| کد خبر: 187395 |

نماینده استان همدان در شورای عالی استان‌ها گفت: تصویب لایحه مالیات بر ارزش افزوده در مجلس، شهرداری‌ها را دولتی و ماهیت شوراها را بی‌اثر می‌کند و به‌هیچ‌وجه قابل توجیه نیست.

تین‌نیوز | 

نماینده استان همدان در شورای عالی استان‌ها گفت: تصویب لایحه مالیات بر ارزش افزوده در مجلس، شهرداری‌ها را دولتی و ماهیت شوراها را بی‌اثر می‌کند و به‌هیچ‌وجه قابل توجیه نیست.

به گزارش تین‌نیوز به نقل از مهر، حمید بادامی نجات بابیان این‌که امروز دو لایحه دولت با عنوان «مالیات بر ارزش‌افزوده» و «درآمدهای پایدار شهرداری‌ها» در مجلس رسیدگی می‌‎شود، گفت: تصویب لایحه مالیات بر ارزش افزوده در مجلس، شهرداری‌ها را دولتی و ماهیت شوراها را بی‌اثر می‌کند که به‌هیچ‌وجه قابل توجیه نیست.

وی با تأکید بر این‌که انتظار می‌رود مجمع نمایندگان استان همدان با هوشیاری کامل به کمک و یاری مدیریت شهری و روستایی بشتابند، افزود: شورای عالی استان‌ها و شوراهای اسلامی و شهرداران کلان‌شهرها نسبت به ارسال نظر کمیسیون اقتصادی به مجلس ابراز نگرانی شدیدی دارند که به طور قطع بسیاری از موارد این مهم، ضربه بزرگی به پیکر شهرداری‌ها خواهد زد.

وی افزود: در لایحه درآمد پایدار شهرداری‌ها دقیقاً نظرات شوراها لحاظ شده؛ اما در لایحه مالیات بر ارزش‌افزوده، پیش‌نویس ارسالی از سوی دولت دارای اشکالات جدی است که متأسفانه برخلاف وعده کمیسیون اقتصادی مجلس در زمینه رفع ایرادات، این مهم انجام نپذیرفت.

لایحه مالیات بر ارزش‌افزوده از دستور مجلس خارج و موارد پیشنهادی اصلاح شود

بادامی‌نجات در ادامه توضیح داد: پیشنهاد شورای عالی استان‌ها بر این بود تا لایحه درآمدهای پایدار شهرداری‌ها که مرحله نهایی خود را در مجلس طی کرده و دولت هم در بودجه ۹۸ لحاظ داشته و پس از لایحه مالیات بر ارزش‌افزوده تنظیم و تقدیم مجلس شده بر لایحه مالیات بر ارزش‌افزوده مقدم شود و یا اینکه لایحه مالیات بر ارزش‌افزوده از دستور مجلس خارج و موارد پیشنهادی اصلاح شود.

نماینده استان همدان در شورای عالی استان‌ها و نایب رئیس شورای شهر همدان خطاب به نمایندگان مجلس اظهار کرد: در صورت تصویب کلیات لایحه مالیات بر ارزش افزوده در صحن مجلس و ورود نمایندگان به محتوا و تصویب نظرات کمیسیون اقتصادی مجلس، فاجعه‌ای ملی در خصوص اختیارات شوراها برای وضع عوارض و همچنین بحران ساختاری برای شهرداری‌ها و دهیاری‌ها به‌ویژه در حوزه برچیدن عوارض و مالیات صورت خواهد گرفت.

بادامی‌نجات گفت: در جمع‌بندی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به هیچیک از تذکرات، مکاتبات، وعده‌ها و توافقات عمل نشده که این امر نه تنها شرایط خوبی را برای شوراها و مدیریت‌های شهری و روستایی به ارمغان نخواهد آورد بلکه زنگ خطری برای منطقه و مردمان شهر و روستاهاست.

وی با تأکید بر اینکه جمع‌بندی کمیسیون اقتصادی مجلس ضمن مغایرت با سیاست‌های کلی نظام در حوزه اقتصاد مقاومتی و اصل ۴۴ موجب تمرکزگرایی شدید دولت شده و شوراها به نهادی تشریفاتی تبدیل خواهند شد، ادامه داد: شهرداری‌ها و دهیاری‌ها هم به عنوان نهادهای دولتی تلقی خواهند شد و ۶۰ درصد درآمد این ۲ نهاد کاهش خواهد یافت.

استقلال شهرداری‌ها و دهیاری‌ها از بین خواهد رفت

بادامی‌نجات اضافه کرد: در مجموع جمع‌بندی و گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص لایحه فوق‌الذکر، اساس استقلال شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و همچنین کارکردهای شوراهای شهر از بین خواهد رفت.

وی ادامه داد: تمام نمایندگان مجلس باید نسبت به شهرداران و دهیاران حوزه انتخابیه خود توجه داشته باشند که اگر آن قسمت از عوارض مربوط به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها حذف و تبدیل به مالیات شود، هیچ کمکی در نحوه توزیع نخواهد داشت بلکه بخش اعظم درآمدهای آنان نیز حذف خواهد شد.

نماینده استان در شورای عالی استان‌ها و نایب رئیس شورای شهر همدان با بیان اینکه دولت و مجلس باید از این انحراف ساختاری و فاجعه ملی با همدلی و همگرایی جلوگیری کنند، گفت: نمی‌توان بدون توجه به ساختار اداره شهرها و روستاها و سوابق گذشته آن در کشور؛ نسخه‌ای پیچید که اساس کارکرد و فعالیت آنان را مخدوش کرد.

بادامی‌نجات همچنین با اشاره به تلاش شورای عالی استان‌ها در راستای رفع این نارسایی و چالش‌های کلیدی خطاب به مجمع نمایندگان استان درخواست کرد: کلیات لایحه مالیات بر ارزش افزوده مصوب نشود زیرا ایرادات زیادی به آن وارد است که به صورت مکتوب از سوی شورای عالی استان‌ها و شورای شهر همدان به منظور بررسی بیشتر، ارسال شده است.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین