| کد خبر: 5825 |

تین نیوز | هر چند در اولین روز هفته سردر بانك‌ها و موسسات مالی و اعتباری از بنرهای متعددی كه طی ماه‌های اخیر برای جذب سپرده‌های بانكی خودنمایی می‌كردند، خالی است اما پرس‌و‌جوی ها از داخل برخی از شعب بانك‌های دولتی و خصوصی نشان داد كه راه‌هایی برای ارائه سود بیشتر به سپرده‌گذاران همچنان مد نظر بانك‌های دولتی و خصوصی است.

 در حالی كه قرار بود از دیروز، شنبه،  سیزدهم اردیبهشت ماه نرخ سود سپرده‌های بانكی بین 10 تا 21 درصد باشد، برخی بانك‌ها برای سپرده‌های با ارقام بالا شرایط خاصی را پیش بینی كرده اند.  به عنوان مثال درشرایطی كه نرخ سود سپرده یك ساله طبق توافق صورت گرفته میان بانك‌های دولتی و خصوصی قرار است 21 درصد باشد برخی از بانك‌ها از ارائه سود 24 درصدی به سپرده‌هایی با ارزش بالاتر از 50 میلیون تومان خبر می‌دادند و مسئله توافق در‌این عرصه را بسیار مهم ارزیابی می‌كردند.  وی گفت: از ابتدای امروز تعداد مراجعان برای باز كردن سپرده بسیار كاهش داشته و فقط با سوالات برخی مشتریان روبه‌رو می‌شویم از‌این رو باید اهرمی‌بیابیم تا بتوانیم مردم را راضی كنیم حساب باز كنند.  

 یكی از كارمندان یك بانك خصوصی در‌این مورد به خبرنگار ما گفت: به هر حال بانك با توجه به میزان دارایی مشتریان در خصوص نرخ سود می‌تواند تصمیم بگیرد.  ممكن است یك مشتری بخواهد یك میلیارد تومان در بانك ما سپرده‌گذاری كند.  خب اگر ما پیشنهاد اختصاص یك درصد سود بالاتر ندهیم بانكی دیگر با‌این كار سپرده را از آن خود خواهد كرد.  

 وی در پاسخ به‌این سوال كه چنین اقدامی‌تا چه حد خلاف قانون و ناقض توافق صورت گرفته است، گفت: حتی پیش از‌این وقتی سود سپرده‌ها بالا نرفته بود هم‌این اقدام در بانك‌ها صورت می‌گرفت اما در مورد تعیین سود بیشتر برای سپرده‌های بالاتر از استاندارد 50 میلیون تومانی در‌این بانك تصمیم به تازگی اتخاذ شده است.  

بررسی‌ها نشان داد برخی از بانك‌ها سقف 30 میلیون تومان را برای تخصیص سودی در حدود 23 درصد تعیین كرده‌اند و‌این اقدام را راهی برای جذب سپرده بیشتر می‌دانند و از‌این اقدامشان نه به عنوان نقض توافق كه به عنوان اهرم و ابزار رقابت یاد می‌كردند.  

 بر اساس‌این گزارش در پی رقابت بانک‌ها برای جذب سپرده‌ها و افزایش خودسرانه نرخ سود سپرده‌های بانکی و در پی آن بی‌نظمی‌ایجاد شده در بازار پولی کشور، بانک‌ها به تفاهم رسیدند که نرخ سود سپرده‌ها در دامنه 10 تا 21 درصد تعیین شود به گونه‌ای که نرخ سود سپرده‌های روزشمار تا یک ماه 10 درصد، سپرده‌های سه‌ ماهه 14 درصد، سپرده‌های 6 ماهه 16 درصد، سپرده‌های 9 ماهه 18 درصد و سپرده‌های یک‌ساله و بیشتر 21 درصدشود.

   ترقی قیمت‌ها در بازار ارز
از سوی دیگر در اولین روز اجرای طرح ساماندهی نرخ سود بانكی،  قیمت‌ها در بازار طلا و سكه و ارز رو به افزایش گذاشت.  برخی از فعالان‌این بازار افزایش قیمت‌ها در بازار طلا و سكه و ارز را سیگنالی برای ورود سرمایه‌های جدید به‌این حوزه می‌دانستند.  

پیش از‌این نیز برخی كارشناسان اعلام كردند با كاهش نرخ سود سپرده‌های بانكی احتمال رشد بازارهای موازی‌این بازار، خصوصا بازار طلا و سكه و ارز وجود دارد. ‌این در حالی است كه مقامات دولتی پیش از‌این با هدف حمایت از بازار سرمایه نسبت به اعلام نرخ‌های جدید سود سپرده‌های بانكی و ساماندهی‌این بازار اقدام كردند.  

 روز گذشته قیمت طلا در بازارهای جهانی نیز با افزایشی در حدود 4 دلار در هر اونس روبه‌رو شد. ‌این افزایش قیمت در اثر بالا گرفتن بحران اوكراین رخ داده است اما رشد همزمان قیمت ارز در بازار و همچنین افزایش نرخ طلا در بازارهای جهانی سبب شد هر قطعه سكه بهار آزادی با حدود 14 هزار تومان افزایش به یك میلیون و 25 هزار تومان برسد. 

نیم سكه نیز در بازار به قیمت 533 هزار تومان و هر قطعه ربع سكه به قیمت 324 هزار تومان معامله شد.   قیمت هر قطعه سكه یك گرمی‌نیز 214 هزار تومان بود.   در بازار دیروز هر دلار آمریكا با 3300 تومان و هر یورو با 4550 تومان معامله شد.  

  بورس روی خوشی را ندید
 هر چند قیمت ارز و طلا و سكه افزایش یافت اما شاخص بورس با رشد همراه نبود تا معلوم شود سمبه بازار طلا و سكه و ارز همچنان پر زورتر از بورس اوراق بهادار است.  روز گذشته شاخص کل بورس به واسطه فشار عرضه‌ در ساعات پایانی معاملات با کاهش 225 واحدی به کانال 77 هزار واحد بازگشت. تا همچنان بازدهی منفی را  نصیب سرمایه‌گذاران خود کند.

هر چند با آغاز به کار صندوق توسعه بازار سرمایه و نیز تزریق نقدینگی به بازار، روند نزولی بورس تهران نسبت به ابتدای سال بهبود پیدا کرده اما بورس تهران همچنان با بازدهی منفی به کار خود ادامه می‌دهد.در حالی که فعالیت صندوق توسعه بازار سرمایه به همراه خبرهایی که در حوزه اقتصادی منتشر شده، شاخص بورس تهران را صعودی کرده است اما بازدهی بورس تهران همچنان منفی بوده و صندوق توسعه نیز نتوانسته است بازدهی مثبت را برای سهامداران به ارمغان بیاورد.
 
«سیف» عدم ورود دولت به حساب‌های بانکی را تضمین کرد
رئیس کل بانک مرکزی گفت: به طور جدی و محکم تاکید می‌کنم که برای شناسایی افراد پردرآمد به منظور غربالگری ثبت‌نام کنندگان یارانه نقدی، دولت به حساب‌های بانکی مردم ورود پیدا نمی‌کند.ولی‌ا... سیف در مورد اینکه آیا حساب‌های بانکی مردم نیز جزو یکی از آن بانک‌های اطلاعاتی که دولت برای شناسایی افراد پردرآمد از آن سخن می‌گوید است، به‌ایسنا گفت: به هیچ وجه چنین مسئله ای وجود ندارد و حساب‌های شخصی مردم ملاکی برای شناسایی میزان درآمدها در دریافت یارانه نیست.

وی همچنین در مورد كاهش سود سپرده‌ها گفت:نرخ سود سپرده‌های بانکی باید متناسب با شرایط بخش واقعی اقتصاد کشور و آینده‌ای که برای شاخص‌های کلان پیش بینی شده، تعیین و اعمال شود نه شاخص‌های عملکرد اقتصاد در گذشته.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین