بازدید سایت : ۵۷۱۳۷

پیشنهاد گمرک به تولیدکنندگان کالاهای صادراتی برای جبران کمبود نقدینگی

واحدهای تولیدی می توانند با بهره گیری از ظرفیت قانونی ماده ۵۱ قانون امور گمرکی، بدون پرداخت قطعی حقوق ورودی، مواد اولیه مورد نیاز برای تولید محصولات صادراتی را به شیوه ورود موقت وارد کنند.

پیشنهاد گمرک به تولیدکنندگان کالاهای صادراتی برای جبران کمبود نقدینگی
تین نیوز

مدیر کل دفتر صادرات گمرک جمهوری اسلامی ایران گفت: واحدهای تولیدی می توانند با بهره گیری از ظرفیت قانونی ماده ۵۱ قانون امور گمرکی، بدون پرداخت قطعی حقوق ورودی، مواد اولیه مورد نیاز برای تولید محصولات صادراتی را به شیوه ورود موقت وارد کنند.

 

به گزارش تین نیوز به نقل از گمرک، علی اکبر شامانی با اعلام این خبر افزود: بر اساس ماده ۵۱ قانون امور گمرکی و مواد ۸۱ تا ۸۸ آیین نامه اجرایی آن، واحدهای تولیدی و بازرگانی (طرف قرارداد با واحد تولیدی) امکان ورود موقت مواد اولیه و کالاهای مورد نیاز در تولید محصول برای صادرات (ورود موقت برای پردازش) را دارند.

شامانی درباره عمده ترین مزایای رویه ورود موقت برای پردازش کالا و محصولات برای صادرات، اظهار داشت: امکان استفاده واحدهای تولیدی از ظرفیت های خالی خود، عدم محدودیت در ورود موقت مواداولیه و اقلام مورد نیاز، عدم نیاز به پرداخت حقوق ورودی و سایر مبالغ متعلقه در زمان ورود موقت و امکان تودیع یکی از تضامین موضوع بند ح ماده ۱ قانون مزبور برای مهلت حداقل یک سال و امکان تمدید مهلت اعتبار پروانه ها و تضامین از جمله این مزایا است.

وی با اشاره به اینکه ارزش ورود موقت مواد اولیه و کالاهای مورد نیاز برای تولید محصولات برای صادرات در سال ۱۴۰۲ به ۲۴۵ میلیون دلار رسید، افزود: در این مدت ۴۱۶ فقره مجوز ورود موقت برای پردازش به ارزش ۶۴۰ میلیون دلار صادر شده که ۲۴۵ میلیون دلار آن از سوی متقاضیان استفاده شده است.

به گفته وی، ارزش کالاهای ورود موقت شده برای پردازش در سال ۱۴۰۲ در مقایسه با ارزش کل واردات کالا در این سال و تعداد واحدهای تولیدی استفاده کننده از این رویه، نشان دهنده این است که کمتر از این ظرفیت قانونی برای افزایش صادرات غیرنفتی استفاده شده است.

مدیر کل دفتر صادرات گمرک، با اشاره با اینکه بیشترین کالاهای ورود موقت برای پردازش به لحاظ ارزشی در سال ۱۴۰۲ از طریق گمرکات زنجان، شهید رجایی بندرعباس، باشماق، سرو و اصفهان وارد کشور شده است، بیان کرد: در میان کالاهای ورود موقت برای پردازش، اقلام خاک روی، باتری مستعمل، انواع نخ اکریلیک، کنسانتره مس و روی به ترتیب بیشترین سهم ارزشی را به خود اختصاص دادند.

وی گفت: شرکت های کانه آرای آریا، پاسارگاد فلز خاورمیانه، نوین پژوهان شمس زنگان، بابک مس ایرانیان و ذوب روی سدید به ترتیب بیشترین سهم ارزشی از کالاهای ورود موقت شده را در این مدت دارا بودند.

شامانی افزود: استفاده از این ظرفیت قانونی و ورود موقت کالا برای پردازش از سوی فعالان اقتصادی و صادرات آن، نقش مهمی در کاهش هزینه تولید محصولات صادراتی و افزایش قدرت رقابت در بازارهای بین المللی، افزایش اشتغال، تولید و صادرات غیرنفتی خواهد داشت.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.
  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.