| کد خبر: 185368 |

بیش‌ترین درصد مراجعه به مراکز مربوط به خودروی پراید با 27.7 درصد است و خودروی پژو 206 با 16.82 درصد و پژو 405 با 9.5 درصد در رتبه دوم و سوم قرار دارند.

تین‌نیوز | 

مدیر عامل ستاد معاینه‌فنی خودروهای شهر تهران از رفع ایراد آلایندگی 374 هزار دستگاه خودرو در سال 97، خبر داد.

به گزارش تین‌نیوز به نقل از روابط‌عمومی مرکز معاینه فنی سیدنواب حسینی‌منش با اشاره به  مراجعه یک‌میلیون و هشتصد هزار دستگاه خودرو در سال 97 به مراکز معاینه‌فنی شهر تهران، اظهار کرد: در سال 97، 4 میلیون 750 هزار فقره تخلف خودروهای فاقد معاینه‌فنی توسط دوربین ثبت و اعمال قانون شده است.

وی در توضیح این افزایش مراجعات در سال 97 و ثبت یک رکورد جدید در مقایسه با سایر سال‌ها اظهار داشت: با عنایت به آغاز مرحله دوم طرح کاهش از ابتدای آذر ماه و کنترل مکانیزه معاینه‌فنی توسط دوربین در تمام ایام و ساعات شبانه‌روز در سطح شهر و هم‌چنین تعهد شهروندان  به مشارکت اجتماعی و رعایت قانون موجب شد میزان مراجعات به مراکز شهر تهران در سال 97 در مقایسه با سال 96،  18درصد و در مقایسه با سال 95 بالغ بر 60 درصد افزایش داشته و شهروندان به‌صورت محسوس شاهد نتایج مثبت این مشارکت و کاهش چشم‌گیر آلودگی هوا در سال 97 باشند.

وی در خصوص انجام معاینه‌فنی برتر در مراکز شهر تهران در سال 97 تصریح کرد: در سال گذشته بالغ بر 365‌هزار دستگاه خودرو موفق به اخذ معاینه‌فنی برتر شده‌اند. در مراکز معاینه‌فنی شهر تهران برای تمامی خودروها معاینه‌فنی برتر انجام می‌شود. خودروها می‌توانند در صورت قبولی در معاینه‌فنی برتر گواهی معاینه‌فنی برتر و در صورت عدم قبولی و احراز شرایط معاینه فنی معمولی با تمایل مالک گواهی معاینه‌فنی عادی دریافت کنند. در سال 97، 29 درصداز خودروها از آزمون آلایندگی مردود و نقص آلایندگی 374 هزار دستگاه خودرو تشخیص و رفع ایراد شده است.

مدیرعامل ستاد معاینه‌فنی در خصوص عملکرد واحد سیار تست کنار جاده‌ای که با مشارکت پلیس با هدف پایش مستمر و کنترل مضاعف آلایندگی خودروهای سنگین در شهر تهران از ابتدای مهرماه 97 راه‌اندازی شده، اظهار داشت: این واحد نسبت به کنترل وضعیت آلایندگی 5388 دستگاه خودروی سنگین در سطح شهر اقدام کرده که از این تعداد 89درصد از آن دارای معاینه فنی و 11درصد فاقد معاینه فنی بوده است. قابل ذکر است پس از بررسی مجدد وضعیت آلایندگی خودروها، معاینه‌فنی 1096 دستگاه خودرو به علت مردودی از آزمون آلایندگی ابطال و در مجموع 1657 دستگاه خودرو به علت نداشتن معاینه‌فنی و یا مردودی در تست آلایندگی جریمه و اعمال قانون شده‌اند.

با عنایت به اهمیت تاثیر آلایندگی خودروهای سنگین در تشدید آلودگی هوا و بالا بودن عمر میانگین خودروهای سنگین و به طبع عدم ایستایی این خودروها در حفظ شرایط استانداردهای تعیین شده از لحاظ تولید آلایندگی و نیاز مبرم به کنترل مستمر این خودروها بدون تردید اجرای این طرح با همراهی پلیس در سال 98 با جدیت بیش‌تری انجام شده و تعداد این اکیپ‌ها افزایش خواهد یافت.

وی در خصوص اهم برنامه‌های سال 98 اظهار داشت: جهت رفاه حال شهروندان یکی از برنامه‌های اصلی این ستاد در سال جدید توسعه کمی مراکز و افزایش تعداد خطوط معاینه‌فنی است. این مجموعه تمام تلاش خود را خواهد کرد تا نسبت به احداث و راه‌اندازی مرکز معاینه‌فنی ده‌خطه آسمان آبی به‌عنوان بزرگ‌ترین مرکز در کشور در این سال اقدام کند. در حال حاضر مراکز معاینه‌فنی در شهر تهران دارای 54 خط معاینه‌فنی است که امیدوارم با برنامه‌ریزی انجام شده در سال 98 این تعداد خطوط به 64 خط افزایش یابد. امسال مراجعه حداقل 2.5 میلیون دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی شهر تهران پیش‌بینی  و کلیه واحدهای این مجموعه برای ایجاد این ظرفیت آماده و تجهیز خواهند شد.

از دیگر برنامه‌ها در این سال احداث و راه‌اندازی یک خط ویژه با تجهیزات مدرن جهت پذیرش خودروهای دارای تکنولوژی جدید در مرکز معاینه‌فنی نیایش است. توسعه کیفی خدمات و بحث پیاده‌سازی فازهای دیگر مدیریت امور مشتریان، افزایش اکیپ‌های تست کنار جاده‌ای، بهسازی مراکز معاینه فنی در راستای مشتری‌مداری و ارائه خدمات بهتر و توسعه کشوری بحث آموزش معاینه‌فنی از دیگر برنامه‌های ستاد در سال 98 خواهد بود که با اجرای آن به صورت تفصیلی به شهروندان اطلاع‌رسانی خواهد شد. در حال حاضر روزانه در حدود 8500 دستگاه خودرو به مراکز معاینه‌فنی شهر تهران مراجعه می‌کند که با توجه به افزایش ساعت‌کاری و تعداد خطوط معاینه‌فنی و پیاده‌سازی مدیریت امور مشتریان (سیستم نوبت‌دهی، سامانه اعلام مدت انتظار) خودروها می‌توانند بدون معطلی نسبت به اخذ معاینه‌فنی خودروی خود اقدام کنند.

حسینی‌منش در خصوص درصد فراوانی خودروهای مراجعه کننده به مراکز گفت: بیش‌ترین درصد مراجعه به مراکز مربوط به خودروی پراید با 27.7 درصد است و خودروی پژو 206 با 16.82 درصد و پژو 405 با 9.5 درصد در رتبه دوم و سوم قرار دارند.

وی در خصوص خودروهای مشمول معاینه‌فنی در سال 98 اظهار داشت: خودروهای داخلی از سال 93 و ماقبل خودروهای خارجی از سال 2014 و ماقبل و خودروهای عمومی از سال 96 و ماقبل مشمول معاینه‌فنی هستند.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین