| کد خبر: 189682 |

مدیرعامل بانک مسکن از نهایی شدن بسته رونق بخش مسکن و آپشن های جدید ساماندهی رهن و اجاره بها در هفته آینده خبر داد و گفت:علیرغم رشد قیمت مسکن متقاضیان همچنان برای دریافت تسهیلات به صندوق پس‌انداز یکم مراجعه می‌کنند.

تین‌نیوز | 

مدیرعامل بانک مسکن از نهایی شدن بسته رونق بخش مسکن و آپشن های جدید ساماندهی رهن و اجاره بها در هفته آینده خبر داد و گفت:علیرغم رشد قیمت مسکن متقاضیان همچنان برای دریافت تسهیلات به صندوق پس‌انداز یکم مراجعه می‌کنند.

به گزارش تین نیوز به نقل از فارس، ابوالقاسم رحیمی انارکی در پاسخ به این سئوال که چرا سهم بخش مسکن در تسهیلات بانکی پایین است گفت: بانک مسکن بیش از ۹۰ درصد تسهیلات خود را در حوزه مسکن پرداخت و صرف می‌کند، بنابراین عملاً بانک مسکن حداکثر نقش خود را در بخش مسکن ایفا می‌کند و این برای بقیه بانک‌ها تکلیف خواهد شد. 

وی افزود: بانک مرکزی باید تقسیم‌بندی سهم بخش مسکن در تسهیلات بانکی را برای بانک‌ها انجام دهد تا این سهم که در حال حدود ۷ تا ۸ درصد است به ۲۰ درصد برسد. 

مدیر عامل بانک مسکن در پاسخ به این سؤال که قرار بود هفته گذشته بسته رونق‌ بخش مسکن تقدیم شود، گفت: برای بسته رونق بخش مسکن جلسه‌ای در وزارت راه و شهرسازی داشتیم و قرار شد نقطه نظرات ارائه شود و تصور می شود که هفته آینده این بستر رونمایی و نهایی شود. 

* آپشن‌های رهن و اجاره

رحیمی انارکی در پاسخ به این سؤال که مهم‌ترین بخش این بسته چیست، گفت: تصور ما بر این است که این بسته بتواند بخش مسکن را رونق دهد،‌ هم بخش عرضه و هم بخش تقاضا را پوشش خواهد داد و آپشن‌هایی برای رهن و اجاره درنظر گرفته‌ایم. 

وی در پاسخ به این سئوال که در این آپشن ها چه مواردی برای رهن و اجاره دیده شده توضیح بیشتری نداد و افزود: چندین پیشنهاد در این بسته دیده شده است که می‌تواند به بخش مسکن کمک کند. 

رحیمی انارکی گفت: بخشی از این بسته مربوط به دولت است و باید دولت مصوباتی را ارائه کند و بخشی مربوط به بانک مرکزی، بخشی مربوط به سازمان بورس اوراق بهادار و بخشی مربوط به اصلاح قوانین خواهد شد. 

وی در پاسخ به این سؤال که آیا بسته پیشنهادی برای بازار اجاره قبل از تابستان تصویب خواهد شد که تأثیر مثبتی بر بازار اجاره بگذارد، گفت: یک بخشی از آن احتمالاً تا تیرماه به جمع‌بندی برسد اما رقم آن هنوز نهایی نشده است. 

وی از توضیح بیشتر این برنامه برای بازار اجاره خودداری کرد و گفت: این برنامه قرار نیست در قالب تسهیلات باشد و تنها می‌توانم بگویم که در قالب صندوق است و باید صبر کنیم تا نهایی و تأیید شود و باید اذعان کرد که منابع صندوق معمولاً از مردم جمع‌آوری می‌شود.

رحیمی انارکی در خصوص جزئیات وام با نرخ سود صفر نیز گفت: این تسهیلات قرار است برای ساخت مسکن در بافت فرسوده صرف شود. در واقع نرخ سود این تسهیلات ۹ درصد است که منابع بانک مسکن ۱۸ درصدی است و منابعی که از محل صندوق توسعه ملی است صفر درصد است، این صفر درصد مربوط به منابع صندوق توسعه ملی است و با هم میکس شده و متوسط آن ۹ درصد می‌شود. 

* هنوز از صندوق پس‌انداز یکم استقبال خوبی می‌شود

وی در خصوص اینکه آیا با توجه به رشد قیمت مسکن، مردم هنوز برای دریافت تسهیلات از صندوق پس‌انداز یکم مراجعه می‌کنند یا خیر، گفت: خوشبختانه هنوز از صندوق پس‌انداز یکم استقبال خوبی می‌شود و هفته گذشته حدود ۹۰۰ فقره تسهیلات در کشور پرداخت شده است. 

وی ادامه داد: به هر حال به دلیل رشد قیمت مسکن روند پرداخت تسهیلات افت کرده است اما به نسبت رقم خوبی است. 

به گفته وی، برای سازندگان مسکن ۷۰ میلیون ، سازندگان صنعتی ساز ۱۱۰ میلیون تومان و فناوری نوین ۱۷۰ میلیون تومان تسهیلات پرداخت می شود.

 

منبع: خبرگزاری فارس

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین