| کد خبر: 188573 |

مالیات بر عایدی سرمایه در مسیر تصویب و اجرا

نظام مالیاتی نه تنها محل درآمد پایدار اقتصادی است، بلکه به عنوان عامل تنظیم عوامل اقتصادی از جمله تورم و زمینه سوداگری است.

تین‌نیوز | 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، گفت:مالیات بر خانه های خالی موجب عرضه بیش از ۲ میلیون خانه خالی به بازار خرید و اجاره می شود.

به گزارش تین نیوز، احمد انارکی محمدی با اشاره به بررسی طرح مالیات بر عایدی سرمایه در کمیسیون متبوع خود، گفت: در تمام دنیا مقابله با تورم ناشی از دلالی و سوداگری از طریق شفافیت نظام مالی و اقتصادی و نهایتا از طریق نظام مالیاتی انجام می شود.

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه کنترل فاصله طبقاتی نیز در یک فضای شفاف و با اخذ مالیات ممکن است، افزود: نظام مالیاتی نه تنها محل درآمد پایدار اقتصادی است، بلکه به عنوان عامل تنظیم عوامل اقتصادی از جمله تورم و زمینه سوداگری است.

 یارانه پنهان باید برای عدالت محوری به یارانه نقدی تبدیل شود

وی با اشاره به اینکه مالیات بر عایدی سرمایه یکی از ضرورت های کشور است، ادامه داد: در کشوری که ۹۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان توزیع می شود، عده ای با استفاده از این ظرفیت و خیلی بیشتر از سهم خود، به سرمایه خود می افزایند که این امر با عدالت فاصله دارد.

انارکی با بیان اینکه برای عدالت محوری باید یارانه پنهان به یارانه نقدی تبدیل شود و یا مالیات بر عایدی سرمایه اجرایی شود، تاکید کرد: در بسیاری از کشورهایی که حتی یارانه پنهانی هم وجود ندارد، اما مالیات بر عایدی سرمایه از مردم دریافت می کنند.

وی به نقل از پانا، با اشاره به اینکه مالیات بر خانه های خالی می تواند موجب عرضه بیش از ۲ میلیون خانه خالی به بازار خرید و اجاره شود، افزود: زمانی که یک تولیدکننده به دلیل نگهداشت ذخایر احتیاطی مواد اولیه مشمول تعزیرات می شود، چرا برج های صدها میلیاردی در جلوی چشمان همه مردم مشمول احتکار نمی شوند‌.

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: بیشترین التهابات تورمی که در اقتصاد کشور تاثیر گذار بوده تورم بخش مسکن است که بر تغییرات قیمت بسیاری از کالا ها و حتی دلار نیز تاثیر افزایشی داشته است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر خانه های خالی باید در مسیر تصویب و اجرا قرار گیرد، تصریح کرد: مالیات بر عایدی سرمایه و خانه های خالی باید خیلی پیش از این ها تصویب و اجرایی می شد، اما به بهانه احتمال افزایش قیمت مسکن و غیره از دستور کار خارج شده است.

 

منبع: خبرگزاری پانا

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین