| کد خبر: 176478 |

در اولین ماه از فصل پاییز رکورد متفاوتی از نرخ رشد قیمت مسکن ثبت شد. درحالی‌که رشد نقطه‌ای قیمت مسکن به بالاترین سطح خود در ماه‌های گذشته از سال جاری رسید، کمترین شیب رشد ماهانه قیمت مسکن در ۷ ماه گذشته از سال ۹۷ به ثبت رسیده است.

تین‌نیوز | 

در اولین ماه از فصل پاییز رکورد متفاوتی از نرخ رشد قیمت مسکن ثبت شد. درحالی‌که رشد نقطه‌ای قیمت مسکن به بالاترین سطح خود در ماه‌های گذشته از سال جاری رسید، کمترین شیب رشد ماهانه قیمت مسکن در ۷ ماه گذشته از سال ۹۷ به ثبت رسیده است.

گزارش رسمی دفتر اقتصاد مسکن از وضعیت بازار ملک در یک ماه ابتدایی سه‌ماهه سوم سال جاری نشان می‌دهد: «میانگین قیمت مسکن در هر مترمربع به ۸ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته معادل ۸۳ درصد رشد را تجربه کرده است.» بررسی‌ها از وضعیت رشد نقطه‌به‌نقطه قیمت مسکن در ماه‌های گذشته از سال جاری حاکی از آن است که منهای فروردین‌ماه که به دلیل ادامه‌دار بودن تعطیلات نوروزی بازار مسکن در حالت شبه تعطیلی به سر می‌برد؛ بیشترین میزان رشد نقطه‌ای قیمت مسکن به مهرماه تعلق داشته است. پیش‌ازاین در شهریورماه رکورد بیشترین رشد نقطه‌ای معادل ۷۳ درصد ثبت شده بود.

در مقابل، کمترین میزان رشد ماهانه قیمت مسکن از ابتدای سال جاری تاکنون به این ماه تعلق دارد. به‌طوری‌که بررسی‌ها نشان می‌دهد، قیمت مسکن در مهرماه در مقایسه با ماه پایانی تابستان معادل ۶ درصد رشد داشته است. پیش از نرخ رشد ماهانه قیمت مسکن در هر یک از ماه‌های اردیبهشت، تیر و مرداد معادل ۷ درصد، در خردادماه معادل ۸ درصد و در شهریورماه معادل ۹ درصد بوده است. به‌این‌ترتیب شیب رشد ماهانه قیمت مسکن در مهرماه امسال به کمترین میزان خود در ماه‌های گذشته امسال رسید.

به تعبیر دیگر میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران مهرماه امسال به ۸ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسید که نسبت به شهریورماه، ۵۰۰ هزار تومان در میانگین هر مترمربع (معادل ۶ درصد) افزایش یافت؛ این در حالی است که شهریورماه امسال میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی با ۷۰۰ هزار تومان افزایش (معادل ۹ درصد) از مترمربعی ۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان در مردادماه به مترمربعی ۸ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در شهریور رسید.کارشناسان مسکن معتقدند با کاهش شیب رشد ماهانه قیمت مسکن در نیمه دوم سال‌جاری، در صورت ثبات شرایط فعلی و عدم اثرگذاری متغیرهای بیرونی پیش‌بینی نشده بر بازار مسکن، انتظار می‌رود سال ۹۸ بازار ملک به ثبات قیمتی برسد.

جدول

علاوه بر تغییرات حوزه قیمتی مسکن، بازار خریدوفروش ملک در حجم معاملات نیز رکورد جدیدی از خود در این ماه برجای گذاشت. حجم معاملات خریدوفروش ثبت‌شده در بازار مسکن پایتخت، به ۸ هزار و ۱۱۷ فقره در ماه مهر رسید که در مقایسه با شهریورماه معادل ۹ درصد کاهش داشته است. به‌این‌ترتیب ریزش ۹ درصدی حجم معاملات خرید مسکن در مهرماه امسال، در مقایسه با شهریورماه ۹۷ موجب شد، برای دومین ماه متوالی در سال‌جاری، تعداد مبایعه‌نامه‌های ثبت‌شده در بازار ملک به کمتر از ۱۰ هزار فقره کاهش یابد.

بررسی ماهانه حجم معاملات خریدوفروش در ماه‌های گذشته از سال جاری نشان می‌دهد: «حجم معاملات مسکن از خردادماه به یک ریزش سریالی دچار شده است به‌طوری‌که ماهانه با افت چنددرصدی مواجه می‌شود اما نکته مهم آنکه نه‌تنها کمترین حجم معاملات منعقدشده (به‌استثنای فروردین‌ماه) در ۷ ماه گذشته از امسال، در این ماه رقم خورد بلکه این میزان معاملات بدون احتساب ماه‌های فروردین که همواره به دلیل نیمه‌تعطیل بودن، تنها حجم اندکی از معاملات خرید مسکن در آن انجام می‌شود، کمترین تعداد معاملات مسکن انجام‌شده در ۴ سال گذشته است.»

هفته‌نامه‌حمل‌ونقل

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین