| کد خبر: 163897 |

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو کشور، از خریداران خودروهای خارجی خواست تا زمان مشخص شدن وضعیت این خودروها از خرید خودروهای وارداتی خودداری کنند.

تین‌نیوز | 

 رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو کشور، از خریداران خودروهای خارجی خواست تا زمان مشخص شدن وضعیت این خودروها از خرید خودروهای وارداتی خودداری کنند.

به گزارش خبرنگار تین‌نیوز، سعید موتمنی با اشاره به توقف واردات خودرو از ماه‌های آخر سال گذشته و حاکم شدن رکود در این بخش، اظهار کرد: تنها تغییری که در بازار خودروهای وارداتی به وجود آمده، صدور فاکتور و خودداری از فروش است که تفاوت چندانی با وضعیت گذشته ندارد.

وی اضافه کرد: در روزهای اخیر خودروهای وارداتی با افت شدید قیمت همراه شدند به گونه‌ای که در برخی موارد حدود 55 میلیون تومان زیر قیمت بازار عرضه و به فروش رسید که با ادامه این روند قطعاً بسیاری از فروشندگان از فروش خودروهای خود، امتناع خواهند کرد و بازار سیاه حاصل آن خواهد بود.  

موتمنی با تاکید بر متابعت از قانون در واردات، خرید و فروش خودرو در کشور، افزود: با بروز اختلاف‌نظر در نحوه واردات و فروش خودرو به کشور، دیوان عدالت اداری به بررسی علل و عوامل موضوع پرداخت و لذا، خریداران و فروشندگان خودرو در انتظار رای نهایی دیوان عدالت اداری هستند چرا که در این روزها بازار خودروهای وارداتی با کاهش قیمت زیادی مواجه شده است و این به نفع شرکت ها و بازار نیست.

 رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو کشور خاطرنشان کرد: با وجود بازگشایی سایت ثبت‌سفارش واردات خودرو از دی‌ماه سال گذشته اما تاکنون هیچ خودرویی تحویل خریداران نشده و بسیاری با مشاهده وضعیت موجود از درخواست خود منصرف شده و ترجیح دادند تا تنها به دریافت پول خود اقدام کنند.

به گزارش تین‌نیوز، این سخنان در حالی گفته می‌شود که گمرک جمهوری اسلامی در اقدامی جدید، بخشنامه‌ای را ابلاغ کرده و طی آن شرایط جدید ترخیص خودروهای سواری اعلام شده که در آن آمده است:

بخشنامه گمرک در خصوص ترخیص خودروهای سواری دارای ثبت سفارش معتبر در زمان ورود به اماکن گمرکی ، مناطق آزاد و ویژه یا قبض انبار معتبر گمرکی به گمرکات اجرایی سراسر کشور ابلاغ شد.

شرایط جدید ترخیص خودروهای سواری

پیرو بخشنامه شماره ۱۱۲۴۵۲۷/۹۶/۲۶۶ مورخ ۹۶.۱۰.۱۳ به پیوست تصویرنامه شماره ۶۰.۲۸۹۸۷۹ مورخ ۹۶.۱۲.۲۷ اداره کل مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت معدن و تجارت و تصویر مصوبه هیئت محترم وزیران به شماره ۱۶۶۲۲۳/ت ۵۵۵۰۶۶ مورخ ۹۶.۱۲.۲۴ در خصوص ترخیص خودروهای سواری دارای ثبت سفارش معتبر در زمان ورود به اماکن گمرکی، مناطق آزاد و ویژه با قبض انبار معتبر گمرکی لغایت ۹۶.۱۰.۹، جهت اطلاع و اقدام بر اساس مفاد مصوبه فوق و با رعایت کامل مقررات ارسال و دستور فرمایید با لحاظ موارد ذیل نسبت به مورد اقدام نمایند:

۱-پرداخت حقوق ورودی مطابق جداول (الف) و (ب) تصویب نامه شماره ۱۲۵۵۷۳/ ت ۵۴۸۰۶ه مورخ ۹۶.۱۰.۹ هیئت محترم وزیران، موضوع بخشنامه شماره ۲۶۶.۹۶.۱۱۲۴۵۲۷ مورخ ۹۶.۱۰.۱۳.

۲-دارا بودن شرایط آئین نامه ضوابط فنی واردات خودرو مطابق تصویب نامه هیئت محترم وزیران و اصلاحات بعدی آن، در زمان ورود خودرو به کشور.

تبصره: رعایت سال ساخت در زمان ورود خودرو به اماکن گمرکی، مناطق ویژه اقتصادی و مناطق آزاد تجاری – صنعتی، حسب ورد در چهارچوب تصویب نامه های هیئت محترم وزیران موضوع بخشنامه ۴۱۶ سال ۹۵.

۳-خودروهای با حجم موتور (۲۵۰۰) سی سی  و کمتر با ارزش بیش از چهل هزار (۴۰۰۰۰) دلار با محاسبه  و پرداخت چهل (۴۰) واحد درصد سود بازرگانی مازاد بر ماخذ حقوق وردی مندرج در جدول (الف) و (ب) تصویب نامه ابلاغی ضمیمه بخشنامه سریال ۲۶۶ سال جاری.

تبصره: ترخیص خودروهای موصوف از محل مصوبه های خاص با لحاظ معافیت های مزیور منوط به رعایت این بند خواهد بود.

۴-رعایت ضوابط ثبت سفارش صنعت، معدن و تجارت.

تبصره: تمدید ثبت سفارش خودروی سواری صادره در سال ۹۵ برای ترخیص خودروهای موجود در اماکن گمرکی، مناطق ویژه اقتصادی و مناطق آزاد تجاری – صنعتی دارای قبض انبار تا تاریخ ۹۶.۱۰.۹ مشروط به تامین خدمات پس از فروش، مطابق ماده (۴) قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان – مصوب سال ۱۳۸۸ و با رعایت بندهای فوق مجاز می باشد.

۵-از ترخیص خودروهای موضوع ثبت سفارش های صادره موضوع فهرست پیوست بخشنامه شماره ۳۰۲۵۴/۱۹۸۶/۲۰۱۸/۲۷۲۱۰/ ۷۳/م مورخ ۹۶.۱۲.۲۶خودداری نموده و بر اساس نظریه مرکز محترم مبارزه با جرایم سازمان یافته اقدام گردد.

۶-رعایت مفاد بخشنامه ۹۶.۹۶۵۱۷۵/۲۳۰ مورخ ۹۶.۹.۸ در خصوص ثبت سفارش های صادره بعد از تاریخ ۹۶.۴.۲۸، بندهای ۲، ۳ و ۶ بخشنامه ۲۶۶.۹۶.۱۱۲۴۵۲۷ مورخ ۹۶.۱۰.۱۳، ۱۳۷۰۸۳۸/۹۶/۳۰۷ مورخ ۹۶.۱۲.۸الزامی می باشد.

۷-با توجه به جلسه منعقده با مسئولین محترم سازمان توسعه تجارت مقرر گردید در ثبت سفارشات صادره از محل مصوبه مورخ ۹۶.۱۲.۲۴شماره و تاریخ قبض انبار و شماره مصوبه قید گردد که لازم است گمرکات اجرایی توجه لازم را داشته باشند.

مدت ترخیض خودروهای موصوف از محل این مصوبه از تاریخ ابلاغ (۹۶.۱۲.۲۴) صرفا به مدت سه ماه می باشد.

مسئولیت اجرای دقیق این دستورالعمل، با رعایت کامل ضوابط و مقررات به عهده بالاترین مقام اجرایی گمرک خواهد بود.

این بخشنامه از سوی علی معقولی مدیر کل مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه گمرک به گمرکات اجرایی سراسر کشور ابلاغ شد.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین