بازدید سایت : ۵۷۲۶۱
بهره برداری از ۱۲۲ دستگاه ناوگان ریلی در مرحله ششم و هفتم؛

درخواست وزیر راه از بانک‌ها برای اعطای تسهیلات به شرکت‌های ریلی

در مرحله ششم و هفتم از تولیدات ناوگان ریلی داخلی، ۱۲۲ دستگاه ناوگان ریلی به ارزش ۳۶۶ میلیارد تومان به بهره برداری رسید.

درخواست وزیر راه از بانک‌ها برای اعطای تسهیلات به شرکت‌های ریلی
تین نیوز

با حضور وزیر راه وشهرسازی و مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران و در مرحله ششم و هفتم از تولیدات ناوگان ریلی داخلی، ۱۲۲ دستگاه ناوگان ریلی به ارزش ۳۶۶ میلیارد تومان به بهره برداری رسید.

به گزارش تین نیوز، در این مرحله ۱۰۷ دستگاه واگن باری نو، ۴ دستگاه لکوموتیو نو، ۹ دستگاه واگن مسافری بازسازی شده و ۲ دستگاه لکوموتیو بازسازی شده به بهره برداری رسید که با ورود این تعداد ناوگان به شبکه ریلی در مجموع برای ۵۶۵ نفر اشتغال زایی شده و صرفه جویی ارزی ۶۰۶ میلیون یورویی به دنبال داشته است.

وزیر راه و شهرسازی در این مراسم که صبح امروز برگزار شد، ضمن درخواست از بانک ها برای تسریع در پرداخت تسهیلات به شرکت های ریلی گفت: در شرایطی که مقام معظم رهبری، رئیس جمهور و مصوبات ستاد اقتصادی کشور بر این استوار است که هیچ یک از نهادهای تولید در گمرکات نماند، شگفت انگیز است که چرخ و محور واگن، یک سال در گمرک رسوب می کند.

محمد اسلامی ادامه داد: با رایزنی هایی که با بانک مرکزی انجام داده ایم و با توجه به تامین و برآورد خسارت ها، امیدواریم این تسهیلات به موقع پرداخت شوند.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در حوزه خصوصی سازی تصمیمات مهمی گرفته شده است، افزود: امیدواریم با اخذ تصمیمات درست بتوانیم این مشکلات را رفع کنیم.

به گفته این مقام مسئول برخی از این دستگاه ها در حوزه خصوصی سازی با مشکلاتی رو به رو بوده اند که امیدواریم هرچه سریعتر اقدامات لازم در این زمینه صورت گیرد.

اسلامی با بیان اینکه ما باید بتوانیم گره از تولید برداریم گفت: در فرآیند خصوصی سازی با مشکلاتی روبه رو بوده ایم که بخشی از کارخانه ها از این مشکلات در حوزه خصوصی سازی در رنج بودند که امیدواریم بخشی از این مشکلات هرچه سریع تر رفع شود.

یک سال از رسوب پیچ و مهره های کارخانه های ریلی در گمرک می گذرد

اسلامی با بیان اینکه مرحله ششم و هفتم بهره برداری از ناوگان ریلی امروز رونمایی شد، گفت: امروز مراحل ورود ۱۲۲ دستگاه ناوگان ریلی تولید داخلی و تدارک ۱۵ دستگاه لوکوموتیو جرثقیل دار با استفاده از تسهیلات مالی خارجی به بهره برداری رسید.

او ادامه داد: امسال سال کاهش تولید است و با توجه به آن که دولت از ماه های گذشته در جنگ اقتصادی قرار گرفته اجرای چنین پروژه هایی نقش بسیار موثری در کاهش وابستگی به خارج دارد.

وزیر راه و شهرسازی توضیح داد: تهاجم همه جانبه دشمن تمام شریان های اقتصادی کشور را تحت تاثیر خود قرار داده و بنابراین لازم است که ما در جهت برداشتن موانع تولید اهتمام ویژه داشته باشیم.

اسلامی توضیح داد: تلاش می کنیم با کارگران حوزه حمل و نقل ریلی، روان تر و راحت تر و با اعتماد سازی متقابل در جامعه بتوانیم این برنامه ها را با اولویت های خود را ادامه دهیم.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه به صحبت های شرکت راه آهن در اراک و مپنا اشاره کرد و گفت: گزارش های که شرکت اراک مپنا ارائه کرده اند در جای خود قابل تامل است که باید هرچه سریعتر مدیرعامل شرکت راه آهن به این موضوع رسیدگی کند و با اقدامات به هنگام بتوانند در حوزه ریلی همچنین برداشتن موانع اقدام کنند.

اسلامی تاکید کرد: در شرایط کنونی و پر التهاب که کشور ما جنگ اقتصادی را تجربه کرده در این زمینه باید به ساز و کار ها توجه کنند تا بتوانیم اقداماتی در حوزه گره گشایی برداریم.

او با اشاره به اینکه زمانی که دستورات از سوی مقام معظم رهبری و همچنین رئیس جمهور و همچنین دستگاه های مختلف اعلام شده انتظار می رود که گمرک در بحث ترخیص کالا اقدامات متناسب را انجام دهد و تصریح کرد: نباید کالای مورد نیاز دستگاه های مختلف در گمرکات از جمله چرخ و پیچ و مهره های ریلی باقی بماند و در یک سال گذشته ترخیص نشدن این کالا ها در گمرکات شگفت انگیز است و باید هرچه سریع تر اقدامات لازم برای ترخیص آن صورت گیرد.

او ادامه داد: ما امروز با همت مهندسان و پژوهشگران داخلی از یک ترمز داخلی رونمایی کردیم که نشانگر پیشرفت در حوزه حمل و نقل ریلی است.

اسلامی تصریح کرد: در این راه ما نیازمند مراقبت های ویژه هستیم و باید ساز و کار برای شرایط کنونی که مورد تحریم های ظالمانه قرار گرفته ایم صورت گیرد. همچنین در بحث زیرساخت ها از ظرفیت تولید ملی استفاده شده و برای اولین بار در تمامی خطوط ریلی از این ظرفیت ها استفاده می کنیم.

وزیر راه و شهرسازی توضیح داد: هرجا که خطوط ریلی ایجاد شده زیرساخت های آن را هم متناسب با آن توسعه می دهیم و با حمایت از تولید داخل از این بخش و فرصت ها استفاده می کنیم؛ و با استفاده از نیروی انسانی حرفه ای گام های بزرگی در این بخش بر می داریم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تجهیز، نوسازی و روزآمدسازی در بخش ناوگان ریلی، گفت: در بخش زیرساخت از ظرفیت تولید ملی بهره مند بوده ایم، برای اولین بار است که امسال زیرساخت ریلی را توسعه می دهیم و در کنار آن نیروی انسانی به عنوان بالاترین ارزش ما در شرکت راه آهن در قالب سامانه ای اطلاعات آن ها بررسی می شود تا سازمانی هوشمند و کارآمد در راه آهن داشته باشیم.

لازم به توضیح است که شرکت های تجارت کوشش سپاهان، پویا ترابر پیشتاز، آذرکیا تجارت، جنرال مکانیک، توکاریل، ریل پرداز نوآفرین، حمل ونقل ریلی رجا و راه آهن جمهوری اسلامی ایران ۸ شرکت سرمایه گذاراین ناوگان هستند که در شرکت های واگن پارس، واگن سازی کوثر، فولاد درخشان، مپنا، کارخانجات بازسازی لکوموتیو کرج، ریل پرداز سیستم، کلاهدوز و نوین صنعت رجا تولید و یا بازسازی شده است.

امسال در سال جهش تولید و در مجموع هفت مرحله، ۴۵۱ دستگاه ناوگان ریلی به ارزش ۹۳۳ میلیارد تومان به بهره برداری رسیده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، ۱۶ درصد افزایش نشان می دهد.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.
  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.