| کد خبر: 263718 |

روزنه های امید برای تکمیل راه آهن بوشهر- شیراز

تکمیل پروژه راه آهن بوشهر - شیراز وارد مرحله جدیدی شده و با انتخاب پیمانکاران و تامین مالی، امیدها برای تحقق این مطالبه دیرینه مردم استان بوشهر افزایش یافته است.

تین نیوز

تکمیل پروژه راه آهن بوشهر - شیراز وارد مرحله جدیدی شده و با انتخاب پیمانکاران و تامین مالی، امیدها برای تحقق این مطالبه دیرینه مردم استان بوشهر افزایش یافته است.

 

به گزارش تین نیوز به نقل از مهر،  راه آهن بوشهر - شیراز یکی از مهمترین مطالبات مردم استان بوشهر از دولت های مختلف بوده و وعده های فراوانی در این زمینه به مردم استان داده شده است ولی تاکنون پیشرفت چندانی نداشته است.

اتصال استان بوشهر به خط ریل سراسری از ۱۵ سال پیش آغاز شده است ولی تاکنون کمتر از ۱۰ درصد پیشرفت داشته است و با این روند برای تکمیل ان باید بیش از یک قرن انتظار کشید تا شاید تکمیل شود.

روند کند اجرای پروژه راه آهن بوشهر - شیراز باعث شده تا در سفرهای دولت های مختلف به استان بوشهر این موضوع به عنوان صدرنشین فهرست مطالبات مطرح شود و مسئولان نیز وعده هایی را به مردم بدهند.

تأمین مالی یکی از مهمترین دلایل کند بودن پیشرفت این پروژه بوده است و راهکارهای مختلفی از جمله فاینانس خارجی و تهاتر نفت از مهمترین وعده ها برای تأمین این ابرپروژه بوده است.

در سفرهای اخیر رئیس جمهور به استان های بوشهر و فارس وعده هایی برای تأمین مالی پروژه راه آهن بوشهر - شیراز از طریق تهاتر نفت به مردم داده شده است که این روزها شکل جدی تری به خود گرفته است.

اتصال استان بوشهر به خط ریل سراسری می تواند امتیازی برای همه استان ها باشد و با توجه به ظرفیت های بندری و تجاری استان بوشهر، این خط ریلی به توسعه تجارت کمک شایانی خواهد کرد.

 

تأمین مالی پروژه

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری بوشهر در حاشیه بازدید از پروژه راه آهن شیراز به بوشهر در قطعه تنگستان اظهار داشت: تکمیل راه آهن بوشهر - شیراز یکی از مطالبات مردم است که در اولویت دولت قرار گرفته است.

وی ادامه داد: ۱۲۵ کیلومتر از این پروژه در استان بوشهر دارای ۱۱ تونل به اندازه ۲ هزار و ۶۲۰ متر است که خاک مارن و خیلی سست دارد و نیاز به تمهیدات بسیار خاصی برای حفاری، ایمنی و امنیت است و باید ویژه برای آن اندیشیده شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری بوشهر اضافه کرد: مشکلات مالی این پروژه با پیگیری استاندار بوشهر و معاونین استانداری در حال رفع است و در آینده خیلی نزدیک در همه قطعات پیمانکاران نهایی می شود و منابع مالی آن نیز تأمین خواهد شد.

وی از تلاش جدی برای تکمیل این پروژه مهم و راهبردی خبر داد و افزود: از این مسیر ۴۳۷ کیلومتری، ۱۲۵ کیلومتر آن در استان بوشهر واقع شده که دارای سخت ترین ابنیه ها، تونل ها، پل و آبراه در مسیر است.

وضعیت پیشرفت پروژه

به گفته مدیرکل راه و شهرسازی استان بوشهر، پروژه راه آهن شیراز - بوشهر - عسلویه با طول ۶۵۵ کیلومتر در ۱۱ قطعه تعریف شده است که قطعات «۸- ب» الی ۱۱ در استان بوشهر و مابقی در استان فارس واقع شده و یکی از مهمترین مطالبات مردم است.

سید محمود دستغیبی در خصوص قطعات «۱۰ الف» و «ب» پروژه راه آهن شیراز – بوشهر – عسلویه اظهار کرد: طول قطعه ۱۰ الف این پروژه ۷.۵ کیلومتر و طول قطعه «۱۰ ب» ۱۸ کیلومتر است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان بوشهر با اشاره به اینکه تأمین مالی برای اجرای پروژه از مهمترین موضوعات است خاطرنشان کرد: برای تأمین مالی پروژه، تهاتر نفت پیشنهاد شده است که اکنون در مراحل نهایی تهاتر قطعی قرار دارد.

وی افزود: حدود ۱۳۳ کیلومتر این خط ریلی در استان بوشهر قرار دارد و محور بوشهر به سمت عسلویه به طول ۲۰۵ کیلومتر طراحی شده است.

دستغیبی بیان کرد: راه آهن یکی از مهمترین زیرساخت های ارتباطی است که تکمیل راه آهن بوشهر- شیراز می تواند نقش مهمی در جابه جایی بار و مسافر داشته باشد.

مدیر کل راه و شهرسازی استان بوشهر با بیان اینکه این قطعات از سال ۹۷ شروع شده است، اظهار کرد: طول قطعه «۱۰ الف» ۷.۵ کیلومتر با پیشرفت فیزیکی ۲۸ درصد و قطعه «۱۰ ب» ۱۸ کیلومتر با پیشرفت فیزیکی ۳۸ درصد در حال انجام است.

دستغیبی ادامه داد: قطعه «۱۰ الف» دارای ۱۱ دستگاه پل خاص به طول هزار و ۵۱۵ متر که سه دستگاه عملیات اجرایی آغاز شده با پیشرفت فیزیکی ۲۶ درصد و ۹ دستگاه تونل به طول ۲ هزار و ۳۵۰ متر که چهار دستگاه عملیات اجرایی آغاز شده با پیشرفت فیزیکی ۱۳ درصد است.

وی گفت: همچنین قطعه «۱۰ ب» دارای ۱۰ دستگاه پل خاص به طول ۲ هزار و ۴۴۰ متر است که عملیات اجرایی ۲ دستگاه آغاز شده ۱۷ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و عملیات اجرایی ۲ دستگاه تونل به طول ۲۷۶ متر آغاز شده است.

مدیر کل راه و شهرسازی استان بوشهر ادامه داد: ۲ دستگاه گالری به طول ۳۸۶ متر که یک دستگاه عملیات اجرایی آن آغاز شده با پیشرفت فیزیکی ۶۳ درصد است.

انتظار می رود روند تکمیل و بهره برداری از راه آهن بوشهر طبق وعده ها انجام شود تا زمینه بهره مندی مردم استان بوشهر از خط ریل سراسری فراهم شود.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.