| کد خبر: 168986 |

بر اساس مصوبات شورای اسلامی شهر تهران، در سال ۱۳۹۷ متقاضیان دریافت طرح ترافیک خبرنگاری که مشمول بهره‌مندی از تخفیف ۹۰ درصدی بودند، باید معرفی‌نامه‌ای از سوی یک خبرگزاری، نشریه، پایگاه اطلاع‌رسانی، تشکل صنفی فعال در حوزه رسانه و یا سازمان و موسسه فعال در حوزه تولید خبر ارسال می‌کردند و همچنین؛ مدرکی دال بر اشتغال مستمر به کار خبری ارائه می‌دادند.

تین‌نیوز | 

سازمان حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران درباره انتشار اسامی دریافت‌کنندگان طرح ترافیک خبرنگاری اطلاعیه‌ای  را منتشر کرد.

به گزارش تین‌نیوز، به اطلاع عموم شهروندان محترم و به‌ویژه اصحاب گران‌قدر رسانه می‌رساند، شهرداری تهران با هدف ایجاد شفافیت و نظارت عمومی، فهرست اسامی دریافت‌کنندگان سهمیه طرح ترافیک خبرنگاران، روزنامه‌نگاران و عکاسان خبری را منتشر می‌کند. این فهرست در وب‌سایت سازمان حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران به نشانی trafficorg.tehran.ir و همچنین سامانه شفافیت شهرداری تهران به نشانی shafaf.tehran.ir قابل‌مشاهده است.

پیشنهاد انتشار این فهرست برای اولین بار در دوره مدیریت جدید شهری، به‌طور داوطلبانه و با رویکرد تحقق شهرداری شیشه‌ای و ایجاد زمینه برای کنترل همگانی مطرح و در آیین‌نامه مربوطه گنجانده شد. اکنون با پایان کار تخصیص مجوزهای طرح ترافیک خبرنگاری، وقت تحقق این وعده فرارسیده است.

امید است که این پیش‌گامی در عرصه شفافیت، زمینه‌ساز نظارت بیشتر بر فعالیت‌های شهرداری و نیز حسن اعتبار فعالان عرصه خبر و رسانه قرار گیرد. در تخصیص سهمیه‌ها به متقاضیان، نهایت تلاش انجام شد که طرح ترافیک از حالت ابزاری خارج شود و تخصیص مجوزها بدون در نظر گرفتن گرایش سیاسی رسانه‌ها و موضع آن‌ها در قبال سیاست‌های شهرداری انجام گیرد. امید است که این اقدام،  به سنت حسنه‌ای تبدیل شود تا بعد از این، در خصوص همه امتیازات و بهره‌مندی‌ها از منابعی که به عموم شهروندان تعلق دارد، اقدام شفاف و اطلاع‌رسانی صریح و صادقانه مبنای عمل همگان باشد.

بر اساس مصوبات شورای اسلامی شهر تهران، در سال ۱۳۹۷ متقاضیان دریافت طرح ترافیک خبرنگاری که مشمول بهره‌مندی از تخفیف ۹۰ درصدی بودند، باید معرفی‌نامه‌ای از سوی یک خبرگزاری، نشریه، پایگاه اطلاع‌رسانی، تشکل صنفی فعال در حوزه رسانه و یا سازمان و موسسه فعال در حوزه تولید خبر ارسال می‌کردند و همچنین؛ مدرکی دال بر اشتغال مستمر به کار خبری ارائه می‌دادند.

در این دوره، سهمیه‌های از پیش تعیین‌شده برای رسانه‌های مختلف کنار گذاشته شد و توزیع مجوزها بر اساس تقاضای شخصی فعالان عرصه خبر و مطبوعات و مدارکی که خود ارائه می‌کردند، انجام شد.

دریافت‌کنندگان طرح ترافیک خبرنگاری، بر اساس خود اظهاری، معرفی‌نامه‌های ارائه‌شده از سوی موسسات رسانه‌ای یا تشکل‌های صنفی و مدارک بیمه خبرنگاری یا نمونه آثار منتشرشده، حائز شرایط دریافت طرح ترافیک خبرنگاری شناخته‌شده‌اند. ازاین‌رو درصورتی‌که بعد از این مرحله مشخص شود مدارک ارائه‌شده ناصحیح بوده و یا به هر دلیل افراد مذکور حائز شرایط نیستند، سهمیه آن‌ها حذف خواهد شد.

قطعا در این زمینه ما خود را مصون از خطا نمی‌دانیم و از عموم اصحاب رسانه دعوت می‌کنیم این گام مهم برای ایجاد شفافیت را با همراهی و نظارت خود تکمیل کنند و درصورتی‌که خطایی در ارائه یا بررسی مدارک صورت گرفته و یا احیانا نام کسانی در بین دریافت‌کنندگان مجوزهای مذکور وجود دارد که فعالیتی در حوزه خبر، رسانه و مطبوعات ندارند، مستندات خود را برای ما ارسال کنند. نشانی پست الکترونیک reporter-traffic@tehran.ir برای این منظور در نظر گرفته‌شده است.

سازمان حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران از همه دست‌اندرکاران رسانه‌ها که با صبوری و همراهی، ما را در بررسی هرچه دقیق‌تر و توزیع هرچه عادلانه‌تر سهمیه‌ها یاری کردند، قدردانی می‌کند و از اصحاب قلم دعوت می‌کند که در تنویر افکار عمومی برای پیگیری سیاست‌های ناظر به بهبود وضعیت ترافیک و آلودگی هوا، همچنان فعال و پیگیر باشند.

به گزارش تین‌نیوز، در روزهای اخیر انتقادات زیادی در خصوص نحوه تخصیص و اعلام اسامی خبرنگاران به معاونت حمل‌ونقل وارد شده بود که به نظر می‌رسد با انتشار این اطلاعیه بسیاری از ابهامات شفاف‌سازی خواهد شد.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین