| کد خبر: 193890 |

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، پیشنهاد داد تا برای اصلاح ساختار یارانه‌های پنهان بازار متشکل انرژی تشکیل و به هر کد ملی ۲۰ لیتر بنزین اختصاص یابد.

تین نیوز

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، پیشنهاد داد تا برای اصلاح ساختار یارانه‌های پنهان بازار متشکل انرژی تشکیل و به هر کد ملی ۲۰ لیتر بنزین اختصاص یابد.

به گزارش  تین نیوز  به نقل از خانه ملت، الیاس حضرتی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به طرح اصلاح ساختار اقتصادی کشور، گفت: مهم‌ترین موضوع در اصلاح ساختار، تصمیم‌گیری نظام در حوزه حامل‌های انرژی و نوع اتخاذ سیاست در این بخش است که در تصمیمی منطقی باید عنوان شود که آیا کشور وارد بحث حامل‌های انرژی می‌شود یا خیر.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای  اسلامی معتقد است که دولت باید حتما وارد ساماندهی حوزه حامل‌های انرژی شود و نوع ورود باید به گونه‌ای باشد که مردم بازیگر اصلی صحنه شوند و دولت خود را کنار بکشد.

وی با بیان این‌که باید برای ساماندهی بخش سوخت بازار متشکل انرژی ایجاد شود، ادامه داد: باید به هر کدملی ۲۰ لیتر بنزین اختصاص یابد تا افرادی که ماشین نداشته و یا در شهر‌های مختلف و حاشیه شهر‌ها زندگی کرده و مصرف کم‌تری دارند بتوانند مازاد نیاز خود را در بازار متشکل انرژی به فروش برسانند.

حضرتی تاکید کرد: افرادی که به آب، برق، گاز و بنزین کم‌تری نیاز دارند می‌توانند درآمد خود را با فروش و عرضه سهمیه مازاد افزایش دهند و فردی که منزل مسکونی بزرگ‌تر و خودروی بیش‌تری دارد متقاضی خدمات بیش‌تر می‌شود و در واقع عرضه‌کننده و متقاضی در بازار متشکل انرژی به یک قیمت متعادل دست می‌یابند.

جهت فعلی یارانه‌ها در بخش حامل‌های انرژی ناعادلانه است

وی با بیان این‌که اگر ۲۰ لیتر بنزین ماهانه به هر ایرانی تخصیص یابد روزانه ۵۵ میلیون لیتر بنزین مصرف می‌شود، افزود: اگر اندکی بنزین در اختیار دولت قرار داده شود که بازار انرژی را کنترل کرده و مراقبت کند تا قیمت سوخت به ۱۰ یا ۲۰ هزار تومان افزایش نیابد، بخش زیادی از بنزین تولیدی برای صادرات باقی می‌ماند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با اشاره به این‌که افراد زیادی در مرز پاکستان، عراق و ترکیه برای خرید بنزین از ایران در صف ایستاده‌اند، ادامه داد: جهت فعلی یارانه‌ها در بخش حامل‌های انرژی ناعادلانه است، چراکه فردی که مصرف کم‌تری داشته مورد تنبیه قرار گرفته و شخصی که مصرف بیش‌تری داشته تشویق می‌شود که این جهت با اصلاح ساختار اقتصادی تغییر می‌یابد.

اصلاح ساختار پرداخت یارانه انرژی سبب کاهش مصرف می‌شود

وی تصریح کرد: با اصلاح ساختار پرداخت یارانه انرژی هشت دهک اول منتفع می‌شوند، اما دو دهک بالای درآمدی باید هزینه بیش‌تری پرداخت کرده و حدود ۱۲ درصد خسارت متحمل می‌شوند.

حضرتی با بیان این‌که با اصلاح ساختار پرداخت یارانه انرژی مصرف کاهش می‌یابد، افزود: این موضوع سبب می‌شود دیگر افراد تک سرنشین در شهر تردد نکنند و اصل اجرای این موضوع به نفع منافع ملی است.

سازمان بورس بر ایجاد بازار متشکل انرژی نظارت می‌کند

وی با اشاره به ضرب‌المثل«عدو شود سبب خیر، اگر خدا خواهد»، ادامه داد: ترامپ می‌گوید اجازه نمی‌دهم نفت ایران صادر شود که این موضوع به نفع کشور بوده و باید از این فرصت تاریخی بی‌نظیر در راستای محرومان و طبقات ضعیف جامعه استفاده شود.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با بیان این‌که سیستم اداری باید برای اصلاح ساختار اقتصادی کشور روان‌تر شود، گفت: در صورت تصویب ایجاد بازار متشکل انرژی سازمان بورس بر آن نظارت می‌کند.

منبع: خبرگزاری خانه ملت

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین