میلیون و ۲۶۲ هزارو ۵۰۵ تُن آن مربوط به کالای غیرنفتی بود.

عباس نژاد با اشاره به صادرات ۳۵ میلیون و ۵۳۹ هزارو ۷۰۴ تن کالای غیرنفتی از بزرگ ترین بندر تجاری ایران به کشورهای هدف گفت: در ۱۲ ماهه امسال نیز ۲۹ میلیون و ۳۱۴ هزارو ۵۹۱ تن کالای نفتی در این بندر جابه جا شد که ۹ میلیون و ۷۶۱ هزارو ۴۳۹ تن آن مربوط به صادرات بود.

مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی، سهم ترانزیت انواع کالای تخلیه و بارگیری شده در بندر شهید رجایی در این مدت را ۶ میلیون و ۵۳۷ هزارو ۳۷۴ تن اعلام کرد و گفت: از مجموع کالاهای نفتی جابه جا شده در این بندر ۱۸ میلیون و ۴۰۹ هزار و ۳۸۶ تن آن نیز مربوط به کاپوتاژ بوده است.

به گفته عباس نژاد؛ در ۱۴۰۲ نیز مجموع عملیات تخلیه و بارگیری بخش کانتینری بندر شهید رجایی به عنوان بزرگ ترین بندر کانتینری کشور به بیش از ۲ میلیون و ۱۲۶ هزار TEU (کانتینر ۲۰ فوت) رسید.

سهم ۵۹ درصدی تخلیه و بارگیری کالای غیرنفتی بنادر

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان در ادامه با اشاره به سهم ۵۹ درصدی تخلیه و بارگیری کالای غیرنفتی بنادر این استان در ۱۲ ماهه سال ۱۴۰۲ در بین کل بنادر کشور گفت: از این میزان جابه جایی، ۴۴ درصد آن به منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی اختصاص دارد.

به گفته وی؛ از سهم ۸۹ درصدی جابه جایی کالای کانتینری در بنادر استان هرمزگان، ۸۰ درصد آن نیز مربوط به بندر شهید رجایی به عنوان بزرگ ترین و پیشرفته ترین بندر کانتینری ایران است.

جابه جایی بیش از ۱۱ میلیون تن کالا در بنادر پل و لافت

عباس نژاد با اشاره به جابه جایی ۱۰۹ میلیون و ۴۷۷ هزار و ۹۲۱ تُن در بنادر استان، سهم این جابه جایی ها از طریق بنادر پل و لافت قشم را ۱۱ میلیون و ۲۵۵ هزارو ۲۶۸ تن، بنادر غرب ۱۰ میلیون و ۵۸۹ هزار و ۳۴۴ تن و بنادر شرق را ۲ میلیون و ۳۳۸ هزارو ۵۸۶ تن اعلام کرد.

تردد بیش از ۲۲ میلیون مسافر در بنادر هرمزگان

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان در تشریح عملکرد بنادر مسافری نیز گفت: در سال ۱۴۰۲ در مجموع ۲۲ میلیون و ۹۱۷ هزار و ۱۹۵ نفر مسافر از طریق بنادر این استان جابه جا شده اند که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته هشت درصد افزایش داشته است.

به گفته وی؛ از این میزان ۱۶ میلیون و ۶۳۱ هزارو ۴۵۰ نفر از طریق بنادر پل و لافت، سه میلیون و ۹۵۷ هزار و ۷۰۵ نفر بنادر شرق، ۸۶۲ هزارو ۲۸۰ نفر در بنادر غرب و یک میلیون و ۴۶۵ هزارو ۷۶۰ نفر نیز در بنادر کیش تردد داشته اند.

گفتنی است، استان هرمزگان با احتساب جزایر دارای ۲ هزار و ۲۰۰ کیلومتر مرز دریایی، ۱۴ جزیره کوچک و بزرگ و ۳۲ بنادر فعالی است که بیش ترین حجم تخلیه و بارگیری از این بنادر انجام می شود. بندر شهید رجایی به عنوان بزرگ ترین و پیشرفته ترین بندر کانتینری ایران با دارا بودن ۱۰ پست اسکله کانتینری در مجموع به طول ۲ هزار و ۵۰۰ متر و ۲۳ دستگاه گنتری کرین فعال در حال حاضر ظرفیت تخلیه و بارگیری بیش از ۸۰ درصد کالاهای کانتینری در سطح بنادر کشور را پشتیبانی می کند.

کانتینر ترانشیپی آن دسته از کانتینرهایی هستند که برای اعزام به مقصد نهایی ابتدا در یک بندر اصلی منطقه از یک کشتی بزرگ تخلیه و سپس به کشتی های فیدر (کوچک) بارگیری و به مقصد اعزام می شوند. حمل و نقل کالا از یک نقطه به نقطه ای دیگر گفته می شود که از راه دریا و یا هر رودخانه مرزی انجام می شود، را کاپوتاژ دریایی می گویند".

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.