| کد خبر: 182104 |

تورم ماهانه قیمت مسکن که در سال‌جاری تا 9.3 درصد رسیده بود، در دی‌ماه با افت چشمگیر به 1.5 درصد رسید.

تین‌نیوز | 

تورم ماهانه قیمت مسکن که در سال‌جاری تا 9.3 درصد رسیده بود، در دی‌ماه با افت چشمگیر به 1.5 درصد رسید.

به‌گزارش تین‌نیوز به نقل از مهر، دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، گزارش تحلیلی بازار مسکن تهران در دی‌ماه امسال را منتشر کرد.

براساس این گزارش، قیمت مسکن از ابتدای سال ۹۶ روند کندی را آغاز کرده بود؛ اما در نیمه دوم سال گذشته، شتاب این روند افزایش یافت.

این آمارها نشانگر آن است که در اردیبهشت‌ماه امسال، روند افزایش قیمت مسکن پرشتاب‌تر بوده و ماهانه ۷ تا ۸ درصد، رشد قیمت را تجربه کرده است؛ اما نقطه اوج رشد ماهانه قیمت مسکن در سال‌جاری، مربوط به مردادماه با عدد ۹.۳ درصدی بوده است؛ ولی ازآن‌پس روند افزایش قیمت‌ها در هرماه نسبت به مدت مشابه سال‌های قبل، همچنان قابل‌توجه بوده است؛ به‌نحوی‌که در مقایسه با ماه‌های قبل از مرداد امسال، این روند کم‌شتاب تر گزارش‌شده است؛ به‌نحوی‌که در آذرماه امسال نسبت به آبان‌ماه ۴.۹ درصد و در دی‌ماه نسبت به آذرماه امسال، تنها ۱.۵ درصد افزایش قیمت مسکن را شاهد بودیم.

بنابر اعلام دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، رشد قیمت نقطه‌به‌نقطه در ماه‌های آذر و دی ۹۷ (رشد قیمت مسکن در مقایسه با ماه‌های مشابه سال قبل از آن) به ترتیب ۹۲.۶ و ۸۹.۹ درصد بوده است.

از دیگر اتفاقات رخ‌داده در بازار مسکن در ۱۰ ماهه سال ۹۷ نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن (۱۰ ماهه سال ۹۶)، روند کاهش تعداد معاملات مسکن بوده؛ به این‌صورت که در این ۱۰ ماه، کاهش معاملات مسکن ۲۹.۵ درصد بوده است؛ اما در ماه‌های پایانی این بازه نسبت به مقطع زمانی مشابه سال قبل، کاهش معاملات مسکن به بیش از ۶۰ درصد رسیده است.

آن‌گونه که دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی تحلیل کرده است، ۵۳.۱ درصد معاملاتی که در ماه گذشته در تهران انجام‌شده است، به واحدهای مسکونی ۴۰ تا ۸۰ مترمربعی (کوچک متراژ) اختصاص دارد؛ ضمن اینکه ۵۷ درصد از معاملات مسکن در دی‌ماه نیز، به واحدهایی که کمتر از هر متر ۹ میلیون و ۷۰۰ هزارتومان (به‌عنوان متراژ میانگین ماه گذشته) بوده‌اند، تعلق دارد.

به‌طورکلی در دی‌ماه امسال در تهران، تنها ۶ هزار و ۸۵۶ واحد مسکونی معامله‌شده که رشد منفی ۱.۲ درصدی نسبت به آذرماه امسال و منفی ۶۴.۴ درصد نسبت به دی‌ماه پارسال را تجربه کرده است؛ همچنین میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در ماه مورداشاره، ۹ میلیون و ۷۸۰ هزارتومان بوده که نسبت به آذرماه امسال، افزایش ۱.۵ درصدی و نسبت به دی‌ماه پارسال، افزایش ۸۹.۹ درصدی را نشان می‌دهد.

براساس این گزارش، منطقه یک تهران با میانگین متری ۲۲ میلیون و ۹۷۰ هزارتومان، گران‌ترین منطقه پایتخت و منطقه ۱۸ با متری ۴ میلیون و ۲۵۰ هزارتومان، ارزان‌ترین منطقه تهران در معاملات مسکن دی‌ماه بوده‌اند. مناطق ۱، ۳، ۲، ۶ و ۵ نیز به ترتیب مناطق گران تهران هستند که از میانگین قیمت پایتخت در بازار مسکن، بالاتر بوده‌اند.

درعین‌حال، مناطق ۱۹، ۱۷، ۱۲، ۱۶، ۲۰ و ۱۸ تهران نیز ارزان‌ترین مناطق پایتخت به‌شمار می‌روند که به ترتیب قیمت آنها از متری ۵ میلیون تومان، پایین‌تر بوده‌اند. همچنین در بازه زمانی مذکور در سال ۹۷، تعداد معاملات مسکن ۱۰۷ هزار و ۸۳۲ فقره بود که این شاخص در بازه زمانی مشابه در سال قبل از آن (۱۰ ماهه سال ۹۶)، رقم ۱۵۳ هزار و ۱۳ فقره معامله مسکن را نشان می‌دهد که نشانگر کاهش ۲۹.۵ درصدی معاملات مسکن در سال‌جاری بوده است.

متوسط قیمت مسکن در این مقطع زمانی در سال‌جاری (۱۰ ماهه سال ۹۷)، متری ۷ میلیون ۷۸۲ هزارتومان بوده و این شاخص در بازه زمانی مشابه سال قبل، متری ۴ میلیون و ۷۶۷ هزارتومان بوده است که رشدی ۶۶.۴ درصدی داشته است.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین