| کد خبر: 158348 |

شرکت هیتاچی ژاپن گزارشی در مورد آینده صنعت ریلی و عوامل مؤثر در آن تهیه‌کرده است که به رشد بخش‌های مختلف در جهان حوزه صنعت ریلی در چند سال آینده نیز اشاره‌کرده است.

تین‌نیوز | 

شرکت هیتاچی ژاپن گزارشی در مورد آینده صنعت ریلی و عوامل مؤثر در آن تهیه‌کرده است که به رشد بخش‌های مختلف در جهان حوزه صنعت ریلی در چند سال آینده نیز اشاره‌کرده است.

در میان عوامل مهم و قدرتمند مؤثر در توسعه حمل‌ونقل ریلی توانایی آلودگی هوا با توجه به افزایش شهرنشینی ازنظر هیتاچی بیش‌ترین اهمیت را چه از نظر سیاسی، اقتصادی و اجتماعی دارد. افزون بر این انتظار می‌رود رشد حجم بازارهای ریلی نیز در آینده قابل‌توجه باشد.

 سه عامل قدرتمند توسعه صنعت ریلی در آینده

یکی از عواملی که شرکت هیتاچی ژاپن در توسعه صنعت ریلی و فعالیت‌های خود منظور کرده، پیش‌بینی‌های مربوط به افزایش جمعیت و در نتیجه افزایش تقاضای جهانی برای استفاده از وسایل حمل‌ونقل ازجمله صنعت ریلی است. براساس برآوردهای بانک جهانی، جمعیت دنیا که تا سال ۱۹۶۰ حدود ۳ میلیارد نفر بوده است، در سال ۲۰۰۰ به حدود ۱/ ۶ میلیارد نفر رسید و انتظار بر این است که تا سال ۲۰۲۰ به مرز ۸/ ۷ میلیارد نفر افزایش یابد. همچنین این پیش‌بینی‌ها حاکی از آن هستند که جمعیت جهان در سال ۲۰۶۰ به ۲/ ۱۰ میلیارد نفر و در سال ۲۰۸۰ به ۸/ ۱۰ میلیارد نفر خواهد رسید. به نظر این شرکت، حمل‌ونقل ریلی نقشی بسیار مهم در انتقال جمعی افراد خواهد داشت.  عامل دومی که در گسترش خطوط ریلی تأثیرگذار است، افزایش شهرنشینی است.

2-shinkansen-7
شبکه قطارهای پرسرعت «شین-کان-سن» در ژاپن

براساس این گزارش که از داده‌های سازمان ملل استفاده کرده، در یک قرن اخیر افزایش قابل‌توجهی در شهرنشینی صورت گرفته است و انتظار می‌رود این روند ادامه پیدا کند. جابه‌جایی به شهرها یکی از عوامل اصلی چنین رویدادهایی بوده است. براساس این گزارش جمعیت شهرنشین جهان در سال ۱۹۵۰ تنها ۳۰ درصد بوده است که در سال ۱۹۷۰ به ۳۷ درصد رسیده و در آمار سال ۲۰۱۰ برای نخستین بار از جمعیت روستایی بیشتر شده است. انتظار می‌رود این میزان در سال ۲۰۳۰ به ۶۰ درصد و در سال ۲۰۵۰ به ۶۶ درصد افزایش پیدا کند. با توجه به این آمار، حمل‌ونقل درون‌شهری، مترو و تقاضای سفر ریلی به شهرهای نزدیک با استمرار شهرنشینی افزایش خواهند یافت.  عامل سومی که در رشد صنعت ریلی در آینده تأثیرگذار است، محیط‌زیست است.

براساس گزارش شرکت هیتاچی که از داده‌های مربوط به سازمان بهداشت جهانی استفاده کرده است، میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای براساس سفر با وسایل مختلف تفاوت معناداری دارد. بر این اساس، سفر با هواپیما ۱۷۰ گرم دی‌اکسید کربن به ازای هر مسافر-کیلومتر منتشر می‌کند و چنین میزانی برای سفر با خودرو ۱۵۰ گرم است. این درحالی است که سفر با قطار بسیار کمتر در آلایندگی هوا اثر می‌گذارد. سفرهایی که با بخش ریلی انجام می‌شود، تنها ۳۰ تا ۷۰ گرم دی‌اکسید کربن منتشر می‌کنند که ۲۰ تا ۴۷ درصد سفر با خودرو و ۱۸ تا ۴۱ درصد صنعت حمل‌ونقل هوایی است. حقیقت این است که با افزایش جمعیت و گسترش شهرنشینی، کاهش دی‌اکسیدکربن تبدیل به معضلی خواهد شد که ازنظر سیاسی نیز اهمیتی فزاینده پیدا خواهد کرد. در این میان، بخش ریلی می‌تواند نقش مهمی در کاهش انتشار دی‌اکسید کربن ایفا کند.

1280px-Networks_of_Major_High_Speed_Rail_Operators_in_Europe
شبکه ریلی پرسرعت در اروپا

رشد براساس منطقه و انواع بخش ریلی

در بخش دیگری از این گزارش، به رشد بازارهای مختلف در صنعت ریلی اشاره‌شده است که از این میان، اروپا بیشترین میزان را دارد. این قاره که در فاصله سال‌های ۲۰۱۵-۲۰۱۳ بازاری به ارزش ۵/ ۵ تریلیون ین داشته است، در فاصله سال‌های ۲۰۲۱-۲۰۱۹ با رشد متوسط ۳ درصد در هرسال به ۶/ ۶ تریلیون ین خواهد رسید. قاره آمریکا نیز که در فاصله سال‌های ۲۰۱۵-۲۰۱۳ بازاری به ارزش ۶/ ۳ تریلیون ین داشته، در خلال سال‌های ۲۰۲۱-۲۰۱۹ با رشد متوسط ۳/ ۲ درصد در هرسال به ۱/ ۴ تریلیون ین ارزش بازار خواهد رسید. صنعت ریلی آسیا-اقیانوسیه نیز که در سال‌های ۲۰۱۵-۲۰۱۳ ارزشی معادل ۹/ ۱ تریلیون ین داشته، بیشترین رشد خواهد بود و با رشد متوسط سالانه ۴/ ۵ درصد، در فاصله سال‌های ۲۰۲۱-۲۰۱۹ حدود ۶/ ۲ تریلیون ین ارزش خواهد داشت. صنعت ریلی نیز که در خاورمیانه و آفریقا کمترین بازار را در فاصله سال‌های ۲۰۱۵-۲۰۱۳ با ۱/ ۱ تریلیون ین در اختیار داشته، در فاصله سال‌های ۲۰۲۱-۲۰۱۹ با رشد متوسط سالانه ۲/ ۳ درصد به ارزش ۳/ ۱ تریلیون ین خواهد رسید. به‌طورکلی در خلال سال‌های ۲۰۱۵-۲۰۱۳ ارزش بازار جهانی ۱/ ۱۲ تریلیون ین بوده است که با رشد متوسط سالانه ۲/ ۳ درصد، در فاصله ۲۰۲۱-۲۰۱۹ به ارزش ۶/ ۱۴ تریلیون ین خواهد رسید.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین