| کد خبر: 269066 |

گمرک برای مثبت کردن تراز تجاری، سنت‌شکنی کرد

رئیس کمیسیون توسعه صادرات غیرنفتی اتاق ایران گفت: گمرک به تازگی آمار صادرات نفتی را هم در کنار صادرات غیرنفتی آورده و این یک سنت جدید به شمار می‌آید زیرا در چهار دهه گذشته ملاک عمل صادرات غیرنفتی بوده است.

تین نیوز

محمد لاهوتی، رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران از منفی بودن تراز تجاری کشور در سال جاری گفت و توضیح داد: براساس آمار گمرک در 11 ماهه سال 1402، ارزش تجارت خارجی کشور در بخش صادرات حدود 44 میلیارد و 890 میلیون دلار بوده، البته در احتساب این رقم صادرات نفت و خدمات فنی و مهندسی منظور نشده است.

به گزارش تین نیوز به نقل از اتاق ایران آنلاین، وی افزود: در همین حال براساس آمار یادشده ارزش واردات کشور در 11 ماهه امسال به 59 میلیارد دلار رسیده و در نتیجه اینها صادرات غیرنفتی و واردات کشور با 15 میلیارد دلار ناترازی تجاری روبه رو بوده است.

لاهوتی تصریح کرد: در یک دهه گذشته این بزرگ ترین تراز منفی شکل گرفته میان صادرات و واردات کشور بوده است.

رئیس کمیسیون توسعه صادرات غیرنفتی اتاق ایران اظهار کرد: در چنین شرایطی گمرک به تازگی آمار صادرات نفتی را هم در کنار صادرات غیرنفتی آورده که این یک سنت جدید به شمار می آید. در چهار دهه گذشته به طور معمول ملاک عمل صادرات غیرنفتی بوده است اما به هر حال با محاسبه آمار صادرات نفتی تراز تجاری کشور مثبت می شود.

وی اضافه کرد: گرچه همه این درآمدها در مجموع درآمدهای ارزی کشور به شمار می آید اما از آنجا که سیاست ما مبتنی بر فاصله گیری از اقتصاد نفتی بوده آمار صادرات غیرنفتی اهمیت بیش تری دارد، با این حال اما ارزش صادرات غیرنفتی ایران در 11 ماهه سال 1402 حدود 8.8 درصد کاهش سالانه داشته و آنچه بیش تر سبب ساز این کاهش شده، سیاست های ارزی کشور است که بر صادرات سایه انداخته است. از جمله این سیاست ها موضوع رفع تعهد ارزی در صادرات محصولات کشاورزی و صنعتی است. نرخ ارز مبادله شده در سامانه نیما در این گونه کالا به صرفه نیست.

لاهوتی یادآور شد: سختگیری هایی که در وضع عوارض و مالیات های علی الحساب در سال جاری صورت گرفت، عوارض صادراتی که به برخی کالاها تحمیل شد، محدود کردن صادرکنندگان در فروش ارز آنها به صورت توافقی و ممانعت از روش هایی غیر از سامانه نیما و مکلف کردن ارز حاصل از صادرات به عرضه شدن در سامانه نیما نیز دیگر عواملی بود که به کاهش صادرات ایران در سال 1402 دامن زد.

رئیس کمیسیون توسعه صادرات غیرنفتی اتاق ایران خاطرنشان کرد: میان سیاستگذار ارزی و صادرکنندگان در زمینه نرخ ارز چالش هایی وجود دارد و تا زمانی که سیاست را به سمت نزدیک شدن نرخ آزاد و نرخ نیما هدایت نکنیم این چالش ها برقرار خواهد بود و هر ساله شاهد کاهش صادرات کشور خواهیم بود آن هم در شرایطی که نیاز به افزایش صادرات داریم.

لاهوتی افزود: سیاستگذار ارزی و سیاستگذار تجاری باید در نقطه ای بر سر پذیرش نرخ واحد برای ارز به توافق برسند و یا فاصله این دو نرخ کاهش یابد؛ فاصله ای که امروز میان نرخ ارز در سامانه نیما و بازار آزاد وجود دارد بسیار زیاد است و پیامدهای آن غیرقابل جبران به نظر می رسد.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران در نهایت پیش بینی کرد که اگر این چالش ها برطرف نشود در سال آینده نیز همچنان با کاهش صادرات روبه رو خواهیم بود.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.