| کد خبر: 167573 |

از سوی معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شد؛

معاون اول رئیس جمهور، مصوبه هیأت وزیران در خصوص اصلاح آیین نامه ساماندهی مبادله در بازارچه های غیررسمی موقت مرزی را، به دستگاه های اجرایی ابلاغ کرد.

تین‌نیوز | 

معاون اول رئیس جمهور، مصوبه هیأت وزیران در خصوص اصلاح آیین نامه ساماندهی مبادله در بازارچه های غیررسمی موقت مرزی را، به دستگاه های اجرایی ابلاغ کرد.

به گزارش مهر، تصویب‌نامه هیات وزیران در خصوص اصلاح آئین نامه ساماندهی مبادله در بازارچه های غیررسمی موقت مرزی در خصوص «نحوه واردات توسط کوله بران» ابلاغ شد.

هیات وزیران در جلسه ۱۳۹۷/۳/۹ به پیشنهاد مشترک وزارتخانه‌های کشور، امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت و ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد:

آئین نامه ساماندهی مبادله در بازارچه های غیررسمی موقت مرزی موضوع تصویب نامه شماره ۵۴۲۳۱/ت۵۳۲۴۲هـ مورخ ۱۳۹۶/۵/۷ به شرح زیر اصلاح می شود:

متن این تصویبنامه به شرح زیر است:

۱ـ متن زیر به عنوان تبصره به ماده (۲) اضافه می شود:

تبصره ـ استانداری های مشمول این آئین نامه می توانند با رعایت ملاحظات امنیتی و توجیه اقتصادی و پس از تامین زیرساختهای لازم نسبت به جابه جایی بازارچه های مصوب در مواد (۱) و (۲) این آئین نامه در محدوده شهرستان های ذی ربط با هماهنگی وزارت کشور و گمرک جمهوری اسلامی ایران اقدام نمایند.

۲ـ ماده (۶) و تبصره (۱) آن به شرح زیر اصلاح و یک تبصره به عنوان تبصره (۳) به ماده یاد شده اضافه می شود:

ماده ۶ـ کولبرانی که دارای سه سال اقامت (قبل از ابلاغ این تصویب نامه) در روستاهای حدفاصل حداکثر (۲۰) کیلومتری از نقطه صفر مرزی در استان های آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه و حداکثر (۵۰) کیلومتری صفر مرزی در استان سیستان و بلوچستان قرار دارند می توانند برای واردات فهرست اقلام کالاهای موضوع ماده (۹) این تصویب نامه و تبصره آن از تخفیف سود بازرگانی ماهانه به مبلغ هفت میلیون ریال و برای هر خانوار مرزنشین مشمول این تصویب نامه حداکثر تا سقف بیست و هشت میلیون ریال بهره مند گردند.

تبصره ۱ـ سقف کلی میزان تخفیف این ماده حداکثر چهل و دو هزار میلیارد ریال در سال خواهد بود که متناسب با تعداد مرزنشینان شناسایی شده و مورد تایید وزارت کشور تخصیص می یابد.

تبصره ۳ـ وزارت کشور موظف است سازوکاری را فراهم نماید که به محض اقامت افراد مشمول برخوردار از مزایای این ماده در خارج از محدوده تعیین شده، نسبت به ابطال امتیازات آنها اقدام نماید.

۳ـ در ماده (۸)، بعد از عبارت «سایر مبادی» واژه «نیز» اضافه می شود.

۴ـ متن زیر به عنوان تبصره به ماده (۹) اضافه می شود:

تبصره ـ وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی ضوابط و فهرست کالاهای مشمول اخذ نمایندگی را ظرف سه ماه تعیین و ابلاغ می کنند. تا زمان ابلاغ فهرست مذکور و در اجرای قانون ساماندهی مبادلات مرزی ـ مصوب ۱۳۸۴ـ اقلام وارده بر اساس این تصویب نامه مشمول ضوابط ماده (۴) قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان ـ مصوب ۱۳۸۸ـ (داشتن نمایندگی رسمی برای کالای سرمایه ای) نمی باشد.

۵- در ماده (۱۱) بعد از عبارت «وزارت کشور»، عبارت « و ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز» اضافه می شود.

۶- متون زیر به عنوان مواد (۱۲) تا (۱۵) اضافه می شود:

ماده ۱۲-تا زمان استقرار نمایندگی سازمان ملی استاندارد ایران و سایر سازمان های مجوز دهنده بهداشتی، ایمنی و قرنطینه ای و تجهیز آزمایشگاه های مورد نیاز در شهرستان های مشمول اجرای این آیین نامه، رعایت ضوابط استاندارد، بهداشتی و قرنطینه ای کالاهای وارداتی در سطح عرضه و بازار توسط سازمان ملی استاندارد ایران و سایر سازمان های ذیربط (حسب مورد) انجام می شود.

ماده ۱۳- عمده فروشی، حمل یا خروج تجمیعی و تجاری کالاهای وارداتی از شهرستان های مشمول این آیین نامه به سایر نقاط استان مربوط و کشور ممنوع می باشد. نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران مکلف است نسبت به شناسایی و کنترل محورهای خروج کالا از شهرستان های مشمول اقدام نماید.

ماده ۱۴- استانداران کردستان، کرمانشاه و سیستان و بلوچستان مکلفند ظرف مدت یک سال با همکاری دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی و در اجرای قانون ایجاد یک منطقه آزاد تجاری- صنعتی و بیست و سه منطقه ویژه اقتصادی- مصوب ۱۳۸۹- و قانون ایجاد مناطق جدید ویژه اقتصادی –مصوب ۱۳۸۹- و قانون ایجاد مناطق ویژه اقتصادی سهند مراغه، آستارا و سهلان- مصوب ۱۳۸۹- نسبت به عملیاتی نمودن و فعال سازی مناطق ویژه اقتصادی مصوب و دارای مجوز شامل مناطق ویژه اقتصادی بانه و مریوان در استان کردستان، قصر شیرین و اسلام آباد غرب در استان کرمانشاه و سیستان و میرجاوه- زاهدان در استان سیستان و بلوچستان اقدام نمایند.

۱۵- کارگروهی با مسئولیت وزارت صنعت، معدن و تجارت (سازمان توسعه تجارت ایران) و عضویت وزارتخانه های کشور، جهاد کشاورزی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، امور اقتصادی و دارایی، سازمان های برنامه و بودجه کشور و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور و ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز مکلف است با هدف ایجاد اشتغال پایدار و زودبازده در مناطق مشمول این آیین نامه ظرف شش ماه برنامه های جامع و موردنیاز و جایگزین را بررسی و به هیات وزیران ارائه کند.

 

منبع: خبرگزاری مهر

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین