بازدید سایت : ۳۵۸۹۲

چرا اقتصاد دریا اهمیت دارد؟

ما در ایران بیش از ۵۸۰۰ کیلومتر سواحل اصلی، جزیره ای و رودخانه ای داریم، اما سهم بسیار پایینی در GDP ایران از حوزه کسب وکارهای دریایی است؛ به همین دلیل به تازگی به اهمیت اقتصاد دریامحور تاکید شده است.

چرا اقتصاد دریا اهمیت دارد؟
تین نیوز

شهریور ماه سال گذشته سیاست های کلی برنامه هفتم از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد که در بند ۱۱ آن به تحقق سیاست های کلی آمایش سرزمین با توجه به مزیت های بالفعل و بالقوه و اجرایی ساختن موارد برجسته آن با  توجه ویژه بر دریا، سواحل، بنادر و آب های مرزی  تاکید شد.

به گزارش تین نیوز به نقل از ایسنا، همچنین ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری آذرماه ۱۴۰۱ بخشنامه خط مشی ها و چارچوب کلان برنامه هفتم توسعه را ابلاغ کرد که در موضوعات کلیدی آن، به رشد اقتصادی عدالت محور با رویکرد ارتقای بهره وری با تأکید بر اقتصاد دریامحور اشاره شده، چرا که موضوعاتی مانند انرژی و ترانزیت یا اقتصاد دریامحور که موتور محرکه و کانون رشد اقتصادی و افزایش تولید هستند.

فرمانده معظم کل قوا ارتقاء همه جانبه توان رزمی و تجهیزات دفاعی در نیروی دریایی و استمرار اقداماتی همچون دریانوردی در آبهای دوردست و بین المللی را لازم دانستند و گفتند: استفاده از فرصت دریا و ظرفیت های عظیم آن باید به فرهنگ عمومی در کشور تبدیل شود.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به سوابق دریانوردی ایرانیان در گذشته که باعث انتقال فرهنگ و تمدن اسلامی و ایرانی به مناطق دیگر دنیا شد، خاطرنشان کردند: با وجود این سابقه و سواحل طولانی دریایی در شمال و به خصوص جنوب ایران، فرهنگ استفاده از فرصت های دریا در کشور مورد غفلت واقع شده و باید به فرهنگ عمومیِ مردم تبدیل شود.

پیش از این نیز محسن رضایی - معاون اقتصادی رئیس جمهوری - عنوان کرده بود: امروز برای دسترسی به دریا جنگ ها انجام می شود اما ایران علی رغم اینکه دریا دارد از دریا هیچ استفاده ای نمی کند. باید از فرصت ها استفاده کنیم؛ برای سرعت دادن و شتاب دادن به اقتصاد کشور،  باید بحث توسعه دریامحوری را در دستور کار قرار دهیم و از همه کارآفرینان، سرمایه گذاران و همه ایرانیان داخل و خارج از کشور درخواست داریم تا سرمایه و ایده های خود را در خصوص سواحل و دریاهای ایران به کار ببندند.  

همچنین به گفته مسعود پل مه، دبیر انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته ایران، اگر چه ما در ایران بیش از ۵۸۰۰ کیومتر سواحل اصلی، جزیره ای و رودخانه ای داریم، اما متاسفانه سهم بسیار پایینی در GDP ایران از حوزه کسب وکارهای دریایی است؛ این در حالی است که پیشرفته ترین شهرها، توسعه یافته ترین کارخانجات و فعالیت های اقتصادی، در کنار سواحل شکل گرفته و بالندگی آن کشورها را رقم می زند و علت آن هم نگاه عمیق اجتماعی و اقتصادی از دریچه دریاست.

در عین حال مهرداد بذرپاش -وزیر راه و شهرسازی- به تازگی با تاکید بر توسعه اقتصاد دریا گفته بود: اقتصاد دریامحور اگر در اولویت اول نباشد، در اولویت دوم و سوم هنگام مذاکرات ما با سایر کشورها و کشورهای همسایه است؛ مقامات مسئول از ما درباره این صنعت، افق هایی که ترسیم کردیم برای این صنعت، از ما سوال می پرسند و حتی از ما جلوتر خودشان پیشنهاد می دهند و اعلام تمایل می کنند و اینها همه نشان می دهد که اقتصاد دریا دارای اهمیت زیادی برای کشورمان ایران است.

به گفته او، در حال حاضر هم پیوندی بر مبنای اقتصاد دریامحور بین کشورهای منطقه در حال شکل گیری است؛ اگر سال ها قبل در ارزیابی ها، یک صنعت به عنوان قطب بزرگ یاد می شد امروز تعریف تغییر کرده و کشورهایی که از چندین کیلومتر ساحل برخوردارند، اهمیت چند برابری دارند. مرز دریایی ایران در سواحل جنوبی با داشتن ١٨۵٠ کیلومتر ساحل عمان و خلیج فارس و با احتساب سواحل شمالی حدود ۵۸۰۰ کیلومتر است. این بدان معناست که می توانیم در ۳۵ جزیره و سواحل شرایط راهبردی داشته باشیم که کم نظیر است.

در عین حال به واسطه محصور شدن ایران از شمال و جنوب به دریا، جغرافیای خاصی برای کشورمان وجود دارد. بذرپاش با اشاره به این موضوع اظهار کرد: نقش اقتصاد دریامحور در GDP آنقدر مهم است که کشورهای بدون ساحل نیز با مدل های جدید به دنبال نقش آفرینی در این حوزه هستند. صدها سال پیش از اینجا به عنوان راه ابریشم یاد می شد  و اخیرا یکی از مسئولان کشورها به من گفت گویا خداوند خواسته دوباره راه ابریشم از مسیر ایران احیا شود.  اقتصاد دریا نه تنها به اندازه نفت بلکه بیش از نفت می تواند برای ما درآمدزایی کند، تا امروز تجربه های موفق و ناموفق داشته ایم که باید از آنها درس بگیریم و بر تجربه های موفق اصرار کنیم.  

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.
  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.