| کد خبر: 175221 |

آمار شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران نشان می‌دهد در شهریور ۹۷ بیش از ۳۶هزار پرواز در کشور انجام شده و نزدیک به ۴.۵ میلیون مسافر با این پروازها جابه‌جا شده‌اند.

تین‌نیوز | 

آمار شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران نشان می‌دهد در شهریور ۹۷ بیش از ۳۶ هزار پرواز در کشور انجام شده و نزدیک به ۴.۵‌میلیون مسافر با این پروازها جابه‌جا شده‌اند.

به گزارش تین‌نیوز  آمار منتشر شده درباره عملکرد شهریور ماه شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران نشان می‌دهد در مجموع ۳۶‌هزار و ۷۱۱‌پرواز در فرودگاه‌های تحت مالکیت شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی کشور انجام شده و چهارمیلیون و ۴۲۱ هزار و ۸۷۰ مسافر و ۴۸‌میلیون و ۶۰۴‌هزار و ۲۴۵‌کیلوگرم بار توسط این پروازها جابجا شده‌اند. این آمار نسبت به ماه مشابه در سال گذشته به ترتیب ۱۹، ۲۷ و ۲۳‌درصد و نسبت به ماه پیش از آن به ترتیب ۶، ۹ و ۲ درصد کاهش نشان می‌دهد.

در این ماه در فرودگاه مهرآباد تهران ۱۰‌هزار و ۳۶۱‌پرواز انجام و یک‌میلیون و ۱۸۴‌هزار و ۵۲۳ نفر جابه‌جا شده‌اند که نسبت به ماه مشابه سال گذشته به ترتیب ۱۷ و ۲۴درصد و نسبت به ماه پیش از آن به ترتیب ۶ و ۷ درصد افت داشته است. فرودگاه مهرآباد با این تعداد پرواز ۲۸.۲‌درصد کل پروازهای کشور را به خود اختصاص داده و در رتبه اول فرودگاه‌های پرتردد کشور ایستاده است.

رتبه‌های دوم و سوم فرودگاه‌های پر پرواز کشور در شهریورماه متعلق به فرودگاه‌های مشهد با شش‌هزار و ۳۴‌پرواز و ۸۷۲ هزار و ۲۴۱ مسافر و امام‌خمینی با چهارهزار و ۴۲۶ پرواز و ۶۷۸ هزار و ۵۳۲ مسافر است که به ترتیت ۱۶.۴‌درصد و ۱۲.۱‌درصد از کل پروازها در این فرودگاه‌ها انجام شده‌اند. فرودگاه‌های شیراز، اهواز، کیش، اصفهان، تبریز، آبادان و بندر عباس نیز در رتبه‌های چهار تا ۱۰ پر تردد ترین فرودگاه‌های کشور قرار دارند.

در شهریور ماه ۱۳۹۷ حداقل ۸۰‌درصد نشست و برخاست کل پروازها به ترتیب در هشت فرودگاه مهرآباد، مشهد، امام‌خمینی شیراز، اهواز ،کیش، اصفهان و تبریز انجام شده است. هم‌چنین ۸۱‌درصد کل پروازها داخلی، ۱۴.۳‌درصد خارجی، ۳‌درصد به مقصد عتبات و ۱.۷درصد مربوط به پروازهای حج بوده‌اند.

رشد سهم پروازهای داخلی

در شهریور ۱۳۹۷ مجموعا ۲۷ هزار و ۷۴۹ پرواز داخلی در کشور انجام شده که ۳ میلیون و ۳۸۷ هزار و ۸۰۸ نفر با استفاده از این پروازها جابجا شده‌اند. این پرواز نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب ۱۸ و ۲۵ درصد و نسبت به ماه پیش از آن ۷ و ۸ درصد کاهش داشته است.

از آنجا که فرودگاه مهرآباد تهران مختص پروازهای داخلی است، این فرودگاه در رتبه اول پروازهای داخلی کشور نیز قرار دارد و در مجموع ۳۴.۸۳ درصد از پروازهای داخلی در این فرودگاه انجام شده است.

بعد از فرودگاه مهرآباد، فرودگاه‌ مشهد با ۴ هزار و ۸۲۱ پرواز و ۶۸۳ هزار و ۴۷۸ مسافر در رتبه دوم و فرودگاه شیراز با ۲ هزار و ۲۵۹ پرواز و ۲۱۳ هزار و ۶۰۱ مسافر در رتبه سوم فرودگاه‌های پر رفت و آمد کشور قرار دارند و به ترتیب ۱۶.۲۱ و ۷.۵۹ درصد کل پروازهای داخلی را به خود اختصاص داده‌اند.

در شهریور ماه ۱۳۹۷ حداقل ۸۰ درصد نشست و برخاست پروازهای داخلی به ترتیب در نه فرودگاه مهرآباد، مشهد ، شیراز، اهواز، کیش ، اصفهان، تبریز ، آبادان و بندرعباس انجام شده است.

کاهش پروازهای خارجی

در شهریور ۱۳۹۷، ۶ هزار و ۹۶۲ پرواز خارجی از کشور انجام شده و ۱ میلیون و ۳۴ هزار و ۶۲ نفر با این پروازها جابجا شده‌اند که این آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب ۲۵ و ۳۱ درصد و نسبت به ماه پیش از آن به ترتیب ۴ و ۱۴ درصد کاهش داشته است.

در این ماه فرودگاه بین‌المللی امام‌خمینی  به عنوان فرودگاهی که تنها پروازهای خارجی انجام می‌دهد، در مقام نخست فرودگاه‌های پر تردد خارجی کشور قرار دارد و ۶۲.۶۷ درصد از پروازهای خارجی از این فرودگاه انجام شده است.

بعد از فرودگاه امام‌خمینی ، فرودگاه‌های مشهد با ۱۲۱۳ پرواز و ۱۸۸ هزار و ۷۶۳ مسافر خارجی و شیراز با ۳۴۵ پرواز و ۴۲ هزار و ۱۰ مسافر خارجی در رتبه‌های دوم و سوم فرودگاه‌های پرتردد بین‌المللی کشور قرار دارند و به ترتیب ۱۷.۴۲ و ۴.۹۶ درصد پروازها را به خود اختصاص داده‌اند.

درشهریور ماه ۱۳۹۷ حداقل ۸۰ درصد نشست و برخاست پروازهای بین‌المللی به ترتیب در دو فرودگاه امام‌خمینی و مشهد انجام پذیرفته است.

کاهش پروازهای عبوری

با بررسی آمار شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، می‌توان مشاهده کرد که در شهریور ماه سال جاری نشست و برخاست‌های فرودگاه‌های کرمان با متوسط ۱۵۷ مسافر در هر پرواز و در فرودگاه شاهرود با متوسط ۱۸مسافر در هر پرواز بیش‌ترین و کم‌ترین تراکم مسافر را شامل می‌شوند. هم‌چنین در شهریور ماه سال جاری، ۲۹‌درصد از پروازهای برنامه‌ای شرکت‌های هواپیمایی داخلی، دارای تاخیر بوده و هم‌چنین در همین مدت متوسط زمان تاخیر ۸۱ دقیقه است.

از سوی دیگر این آمار نشان می‌دهد که در شهریور ماه ۱۳۹۷ در ۲۴ ساعت شبانه‌روز، اوج پروازها در ساعت شش و در روزهای هفته، اوج پروازها در روز سه شنبه بوده است. هم‌چنین در پروازهای عبوری از فراز کشور در شهریور ماه سال جاری حدود ۲۲ درصد نسبت به ماه مشابه سـال گذشته کاهش دیده می‌شود.

گفتنی است فرودگاه ابوموسی با چهار پرواز و انتقال ۳۸۸ مسافر، کم ترددترین فرودگاه کشور در شهریور ماه سال جاری بوده است.

78200

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین