| کد خبر: 212163 |

تعطیلات چند روزه عید فطر بعد از سه ماه کرونایی و روند نزولی ابتلا به کرونا باعث شده است تا برخی راهی سفر شوند.

تین نیوز

تعطیلات چند روزه عید فطر بعد از سه ماه کرونایی و روند نزولی ابتلا به کرونا باعث شده است تا برخی راهی سفر شوند.

به گزارش تین نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، ۳ ماهی است که بیشتر مردم ایران خانه نشین شده  و رنگ سفر و تفریح را به روی خود ندیدند، حالا تعطیلات چند روزه عید فطر از راه رسیده است،‌ تعطیلاتی که همه ساله فرصت مناسبی بود تا برخی بار سفر بندند و به خارج یا داخل کشور سفر کنند، با شیوع کرونا دیگر امکان سفرهای خارجی وجود ندارد و احتمال افزایش چند برابری سفرهای داخلی در این تعطیلات وجود دارد.

برخی که در تعطیلات نوروز راهی سفر شده بودند، اکنون هم فرصت را غنیمت شمرده و عزم سفر کردند،‌ افزون بر این به نظر می رسد آنهایی که در این ۲ ماه در خانه ماندند و سفر نرفتند، طاقتشان از خانه نشینی طاق شده و با روند نزولی ابتلا و فوتی کووید ۱۹ در کشور، چشم کرونا را دور دیده و راهی جاده ها شده اند، غافل از آنکه کرونا همچنان در کمین نشسته است تا بار دیگر ضربه مهلکی وارد کند.

ترافیک سنگین در جاده های شمال و مشهد

پلیس راهور ناجا از ترافیک در جاده های مواصلاتی کشور به ویژه در مسیرهای منتهی به استان های شمالی از روز چهارشنبه تاکنون خبر داده است، سرهنگ نادر رحمانی رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا درباره آخرین وضعیت جوی ترافیکی راه های کشور اظهار کرد: در حال حاضر ترافیک در آزادراه قزوین-کرج در محدوده پل استاندارد تا پل فردیس و آزادراه کرج-تهران در محدوده پل فردیس تا پل کلاک نیمه سنگین است.

سرهنگ هادی امیدوار رئیس پلیس راه خراسان رضوی هم از ترافیک سنگین جاده های مشهد خبر داد و گفت: ترافیک در مبادی ورودی و خروجی مشهد نیمه سنگین و پرحجم گزارش شده و بیشترین حجم ترافیک مربوط به جاده مشهد - آزادراه شهید شوشتری و مشهد- چناران است.

این حجم سفر در حالی بوده که در چند روز گذشته تعداد موارد ابتلا کمی سیر صعودی پیدا کرده  است و در برخی استان ها مثل خوزستان که رعایت فاصله گذاری اجتماعی صورت نمی گیرد، ابتلا به کرونا افزایش داشته است. از طرفی بسیاری از استان ها در وضعیت قرمز یا زرد کرونا قرار دارند و سفرها می تواند حتی وضعیت مناطق سفید کرونا را زرد یا قرمز کند.

به گفته کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ویروس بی رحم و موذی کرونا تاکنون ۱۳۱ هزار و ۶۵۲ نفر را در ایران آلوده کرده و مجموع جان باختگان ناشی از کووید ۱۹  به ۷ هزار و ۳۰۰ نفر رسیده است.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  ادامه داد: خوشبختانه تا کنون ۱۰۲ هزار و ۲۷۶ نفر از بیماران، بهبود یافته و ترخیص شده اند همچنین ۲ هزار و ۶۵۹ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹  در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

بنابر گزارش‌های وزارت بهداشت در طول هفته گذشته موارد ابتلای جدید از یک هزار مورد به ۲ هزار و ۳۱۱ رسیده است البته باید توجه داشت که بیماریابی فعال و شناسایی اطرافیان بیماران از دلایل مهم افزایش آمار‌های روزانه کروناست.

جاده+ترافیک

سفر‌های جدید به معنی ابتلای جدید به کروناست

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم چند روز پیش نسبت به پیک جدید کرونا و احتمال خیز جدید موارد ابراز نگرانی کرد و گفت: بزرگترین نگرانی ما این است به دلیل رعایت نشدن فاصله گذاری اجتماعی و پروتکل‌ها گرفتار پیک‌های جدید باشیم و در استان خوزستان و برخی استان‌ها افزایش موارد ابتلا به دلیل عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی است.

نمکی اظهار کرد: باید توجه داشت، سفر‌های جدید به معنی ابتلای جدید به کروناست، در بسیاری از مناطق بیش از ۹۰ درصد جمعیت به کرونا مبتلا نشده اند و اگر اتفاق جدید رخ دهد، رفتارها باعث خیز جدید بیماری می شود و مهار آن برای ما و همکارانم سخت و نفس گیر خواهد بود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: کسانی که برای خوشگذرانی به سفر می‌روند، مدت طولانی گرفتار بیماری خواهند بود و باید توجه داشت که تعداد قابل توجهی از مبتلایان به کرونا را از دست دادیم و درخواست داریم مردم به سفر نروند و به استان‌های قرمز سفر نکنند و از استان‌های قرمزخارج نشوند، از هموطنان می‌خواهیم با ما همراهی کنند و سفر نروند تا شاهد وضع مطلوب تری تا پایان خرداد باشیم.

کرونا (3)

مردم سفر نروند روند، کرونا نزولی می ماند

جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت هم روند کاهشی ابتلا به کرونا را مشروط به رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پرهیز از سفر دانست و گفت: شاهد آن هستیم که موارد بستری به شدت در حال کاهش است و امیدواریم موارد بستری با همین شیب کاهش پیدا کند و موارد فوتی هم نسبت به روز‌های پیک فوت بیماری کرونا یک سوم شده است و ۳۰ درصد آن روزهاست و امیدواریم فوتی ها کاهش پیدا کند.

او ادامه داد: اکنون اغلب فوتی‌ها کسانی هستند که ۳ تا ۵ هفته در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند لذا آمار فوتی با تاخیر بیشتر نسبت به مبتلایان کاهش پیدا خواهد کرد البته همه این‌ها منوط به این است که در ایام تعطیلات عید سعید فطر و ۱۴ و ۱۵ خرداد شاهد افزایش سفر‌های غیر ضروری نباشیم، باید توجه داشت برخی مردم در ایام عیدفطر رسوم خاصی دارند و امیدواریم رسوم سال قبل امسال برگزار نشود، اگر بتوانیم از این مرحله به صحت و سلامت عبور کنیم روند کاهش کرونا در هفته‌های آینده ادامه خواهد داشت.

نگرانی ها از سفر مردم به شمال کشور

با وجود هشدارها همچنان شاهد سفر مردم به برخی استان ها به ویژه در شمال کشور هستیم، محمدحسین قربانی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی و نماینده آستانه اشرفیه گیلان با اشاره به نگرانی مسئولان استان‌های شمالی کشور از شیوع مجدد بیماری کرونا در پی ورود موج جدیدی از مسافران برای تعطیلات عید فطر گفت: ما سه ماه است که با ویروس ناشناخته کرونا مواجه هستیم،‌ این ویروس ابعاد ناشناخته ای دارد، باید با این ویروس زندگی کنیم و به همین دلیل آزاد سازی ها گام به گام صورت گرفت و به تدریج مشاغل کم خطر و پرخطر بازگشایی شدند و در آینده دانشگاه ها و اماکن متبرکه بازگشایی می شوند.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی گفت: مهمترین نکته در زندگی با کرونا رعایت بهداشت فردی و فاصله گذاری اجتماعی است،‌ مردم باید از سفرهای غیر ضروری همچنان خودداری کنند و بدانند که مناطق شمالی کشور کانون آلودگی کرونا در کشور بودند و مردم با سفر به این استان ها ویروس کرونا را به شهر خود سوغات خواهند برد.

قربانی اظهار کرد: ستاد ملی مقابله با کرونا تجربه خوبی در سفر‌های نوروزی کسب کرده است و می‌توان مبتنی بر این تجربه‌ها تصمیم‌های خوبی  گرفت.

او افزود: هم‌اکنون از ۱۶ شهرستان استان‌های شمالی کشور تنها ۲ شهرستان دارای وضعیت سفید بوده و ۴ شهرستان در حال بررسی است، بنابراین ۷۰ درصد شهرستان‌های شمالی دارای وضعیت سفید نیستند، به همین دلیل سفر به مناطق خطرناک محسوب می‌شود.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین