| کد خبر: 4775 |

تین نیوز | معاون ساخت بزرگراه‌ها با بیان اینکه اعتبار امسال شرکت ساخت ۱۹۰۰ میلیارد تومان است، از کاهش ۲۰ درصدی اعتبار ساخت بزرگراه‌ها در سال جاری خبر داد و گفت: مجموع اعتبار ساخت آزادراه‌ها و بزرگراه‌ها در سال جاری ۱۰۲۴ میلیارد تومان است.
 
خیرالله خادمی اظهار داشت:‌ وظیفه شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل ‌طبق برنامه پنجم توسعه‌ ساخت سالانه 1200 کیلومتر بزرگراه است.
 
وی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از 14 هزار کیلومتر بزرگراه و آزادراه در کشور داریم، گفت: برای تحقق اهداف برنامه در این‌باره باید 9000 کیلومتر دیگر مسیر را نیز تکمیل کنیم که در حال حاضر از این میزان حدود 5100 کیلومتر به صورت بزرگراه و 1500 کیلومتر به صورت آزادراه در حال ساخت است.
 
معاون ساخت و توسعه راه‌ها و بزرگراه‌ها ادامه داد: تا پایان برنامه پنجم توسعه باید حدود 23 هزار کیلومتر آزادراه و بزرگراه داشته باشیم که برای رسیدن به اهداف برنامه 25 هزار میلیارد تومان بودجه نیاز داریم.
 
خادمی بیان کرد: کل اعتبار شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل در سال 93 رقم 1900 میلیارد تومان است.
 
معاون ساخت و توسعه راه‌ها و بزرگراه‌ها ادامه داد: از این رقم، 800 میلیارد تومان برای ساخت و توسعه بزرگراه‌ها در نظر گرفته شده است که نسبت به سال گذشته 20 درصد کاهش دارد.
 
وی با بیان اینکه اعتبار ساخت آزادراه‌‌ در سال جاری 224 میلیارد تومان است، اضافه کرد: مجموع اعتبار آزادراه‌ها و بزرگراه‌ها در سال جاری جمعاً 1024 میلیارد تومان است که رقم پایینی است.
 
خادمی یادآور شد: همچنین اعتبار ساخت راه‌آهن در سال جاری 876 میلیارد تومان است.
 
معاون ساخت و توسعه راه‌ها و بزرگراه‌ها اظهار داشت: با توجه به اعتبار سال 93 و افزایش نرخ قیر، بحث توسعه بزرگراه‌ها و راه‌های اصلی در سال جاری به نصف کاهش می‌یابد؛ با این بودجه مصوب ‌نمی‌توان بیش از 500 کیلومتر در سال ساخت.
 
خادمی اضافه کرد‌: هزینه احداث یک کیلومتر بزرگراه در دشت حدود 2 میلیارد تومان، در کوهپایه 2.5 میلیارد تومان و در مسیرهای کوهستانی 4 الی 5 میلیارد تومان است.
 
معاون ساخت و توسعه راه‌ها و بزرگراه‌ها درباره هزینه ساخت آزادراه نیز گفت: ‌هزینه ساخت هر کیلومتر آزادراه به طور میانگین در دشت 6 میلیارد تومان، در کوهپایه 9 میلیارد تومان و در مناطق کوهستانی 15 میلیارد تومان است.
 
بنابراین گزارش در حال حاضر 12 هزار کیلومتر بزرگراه‌، 2000 کیلومتر آزادراه، 80 هزار کیلومتر راه اصلی و 120 هزار کیلومتر جاده روستایی در کشور داریم.

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین