| کد خبر: 253560 |

رییس کل دادگستری کرمان: برخی مصدومان حادثه بالگرد در بافت شکایت کرده اند

رییس کل دادگستری استان کرمان گفت: برخی از مصدومان حادثه سقوط بالگرد حامل وزیر ورزش و جوانان در شهرستان بافت به عنوان شاکی ثبت شکایت کرده اند اما برخی هنوز به این پرونده ورود نکرده اند.

تین نیوز

رییس کل دادگستری استان کرمان گفت: برخی از مصدومان حادثه سقوط بالگرد حامل وزیر ورزش و جوانان در شهرستان بافت به عنوان شاکی ثبت شکایت کرده اند اما برخی هنوز به این پرونده ورود نکرده اند.

به گزارش تین نیوز به نقل از ایرنا، حجت الاسلام ابراهیم حمیدی روز دوشنبه در جمع اصحاب رسانه افزود: در حادثه سقوط بالگرد حامل وزیر ورزش و جوانان و همراهان علاوه بر خسارت جانی که به سرنشینان این بالگرد وارد شد، قصور احتمالی دیگری نیز مورد توجه است زیرا در این سانحه یک نفر جان خود را از دست داد و سایرین نیز مصدوم شدند.

وی با تاکید بر اینکه بلافاصله بعد از وقوع این سانحه پرونده قضایی در دادگستری شهرستان بافت محل وقوع حادثه تشکیل شد اظهارداشت: بازپرس ویژه ای برای بررسی روند این حادثه در نظر گرفته شده است.

نماینده عالی قوه قضاییه در استان کرمان با تاکید بر اینکه تیم های بازرسی و بازپرس ویژه پرونده سقوط بالگرد در شهرستان بافت هم اکنون در حال رسیدگی و علت یابی این حادثه هستند گفت: مصدومان این حادثه هم اکنون از بیمارستان ترخیص شده اند اما پیگیری های قضایی همچنان ادامه دارد.

وی با تاکید بر اینکه بازخوانی اطلاعات جعبه سیاه بالگرد هلال احمر در کرمان در دست انجام است که پس از اعلام نتیجه بررسی اطلاعات، رسیدگی به این پرونده ادامه می یابد تصریح کرد: سازمان بازرسی استان کرمان نیز به پرونده سقوط بالگرد هلال احمر در بافت ورود کرده و هرگونه قصور و تقصیر را بررسی می کند.

حمیدی گفت: در راستای بررسی پرونده سانحه سقوط بالگرد در شهرستان بافت خسارت وارده به بیت المال نیز مد نظر قرار دارد که این خسارت باید جبران شود.

مسمومیت دانش آموزان از شایعه تا واقعیت

رییس کل دادگستری استان کرمان همچنین از تحمل بار سنگین شایعات بر دوش جامعه سخن گفت و افزود: تاکنون در این استان موردی از مسمومیت دانش آموزان اثبات نشده است.

وی افزود: تاکنون موردی از خرابکاری در مدارس استان کرمان که موجب مسمومیت دانش آموزان شود را نداشته ایم و برخی مواردی که مطرح شده نیز شایعه بوده است.

حجت الاسلام حمیدی اظهار داشت: در برخی موارد دانش آموزان تحت تاثیر بار روانی به وجود آمده، ابراز احساس بیماری کرده اند که در مراجعه به مراکز درمانی مشخص شد هیچ مشکلی ندارند.

وی بر لزوم برخورد با شایعات تاکید کرد و گفت: هر فردی که اقدام به تشویش اذهان عمومی در بخش های مختلف بکند مرتکب جرم شده و مورد برخورد قانونی قرار می گیرد.

۳۲۴ نفر از متهمان و محکومان اغتشاشات اخیر در کرمان مشمول عفو رهبری شدند

عالی ترین مقام قضایی استان کرمان گفت: عفو رهبر معظم انقلاب اسلامی با نگاه پدرانه و باشناخت عمیق ایشان از مسائل اجتماعی و براساس پیشنهاد ریاست قوه قضاییه مطرح شد.

وی افزود: عفو رهبر معظم انقلاب اسلامی شامل حال افرادی که در اغتشاشات اخیر حضور داشته اند نیز شده است.

حجت الاسلام و المسلمین حمیدی ادامه داد: این عفو براساس معیارهای تعیین شده، شامل حال افرادی که در اغتشاشات اخیر مرتکب قتل نشده بودند و مستقیم با سرویس های جاسوسی ارتباط نداشته بودند و خسارت سنگین به بیت المال وارد نکرده بودند شده است.

وی با تاکید بر اینکه ۳۲۴ نفر از افرادی که در اغتشاشات اخیر کرمان سهم داشته اند مشمول عفو رهبری شدند تصریح کرد: تمام این افراد در زندان نبودند اما در مجموع پرونده های آنها مختومه شده است.

نماینده قوه قضاییه در استان کرمان با اشاره به بازدید و دیدار با افراد دستگیر شده افزود: ۱۰۰ درصد افرادی که در اغتشاشات سال جاری کرمان دستگیر شده بودند یا برای آنان پرونده سازی شده بود از رفتار خود پشیمان بودند و اقرار داشتند تحت تبلیغات سوء دشمن قرار گرفته بودند که مشمول عفو رهبری قرار گرفتند.

وی افزود: در مجموع سه هزار و ۷۳۴ نفر از زندانیان استان کرمان مشمول عفو رهبری قرار گرفتند که یک هزار و ۸۶۸ نفر از زندان آزاد و یک هزار و ۸۵۰ نفر نیز از تخفیف و تقلیل مجازات بهره مند شدند.

حجت الاسلام حمیدی گفت: این اطمینان وجود دارد که شرایط و ضوابط اعمال شده در عفو معیاری رهبر معظم انقلاب اسلامی هوشمندانه و مدبرانه بوده و در اعلام این عفو امنیت و آرامش جامعه همواره مد نظر قرار داشته؛ این درحالی است که حتی یک سارق نیز در بین این افراد نبوده است.

۹۷ درصد پرونده های وارده به دادگستری کرمان مورد رسیدگی قرار گرفته است

رییس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به اینکه انتظار و توقع مردم از دستگاه قضایی رسیدگی سریع و دقیق به پرونده ها و تحقق عدالت حقوقی و قضایی است گفت: جامعه قضایی استان کرمان با همت جهادی در راستای تحقق درخواست های مردم تلاش می کنند.

وی حجم ورودی پرونده ها به دستگاه قضایی را بسیار زیاد برشمرد و اظهار داشت: دستگاه قضایی در تلاش است با وجود زیادی پرونده ها، کیفیت رسیدگی ها و اتقان آرای صادره در راس کار باشد و به آن توجه شود.

حجت الاسلام حمیدی گفت: اینکه بیش از ۹۰ درصد تقاضاهای ماده ۴۷۷ رد می شود بیانگر این است که آرای صادره طبق قوانین شرعی و قانونی صادر می شوند و خللی در آنها وجود ندارد.

وی شمار پرونده های وارد شده به دادگستری استان کرمان را طی ۱۱ ماه گذشته سال جاری ۶۵۶ هزار و ۸۶۲ مورد اعلام و تصریح کرد: از این تعداد ۵۵۰ هزار و ۶۱۱ پرونده رسیدگی و مختومه شده و در مجموع ۹۷ درصد پرونده های وارده به دادگستری مورد رسیدگی قرار گرفته است.

رییس کل دادگستری استان کرمان افزود: متوسط زمان رسیدگی به پرونده ها در دادگستری این استان طی ۱۱ ماهه سال جاری ۸۴ روز و درصد ابلاغ الکترونیک تصمیمات و اوراق قضایی در کرمان ۹۲ درصد است.

وی گذشتن دستگاه قضایی را از ابلاغ های سنتی و رسیدن به ابلاغ الکترونیک دستاوردی بسیار بزرگ عنوان و تصریح کرد: یکی از توفیقات بسیار خوب  قوه قضاییه انجام کار در این حوزه به شیوع ابلاغ الکترونیک و دادرسی الکترونیک است.

حجت الاسلام حمیدی با اشاره به حرکت قوه قضاییه برای جلوگیری از تشکیل پرونده های فیزیکی و تشکیل پرونده های بدون کاغذ گفت: حدود ۲۰ درصد پرونده های قضایی این استان به صورت الکترونیک انجام می شود.

۲۰۷ هزار و ۷۸۵ پرونده قضایی به شوراهای حل اختلاف کرمان وارد و مختومه شده است

وی با تاکید بر اینکه شوراهای حل اختلاف، دستاورد بزرگی برای قوه قضاییه به شمار می روند گفت: این شوراهای بازوی توانمند دستگاه قضایی هستند و در کنار قوه قضاییه خدمت بسیار بزرگی را به مردم ارائه می دهند.

حمیدی دادرسی ارزان، بدون تکلف و با متوسط زمان رسیدگی بسیار اندک را از جمله خدمات شوراهای حل اختلاف عنوان کرد و افزود: استفاده از ظرفیت شوراهای حل اختلاف دستاورد بزرگی برای قوه قضاییه است.

وی تاکید کرد: ۲۰۷ هزار و ۷۸۵ پرونده طی ۱۱ ماه گذشته به شوراهای حل اختلاف استان کرمان وارد و مختومه شده و ۴۴ درصد پرونده های قابل صلح و سازش که به شوراها ارائه شده به صلح و آشتی انجامیده است.

دستگاه قضایی کرمان و جلوگیری از بیکاری ۷۵۰۰ نیروی کار

رییس کل دادگستری استان کرمان همچنین به یکی از وظایف دستگاه قضایی مبنی بر پیشگیری از تعطیلی واحدهای صنفی اشاره کرد و گفت: دستگاه قضایی به خودی خود و قبل از درخواست افراد و اصناف به رفع مشکلات آنها ورود می کند.

وی اظهار داشت: دستگاه قضایی استان کرمان طی سال جاری تاکنون از بیکار شدن هفت هزار و ۵۰۰ نیروی متخصص کار و کارگر در این استان پیشگیری کرده است.

حجت الاسلام حمیدی گفت: ۴۰ نشست ستاد استانی اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی در دادگستری استان کرمان طی سال جاری برگزار و ۱۵۲ پرونده در این رابطه تشکیل، رصد و پیگیری شده است.

وی ادامه داد: ۱۹۸ مصوبه نیز برای حمایت از سیاست های اقتصاد مقاومتی در استان کرمان تصویب و اجرا شده است.

حمیدی حمایت از اشتغال، تولید و حمایت از سیاست های اقتصاد مقاومتی را بر مبنای تاکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی و نیز سفارشات ریاست قوه قضاییه از اولویت های دستگاه قضایی دانست و گفت: مشکلات فعالان اقتصادی استان کرمان در نشست های منظم بررسی می شود.

وی افزود: همچنین بنده و روسای حوزه های قضایی و دادستان های استان کرمان نیز از واحدهای تولیدی مشکل دار بازدید کرده ایم و مشکلات آنها احصا و رسیدگی می شود.

برگرداندن ۸۸۰ هکتار اراضی دولت در کرمان به بیت المال

همچنین رییس کل دادگستری استان کرمان گفت: ۲ هزار و ۵۲۶ پرونده طی سال جاری برای افراد متخلفی که به حقوق بیت المال دست درازی کرده اند در راستای حفظ حقوق بیت المال تشکیل شده است.

وی افزود: در مجموع ۸۸۰ هکتار از اراضی دولت در سال ۱۴۰۱ از دست سودجویان و متخلفان خارج و به بیت المال اعاده شده است که کارشناسان ارزش این اراضی را بالغ بر هزار میلیارد تومان برآورد کرده اند.

حجت الاسلام حمیدی اظهارداشت: هزار و ۴۷۰ نفر نیز در رابطه با تضییع حقوق بیت المال طی سال در کرمان جاری مورد تعقیب قرار گرفتند که برای این افراد پرونده قضایی تشکیل شده و رسیدگی به پرونده آنها در دست انجام است.

وی با اشاره به اینکه جلوگیری از تغییر غیرمجاز کاربری اراضی نیز از سیاست های قوه قضاییه به شمار می رود تصریح کرد: در این شورا طی سال ۱۴۰۱ از تغییر کاربری ۳۲۳ هکتار زمین جلوگیری شده است.

تبدیل جشنواره رسانه و عدالت کرمان به الگویی کشوری

رییس کل دادگستری استان کرمان همچنین به رونمایی از پوستر چهارمین جشنواره رسانه و عدالت در این استان اشاره کرد و گفت: این جشنواره در نیمه دوم سال آینده برگزار خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه جشنواره رسانه و عدالت مورد توجه و تقدیر قوه قضاییه قرار گرفته است اظهار داشت: این جشنواره به الگویی برای سایر استان های کشور تبدیل شده است.

حمیدی به آغاز پویش "به عشق امام رضا (ع) می بخشم" نیز اشاره کرد و گفت: این پویش به مناسبت ولادت با سعادت امام رضا (ع) اجرا شده و در راستای تحقق اهداف این پویش تا سالروز ولادت امام رضا (ع) تلاش می شود از تمام ظرفیت های استان کرمان بهره برداری شود.

وی تاکید کرد: انتظار می رود رسانه ها به فرهنگسازی پویش به عشق امام رضا (ع) می بخشم کمک کنند زیرا در این راستا جلب رضایت اولیای دم در ۴۰ مورد هدفگذاری شده است.

همراهی بدون حاشیه رسانه ها

رییس کل دادگستری استان کرمان همچنین از همراهی بدون حاشیه رسانه ها با دستگاه قضا تقدیر و تصریح کرد: اصحاب رسانه همواره یاور خوبی برای دستگاه قضایی بوده اند.

وی افزود: رسانه ها با تعامل و همراهی در پیشبرد اهداف قوه قضاییه همراهی و همکاری کرده اند.

حجت الاسلام و المسلمین حمیدی، تعامل و همراهی بین دستگاه قضایی و رسانه ها را یک معامله برد - برد عنوان کرد و اظهار داشت: در این مدت آنچه از سوی رسانه ها مطرح شده است، پیگیری و مطالبه بحق بوده که جز سیاست های مورد نظر دستگاه قضایی است.

 
آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

 • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

 • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

 • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
  0 رویداد‌های ۱۰ روز آینده
  helptinn

  تین‌نیوز در مدت 12 سال فعالیت مستمر، با رعایت اصل بی‌طرفی رسانه‌ای، اخبار، گزارش‌ها و رویدادهای حمل‌ونقل کشور را تحت پوشش و به‌طور رایگان در اختیار علاقه‌مندان و متخصصین قرار داده است.
  ادامه فعالیت این رسانه علاوه بر حمایت‌های معنوی شما که همواره از آن بهره‌مند بوده‌ایم، نیازمند حمایت مادی شما است.

  از ما حمایت کنید