| کد خبر: 365 |

تین نیوز | در ادامه سریال حوادث اتوبوس‌های اسکانیا، دیروز نیز دو دستگاه از این اتوبوس دچار حادثه شدند. این در حالی است که همزمان مؤسسه استاندارد در گزارشی اعلام کرد که اسکانیا از مجموع استانداردهای پنجاه و یک گانه در نوزده مورد نقص اساسی دارد و استاندارد لازم را دارا نیست.
صبح دیروز یک دستگاه اتوبوس اسکانیا که از اصفهان به مقصد بندرعباس در حرکت بود، دچار آتش سوزی شد، خوشبختانه این حادثه تلفات جانی نداشت، حادثه بعدی مربوط به ظهر دیروز که منجر به تصادف یک دستگاه اتوبوس اسکانیا با عقب یک دستگاه کامیون برخورد کرده است که در نتیجه آن 14 نفر از مسافران مجروح شدند. این دو حادثه و حوادث گذشته اسکانیا بهانه ای شد تا با نگاهی دقیق تر به دلایل حوادث گذشته و استاندارد‌های این اتوبوس بپردازیم.به گزارش مهر،اولین بار نام اتوبوس اسکانیا پس از تصادف این خودرو در اردیبهشت ماه امسال و مرگ 17 مسافر در مهرماه امسال در جاده هفت گل خوزستان مطرح شد. تصادفی که به علت برخورد اتوبوس از روبرو با یک کامیون کمپرسی رخ داد. پس از این تصادف چند بار دیگر نیز تصادف این خودرو دهها کشته برجای گذاشت. تصادفاتی که تنها در واژگونی اتوبوس حامل دانش آموزان در محور ایذه 16 دختر دبیرستانی را به کام مرگ کشاند.مهمترین تصادف این خودرو نیز در نوزدهم شهریور ماه در اتوبان قم رخ داد که به علت آتش گرفتن دو اتوبوس اسکانیا 44 مسافر در آتش سوختند. مسافرانی که به علت نداشتن ایمنی خودرو و نبود تجهیزات ایمنی از جمله چکش نتوانستند از میان جهنم اسکانیا خارج شوند و جان خود را از دست دادند. پس از این حادثه بسیاری از مسئولان پلیس،قوه قضاییه و وزارت راه و شهرسازی رسیدگی به پرونده تصادفات اتوبوس اسکانیا را در دستور کار خود قرار دادند. اتوبوسی که تنها در 9 تصادف جان 105 هموطن را گرفته بود. این درحالی است که در تمام این تصادفات راننده اتوبوس مقصر بوده و در صورت داشتن ایمنی اولیه حجم تلفات این خودرو کمتر می‌شد.

مهلت 3 ماه برای رفع نقص
درحالیکه مدیر عامل شرکت عقاب افشان نماینده اسکانیا در ایران با قرار وثیقه میلیاردی آزاد شده بود اما همچنان با رد ایرادات اتوبوس،مدعی بود عده ای نمی‌خواهند این شرکت در ایران فعال باشد. این در حالی است که پلیس راهور با شناسایی نقص‌های این اتوبوس در مهلتی سه ماه خواستار رفع ایرادات شد. اما مدیرعامل اسکانیا خواستار حضور تیم کارشناسان سوئدی در ایران شد. همزمان با حضور تیم کارشناسان شرکت اسکانیا در کشور این افراد نیز نقص‌هایی در اتوبوس‌های اسکانیا را اعلام کردند.

توقف شماره گذاری اسکانیا
همزمان با فشارهای شرکت اسکانیا برای جلوگیری از توقف شماره گذاری این اتوبوس بر پلیس راهور و تماس‌های مکرر مسئولان این شرکت با وزارت صنعت و برخی افراد صاحب نفوذ، این بار نیز پلیس در مقابل خودرو ساز ایستادگی کرد و در اول بهمن ماه و پس از اتمام مهلت سه ماهه شماره گذاری این اتوبوس را متوقف کرد. معاون فنی مهندسی پلیس راهور در این باره گفت: با توجه به پایان مهلت داده شده به شرکت عقاب افشان برای رفع معایب اتوبوس حادثه ساز اسکانیا تیپ 4212 شماره گذاری این خودرو به دلیل عدم رفع نقص متوقف شد.

9.9 اتوبوس کشورعامل 53 درصد تلفات جاده ای
سالانه نزدیک به هزار دستگاه اتوبوس اسکانیا درکشور تولید می‌شود. اتوبوسهایی که 9.9 درصد ناوگان حمل و نقل بین شهری را تشکیل می‌دهند. براساس آخرین آمارهای اعلام شده 53 درصد تلفات جاده ای ناوگان حمل و نقل مسافر متعلق به این خودرو است. اتوبوسی که به گفته فرمانده پلیس راه کشور در سیستم برق رسانی دچار اشکال بوده و به دلیل جانمایی نامناسب و استفاده از برخی قطعات بی کیفیت در سیستم برق در تصادفات رخ به رخ دچار آتش سوزی می‌شود. ضمن اینکه در تصادفات پر تلفات اسکانیا تجهیزات ایمنی از جمله چکش خروج اضطراری وجود نداشته است و درهای اتوبوس در تصادفات قفل شده و باز نمی‌شود.

شاهدان عینی چه می‌گویند
کمک راننده اتوبوس اسکانیا که در تصادف منطقه هفت گل خوزستان توانسته بود خودش را از جهنم اتوبوس مرگ آفرین نجات دهد، می‌گوید: پس از تصادف با کامیون کمپرسی اتوبوس آتش گرفت. هر کاری کردم درها باز نشد و آتش در حال سرایت به عقب اتوبوس بود. با وجود اینکه دستانم در آتش سوخته بود به سختی توانستم دریچه سقف اتوبوس را باز کنم و خود را به بیرون پرتاپ کنم. اما مسافران زیادی در اتش سوختند و نتوانستند از اتوبوس خارج شوند.یکی از مجروحان حادثه مرگبارقم نیز گفت: سرعت اتوبوس زیاد نبود اما به یکباره اتوبوس به مسیر مخالف منحرف شد و با اتوبوس دیگر برخورد کرد.راه فراری نداشتیم نه چکشی برای شکستن شیشه بود و نه درها باز می‌شد. حالا که درهای پمپی باز نمی‌شوند بهتر است آنها را دستگیره ای کنند تا در مواقع خطر بتوان فرار کرد. آن روز اتوبوس اسکانیا جهنمی از آتش بود که متاسفانه جان 44 نفر را گرفت. بعد از گذشت این مدت از تصادف هنوز هم کابوس اتوبوس مرگ آفرین را می‌بینم. امیدوارم پلیس نگذارد این ارابه مرگ در ایام نوروز تردد کند تا عید خانواده‌های ایرانی عزا نشود.

رانندگان پشت پرده ایرادات اسکانیا را می‌گویند
بسیاری از رانندگان که از داشتن این اتوبوس ناراضی هستند، در مورد نقص‌های این اتوبوس به مهر گفتند: عامل اصلی آتش سوزی سیستم برق رسانی و قرار گرفتن آن در کنار کولر و بخاری خودرو است. وقتی کولر و بخاری روشن می‌شوند به دلیل سیم کشی ضعیف خودرو با کمترین برخوردی از روبرو باطری و این سیستم‌ها باعث ایجاد آتش سوزی می‌شوند.

استاندارد: اسکانیا هدایت پذیری و قفل و لولا ندارد
در حالی که براساس قانون هر خودرویی باید استانداردهای 51 گانه را به همراه استاندارهای زیست محیطی کسب کند تا پلیس براساس تاییدیه دو سازمان استاندارد و محیط زیست آن خودرو را شماره گذاری کند اتوبوس اسکانیا در 19 تست رد شده و نتوانسته است استانداردهای لازم را کسب کند. خودرویی که استانداردهایی از جمله سیستم هدایت پذیری، قفل و لولا و سیستم ممانعت از پاشش را ندارد. استانداردهایی که تنها در صورت داشتن برخی از آنها از جمله قفل و لولا باعث می‌شد تا بسیاری از مسافران این اتوبوس با باز کردن در خودرو، زنده بمانند.

لزوم بازنگری سازمان استاندارد در مورد اسکانیا
در حالی 19 استاندارد مهم از سوی این خودرو پاس نشده است که مدیر این شرکت که با وثیقه میلیاردی آزاد است همچنان بر ایمن بودن این خودرو اصرار دارد. در همین حال سرهنگ سید هادی هاشمی فرمانده اسبق پلیس راه و کارشناس عالی تصادفات در مورد اسکانیا به مهر می‌گوید: نتایج عملی تصادفات اسکانیا در اختیار پلیس است و از حیث ایمنی این خودرو حتما دچار مشکل است و پلیس نیز به احتمال زیاد این دلایل را به سازمان استاندارد مکاتبه کرده است. حتما باید استاندارد این خودرو مورد بازنگری قرار گیرد.وی در مورد نقص‌های این اتوبوس نیز گفت: قطعا نه در اتوبوسهای آتش گرفته و نه در هیچ اتوبوس دیگری چکش‌های شکستن در و خروج اضطراری وجود ندارد و این موضوع یک اشکال مهم است که باید پلیس، سازمان راهداری و شرکت‌های حمل و نقل در کنترل آن اهتمام بیشتری داشته باشند. البته در عقب اتوبوس نیز در اکثر موارد قفل شده و رانندگان از آنجا به عنوان انبار استفاده می‌کنند. اگر این درها در اتوبوس اسکانیا باز می‌شد مطمئنا تلفات نیز کمتر می‌شد.

تصادف دیگر اتوبوس مرگ آفرین
پس از حادثه دلخراش اتوبان قم و مرگ 44 هموطن در آتش این خودرو چند حادثه و آتش سوزی دیگر نیز داشت. در حادثه ای که در جاده نایین رخ داد این اتوبوس دچار آتش سوزی شد که خوشبختانه بدون تلفات جانی پایان یافت. در حادثه دیگری که در استان ایلام رخ داد اتوبوس حامل زائران آتش گرفت که در این حادثه نیز چند مسافر مجروح شدند.در حادثه دیگری در ترمینال غرب رخ داد اتوبوسی که دارای مسافر نبود در آتش سوخت. حادثه ای که به گفته مسئولان ترمینال در صورت حضور مسافران در اتوبوس فاجعه ای دیگر رخ می‌داد.در آخرین حادثه نیز آتش سوزی که حوالی ساعت 4:20 صبح دیروز یکشنبه در حوزه استحفاظی حاجی‌آباد به بندرعباس کیلومتر 35، یک دستگاه اتوبوس اسکانیا با 26 مسافر که از اصفهان به بندرعباس در حال حرکت بود ناگهان دچار حریق می‌شود. برابر اظهارات راننده و مسافران، راننده مذکور در حین حرکت با دودی در قسمت عقب اتوبوس مواجه می‌شود که در پی آن بلافاصله خودرو را متوقف و مسافران را پیاده می‌کند و علی‌رغم استفاده از 2 کپسول آتش‌نشانی موجود در اتوبوس، آتش مهار نمی‌شود و اتوبوس در آتش می‌سوزد. به نظر می‌رسد با وجود انتشار نقایص این اتوبوس مدیر عامل شرکت عقاب افشان بهتر است به جای جلسه با نمایندگان مجلس و معاونان وزیر صنعت برای شماره گذاری مجدد اتوبوس مرگ آفرین به فکر رفع حداقل تعدادی از نقص‌های موجود باشد تا هموطنان کمتری در جهنم اسکانیا سوخته و پلیس نیز این خودرو را شماره گذاری کند. به نظر می‌رسد مسئولان اسکانیا به جای رفع نقص به دنبال یافتن اهرم فشار بر پلیس برای شماره گذاری مجدد خودرو هستند.

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین