| کد خبر: 184322 |

راه‌اندازی فاز اول مترو و 4.7 کیلومتر از مونوریل قطعی است.

تین‌نیوز | 

شهردار قم، با تاکید بر راه‌اندازی فاز اول قطار شهری به عنوان یک اولویت سال 98 گفت: تمام مسئولان استان بر راه‌اندازی 4.7 کیلومتر از مونوریل قم نیز هم نظر هستند، تا با کارکرد فرهنگی و توریستی به بهره‌برداری برسد.

به گزارش تین‌نیوز و به نقل از ایرنا، سید مرتضی سقائیان نژاد افزود: با وجود محدودیت‌های اقتصادی ایجاد شده، امکان تامین چهار بسته تجهیزاتی استاندارد برای مترو در داخل کشور وجود داشت که از ظرفیت‌های داخلی تامین شد ولی هفت بسته تجهیزاتی هم‌چنان نیازمند تامین از خارج کشور است که این موضوع بهره‌برداری از مترو را با مشکل مواجه کرد.

وی اظهار داشت: خط یک مترو قم با داشتن 6 ایستگاه بزرگ، ایجاد شده است که در تلاش هستیم که این خط در سال 98 به بهره‌برداری برسد.

اختصاص یک‌هزار دستگاه واگن مترو به قم قطعی شد

وی درادامه با اشاره به روند رشد بودجه شهرداری قم از سال 94 تا 96، ادامه داد: بودجه شهرداری از هشت‌هزار و 680 میلیارد ریال در سال 94 به 20 هزار میلیارد ریال در سال 96 افزایش یافت ضمن این‌که در تفریغ یازده ماهه بودجه سال 97، در حوزه نقدی 95درصد و در حوزه غیر نقدی 103درصد محقق شده است.

سقائیان‌نژاد با بیان این‌که بودجه سال 98 شهرداری قم بالغ بر 23 هزار و 500 میلیارد ریال برنامه‌ریزی شده است، گفت: 7هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت، یک‌میلیون و 400 هزار یورو فاینانس و همچ‌نین قطعی شدن اختصاص یک‌هزار دستگاه واگن مترو با اعتبار یک‌هزار میلیارد ریال به قم، در اصل بودجه سال 98 دیده نشده است که با در نظر گرفتن این موضوعات، بودجه شهرداری به طور چشم‌گیری افزایش می‌یابد.

وی با اشاره به حجم توناژ آسفالت اجرا شده در معابر قم گفت: توناژ آسفالت اجرا شده درقم در سال 96، بیش از 303 هزار تن بوده که این مقدار، بیش از کل آسفالت اجرا شده در تهران بزرگ است.

راه‌اندازی 4.7 کیلومتر از مونوریل مورد اجماع مسئولان استان است

سقائیان‌نژاد درادامه با تاکید بر این‌که راه‌اندازی 4.7 کیلومتر از مونوریل مورد اجماع مسئولان استان است گفت: به دنبال واگذاری این طرح در قالب ماده 27 به بخش خصوصی هستیم تا مونوریل نه به عنوان کاربرد حمل و نقلی بلکه با کارکرد توریستی و فرهنگی راه‌اندازی شود.

وی با اشاره به سخنان یکی از نمایندگان مردم قم در مجلس شورای اسلامی پیرامون قطعی شدن نظر سرمایه‌گذاری برای تکمیل تمام 18 کیلومتر مونوریل قم، افزود: چیزی که می‌توانیم راجع به آن صحبت کنیم این است که تمام مسئولان استان برای راه‌اندازی 4.7 کیلومتر از مونوریل به اجماع رسیده و صحبت‌هایی دیگر در این زمینه تاکنون قطعی نیست.

طرح جامع بلوار پیامبر اعظم تاکنون به تصویب نرسیده است

شهردار قم، در ادامه با تاکید بر این‌که طرح جامع بلوار پیامبر اعظم تاکنون توسط شورای عالی شهرسازی وزارت راه به تصویب نرسیده است گفت: چندین طرح درحال انجام در این بلوار دردستور کار است که به‌دلیل این‌که طرح جامع مسیر تاکنون به تصویب نرسیده، آینده این طرح‌ها مبهم است.

وی افزود: در اولین جلسه با وزیر جدید راه و شهرسازی درخواست تعیین تکلیف سریع طرح جامع بلوار پیامبر اعظم در شورای عالی شهرسازی را داشته‌ایم تا از ظرفیت‌های این طرح استفاده شود.

آکواریوم تنها وعده محقق نشده شهرداری قم است

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که آکواریوم تنها وعده محقق نشده شهرداری قم است گفت: مراحل تفاهم‌نامه احداث اکواریوم تا 90درصد جلو رفت و با سرمایه‌گذاری ترک در حال نهایی کردن قرار داد بودیم که نوسانات نرخ ارز موجب شد تا اعتبار ساخت این طرح را به طور چشم‌گیری افزایش کند.

شهردار قم اظهار داشت: در صورتی که بازار ارز به یک ثباتی برسد، احداث آکواریوم به عنوان یکی از وعده ها به مردم قم در دستور کار خواهیم داشت.

وی در ادامه با اشاره به آخرین روند احداث باغ پروندگان قم ادامه داد: قیمت تور فلزی این باغ که دارای آلیاژ مخصوصی است از 70میلیارد به 300 میلیارد ریال افزایش یافته است که به دنبال استفاده از ظرفیت‌های داخلی کشور هستیم.

سال 98 نوید بخش برای بافت های فرسوده است

وی دربخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که 2 قطعه زمین به مساحت 48 هکتار و 30 هکتار برای ساماندهی بافت‌های فرسوده به قم واگذار شده است گفت: این اقدام، سال 98 نوید بخش ساماندهی بافت‌های فرسوده است.

سقائیان‌نژاد با تاکید بر ضرورت ایجاد مدیریت واحد در بافت فرسوده قم اظهار داشت: اجتناب از موازی‌کاری و ایجاد مدیریت واحد با حضور دستگاه‌های مختلف قم و با محوریت ساماندهی و نوسازی اطراف حرم حضرت معصومه(س) در دستور کار قرار گیرد.

تحریم ها بر روی روحیه جهادی مسئولان قم تاثیرگذار نبوده است

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تشریح عملکرد سال 97 شهرداری قم، گفت: این نهاد به دلیل داشتن 23 هزار میلیارد ریال بودجه سالانه، ارگانی محوری در حوزه اجرا در شهر است.

وی اظهار داشت: شهرداری قم 11 برنامه راهبردی در دستور کار دارد و در راستای توسعه این شهر در تلاش برای ایجاد مجمع مشورتی با حضور دستگاه‌های مختلف استان با محوریت استانداری هستیم تا با ترسیم مسیر حرکتی دستگاه‌های مختلف، ضمن پرهیز از موازی‌کاری، با هم‌افزایی به دنبال توسعه شهر باشیم.

سقائیان‌نژاد با اشاره به تدوین برنامه سه ساله شهرداری بر اساس چشم‌انداز قم 1404 گفت: برخورداری از محیط‌زیست پایدار، رفع گره‌ها و متعادل کردن عبور و مرور شهری، اعتلای نقش و جایگاهی ملی وبین‌المللی قم، خدمات مناسب به شهروندان از جمله راهبردهاری اساسی شهرداری قم بوده است.

وی با بیان این‌که سیر حرکتی شهرداری به دلیل مشکلات اقتصادی کشور در ماه‌های اخیر کند شده است، ادامه داد: به دنبال خرید 200 دستگاه اتوبوس و ورود به ناوگان حمل و نقل عمومی قم بودیم که تمام اتوبوس‌های آماده خرید در کل کشور به این تعداد نمی‌رسید ضمن این‌که هزینه خرید هر دستگاه اتوبوس از 4 میلیارد ریال به 14 میلیارد ریال افزایش یافته است و این موجب شده تا با وجود همه پیگیری‌ها تاکنون موفق به این کار نشویم.

سقائیان‌نژاد با مقایسه وضعیت توسعه قم با سایر کلان‌شهرها گفت: تحریم ها به هیچ وجه بر روی روحیه جهادی مسئولان شهرداری تاثیرگذار نبوده است و به دلیل انسجام و همدلی مسئولان، قم درزمینه توسعه دارای شاخص‌هایی بالایی در مقایسه با سایر کلان شهرها دارد.

چندین طرح با اعتبار یک هزار و 100 میلیارد ریال در آستانه عید در قم افتتاح شد

وی دربخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که باید قم به عنوان یک جهان شهر به جایگاه واقعی خود برگردد، گفت: تبدیل سیستم بودجه‌ریزی از بودجه سنتی به عملیاتی با 75 درصد تحقق، راه‌اندازی سیستم کنترل طرح، راه‌اندازی سیستم عملکرد طرح ها، راه‌اندازی سیستم بازخورد اجرای طرح برای دستیابی به چشم‌اندازهای ترسیم شده از جمله سامانه‌هایی است که در شهرداری قم برای توسعه علمی شهر راه‌اندازی شده است.

وی با بیان این‌که چندین طرح با اعتبار یک هزار و 100 میلیارد ریال ؛شب گذشته در قم به بهره‌برداری رسیده است گفت: بلوار شهدای روحانیت، رمپ تونل غدیر از ورودی خیابان انقلاب، ساماندهی و بهسازی معابر شهری، اجرای ادامه بلوار محدث قمی تا تقاطع حکیم، احداث بلوار کارگر، احداث بخشی از رینگ هدایت آب‌های سطحی، ادامه بلوار خسرو بیگی تا محتشم از جمله طرح‌هایی است که در آستانه سال نو به بهره‌برداری رسید.

سرانه فضای سبز قم از 13.2 به 19 متر افزایش یافته است

شهردار قم درادامه با بیان این‌که افزودن سالانه 300 هکتار فضای سبز از سال 95 در قم محقق شده است اظهار داشت: سرانه فضای سبز شهری از 13.2 متر در سال 94 به 19 متر در سال 97 افزایش یافته است که این آمار باید به 27 متر افزایش یابد.

وی، با اشاره به مهم‌ترین طرح های تعریف شده شهرداری در بودجه سال 98 گفت: احداث 6 سالن ورزشی، باغ پرندگان، بوستان کوثر به عنوان یکی از پنج فاز بوستان یک هزار هکتاری قم، اجرای بلوار جمهوری حدفاصل امام حسین(ع) تا یادگار امام، احداث فاز پنجم عمار یاسر، احداث تقاطع غیر هم‌سطح کیوانفر، احداث تقاطع غیرهم‌سطح امینی بیات، احداث تقاطع غیرهم‌سطح امام رضا(ع) با یادگار امام و هم‌چنین اجرای تقاطع غیرهم‌سطح خیابان کارگر از جمله طرح‌های تعریف شده برای سال آینده است.

تبدیل زباله به کود کمپوست 600 تن افزایش می‌یابد

سقائیان‌نژاد دربخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اقدام‌های صورت گرفته شهرداری در حوزه خدمات شهری گفت: تاکنون 720 تن زباله به صورت روزانه دفع می‌شد که تا پایان سال 97 ، خط تبدیل زباله به کود کمپوست به بهره‌برداری می‌رسد.

شهردار قم اظهار داشت: با به‌روزرسانی تجهیزات موجود در سایت البرز قم، ظرفیت تبدیل زباله به کمپوست تا اوایل سال 98 به 600 تن می‌رسد.

وی گفت: 200 دستگاه و 50 ایستگاه ثابت برای تفکیک زباله از مبدا در قم ایجاد شده است که با توجه به همکاری با آموزش و پرورش برای آموزش و فرهنگسازی امیدواریم تا در سال آینده شاهد افزایش تفکیک از مبدا در شهر باشیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وجود 24 ایستگاه فعال آتش‌نشانی در قم، ادامه داد: آتش‌نشانی قم دارای استانداردترین وضعیت از نظر تعداد ایستگاه آتش‌نشانی در کشور است.

طرح تفصیلی شهر قم نیازمند بازنگری است

وی درادامه با تاکید بر این‌که طرح تفصیلی شهر قم نیازمند بازنگری است گفت: این طرح در شورای عالی معماری و شهرسازی وزارت راه تصویب و در سال 92 به شهر ابلاغ شده که البته در تعریف تراکم‌ها دچار اشکال است.

وی با بیان این‌که تغییر ضوابط طرح تفصیلی در سال‌های اخیر موجب شده تا مردم را به سمت خلاف کردن سوق دهد اظهار داشت: نسبت به طرح تفصیلی تعریف شده اعتراض‌هایی داریم که این اشکالات در کمیسیون ماده 5 وزارت راه‌وشهرسازی در حال بررسی است.

 جلوی ساخت و ساز در حاشیه بلوار آیت اله بروجردی محکم ایستاده‌ایم

وی در ادامه با تاکید بر این‌که جلوی ساخت و ساز در حاشیه بلوار آیت‌الله بروجردی را با قاطعیت می‌گیریم، گفت: تاکید ما این بوده است که حاشیه این بلوار تا 200 متر به فضای سبز تبدیل شود و این در حالی است که هم‌اکنون 13 ارگان در صف ایستاده‌اند تا در محدوده این بلوار پمپ بنزین ایجاد کنند.

شهردار قم اظهار داشت: نگران هستیم که حاشیه این بلوار تملک و ساخت و ساز شود که در این زمینه هشدار می‌دهم و از رسانه‌ها می‌خواهم که جلوی این کار را با نظارت و مطالبه‌گری بگیرند.

وی ادامه داد: شهرداری 300 میلیارد ریال برای احداث این بلوار هزینه نکرده است تا برای تملک دیگران تصاحب شود بلکه برای ایجاد یک شاهراه مواصلاتی و فضای سبز برای آیندگان بوده است.

درآمد پایدار شهری لازمه مدیریت شهری است

وی در ادامه با تاکید بر این‌که درآمد پایدار شهری لازمه مدیریت شهری است اظهار داشت: شهرداری‌ها به دلیل خودکفایی از بودجه دولتی از دهه 70، به سمت تراکم فروشی روی آورده‌اند و این موجب شده تا 60 درصد درآمدهای آن‌ها از این طریق تامین شود که بودجه‌ای ناپایدار برای شهر است.

سقائیان‌نژاد، تنها بودجه پایدار عوارض شهری را عوارض و مالیات بر ارزش افزوده برشمرد و گفت: به دلیل ناکارآمد بودن ساز و کار تخصیص مالیات بر ارزش افزوده به شهرداری‌ها، هم اکنون برای درآمد پایدار آن‌ها، سه قانون در دستور کار مجلس است که تا قبل از تصویب نهایی این قوانین، درآمدهای پایدار برای شهرداری‌ها بر روی هواست.

لزوم اخذ عوارض سنگین برای ساختمان های دارای نمای رومی

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که در بیانیه گام دوم اسلامی بر تمدن نوین اسلامی تاکید شده است گفت: مظاهر این تمدن باید در سبک زندگی دیده شود و یکی از نشانه‌های آن، نمای ساختمانی است که متاسفانه بخشی از این نماها برگرفته از فرهنگ غربی است.

شهردار قم، با تاکید بر لزوم اخذ عوارض سنگین برای ساختمان‌های دارای نمای رومی ادامه داد: باید هزینه‌های وارد شده به سرمایه‌گذار به اندازه‌ای افزایش یابد که وی رغبتی برای اجرای نمای رومی نداشته باشد.

منبع: خبرگزاری ایرنا

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین