| کد خبر: 171203 |

طی چهارماهه نخست سال جاری محقق شد:

صادرات کالاهای غیرنفتی از منطقه ویژه اقتصادی بندر امام نسبت به مدت مشابه در چهارماه نخست سال قبل از ۱۷ درصد رشد برخوردار بوده که نشان از تلاش جمعی برای تقویت صادرات و تحقق اقتصاد مقاومتی دارد.

تین‌نیوز | 

صادرات کالاهای غیرنفتی از منطقه ویژه اقتصادی بندر امام نسبت به مدت مشابه در چهارماه نخست سال قبل از ۱۷ درصد رشد برخوردار بوده که نشان از تلاش جمعی برای تقویت صادرات و تحقق اقتصاد مقاومتی دارد.

به گزارش تین‌نیوز و به نقل از روابط‌عمومی بنادرودریانوردی خوزستان، مدیرکل بنادرودریانوردی استان خوزستان و مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر امام ضمن اعلام این خبر بیان کرد: تخلیه و بارگیری انواع کالاهای نفتی و غیرنفتی طی چهارماهه نخست سال جاری در مجتمع بزرگ بندر امام معادل ۱۴‌میلیون و ۳۵۶‌هزار و ۸۴۶‌تن بوده است و از این میزان پنج‌میلیون و ۵۴۲ هزار و ۳۲۶ تن مربوط به کالاهای نفتی و هشت میلیون و ۸۱۴ هزار و ۵۲۰ تن نیز مربوط به تخلیه و بارگیری کالاهای غیرنفتی بوده که رشد هفت‌درصدی تخلیه و بارگیری کالاهای غیرنفتی را نسبت به مدت مشابه در سال گذشته نشان می‌دهد.

عادل دریس بیان کرد: همچنین تخلیه و بارگیری انواع کالاهای نفتی و غیرنفتی طی تیرماه سال جاری بیش از سه میلیون و ۳۴۹ هزار تن بوده که از این میزان بیش از دو میلیون تن مربوط به کالای غیرنفتی بوده که در مقایسه با تیرماه سال گذشته بیش از ۱۸ درصد رشد در این زمینه نشان می‌دهد.

مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر امام با اشاره به این‌که بارگیری کالاهای غیرنفتی طی مدت مذکور از رشد حدود ۱۷‌درصدی برخوردار بوده است، تصریح کرد: بارگیری چهارمیلیون تن کالای غیرنفتی در این مدت، نشان از رویکرد دولت در تقویت و توسعه صادرات محصولات غیرنفتی و جلوگیری از خام فروشی مواد اولیه و ایجاد ارزش‌افزوده از طریق صادرات محصولات صنعتی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی دارد.

نقش‌آفرینی به‌عنوان بندر کانونی کشور در تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی

وی همچنین در ادامه افزود: مجتمع بندری امام به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین مبادی ورودی و خروجی کالا نقش مهمی در تجارت بین‌المللی کالاهای اساسی و ترانزیت خارجی ایفا می‌کند و از طریق ارائه خدمات بهینه در حوزه‌های مختلف لجستیک بندری و خدمات دریایی ازجمله کاهش نوبت انتظار کشتی‌ها، تلاش مستمری برای تسریع عملیات تخلیه و بارگیری کالا و آزادسازی شناورها به‌منظور کاهش هزینه حمل دریایی کالا به کار گرفته است.

دریس در تشریح جایگاه این بندر بزرگ تجاری به‌عنوان بندر کانونی تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی کشور اظهار کرد: این بندر بزرگ تجاری طی چهارماهه نخست سال جاری با پذیرش ۷۴‌درصد کل کالاهای اساسی وارده به بنادر کشور، نزدیک به چهارمیلیون کالای اساسی مشتمل بر غلات، روغن خام خوراکی و خوراک دام و نهاده‌های کشاورزی را تخلیه و بارگیری کرده است.

حفظ جایگاه برتر در ترانزیت خروجی کالا

وی با اشاره حفظ جایگاه بندر در رتبه نخست ترانزیت خارجی یادآور شد: درزمینه ترانزیت خارجی مواد نفتی نیز بین بنادر کشور با حفظ سهم ۹۶ درصدی از کل ترانزیت خارجی همچنان رکورددار بوده و رتبه نخست را به خود اختصاص داده است.

دریس بیان کرد: این بندر بزرگ تجاری ضمن برخورداری از تجهیزات پیشرفته تخلیه و بارگیری و تمهید امکانات مناسب برای جلب رضایت صاحبان کالا و بازرگان موفق به جذب ۳۵ درصد از واردات آهن‌آلات طی مدت مذکور شده است.

توسعه روساخت‌های بندری با بهره‌گیری از منابع غیردولتی

مدیرکل بنادرودریانوردی خوزستان، با اشاره به تداوم تلاش‌ها برای تحقق اهداف اسناد بالادستی کشور ازجمله برنامه ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران و به‌منظور تمهید زمینه‌ی مساعد برای توسعه و رونق فعالیت‌های بازرگانی و گسترش فرصت‌های اشتغال و شکوفایی اقتصادی در خوزستان خاطرنشان کرد: به دنبال افزایش فعالیت‌های اقتصادی در گستره‌ی پس‌کرانه‌ی منطقه ویژه اقتصادی بندر امام  که مشتمل بر بخش بزرگی از مراکز جمعیتی و صنعتی در مرکز و نیمه غربی کشور می‌شود؛ پروژه‌های توسعه‌ای و عمرانی با بهره‌گیری از اعتبارات سازمان بنادرودریانوردی و منابع غیردولتی که از طریق مشارکت بخش خصوصی توانمند فراهم می‌گردد، زیرساخت‌ها و روساخت‌های بندری و دریایی جدیدی را متناسب با نیاز مشتریان و بهره‌برداران به‌منظور خدمات‌رسانی بیشتر به آنان تعریف و مطالعه نموده و جمعا به ارزش چهارهزار و ۳۲۰ میلیارد ریال به مرحله بهره‌برداری و به مرحله‌ی اجرا درآورده است.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین