| کد خبر: 185190 |

رییس کل گمرک ایران در بازدید از منطقه آزاد انزلی:

مهدی میراشرفی رییس کل گمرک ایران به همراه رضا مسرور رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان از زیرساخت های بندری، تجاری و صنعتی این منطقه بازدید و در راستای تسهیل امور گمرکی و توسعه صادرات گفت و گو کردند.

تین‌نیوز | 

 مهدی میراشرفی رییس کل گمرک ایران به همراه رضا مسرور رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان از زیرساخت های بندری، تجاری و صنعتی این منطقه بازدید و در راستای تسهیل امور گمرکی و توسعه صادرات گفت و گو کردند.

به گزارش تین‌نیوز به نقل از گمرک ایران، رییس کل گمرک ایران در این دیدار با ابراز خرسندی نسبت به جذب سرمایه گذار در امور بندری و سرمایه گذاری بخش خصوصی در منطقه آزاد انزلی، بیان کرد: تعدادی از پست اسکله های بندرکاسپین این منطقه که در حال بهره برداری است با سرمایه گذاری بخش خصوصی برای اولین بار در بنادر کشور ایجاد شده اند و سبب افزایش ظرفیت بنادر با کمک بخش خصوصی شده که نوید بسیار خوبی برای کشور است.

میر اشرفی در ادامه با اشاره اهمیت پیوستن ایران به پیمان گمرکی اوراسیا افزود: اولویت ما در بحث دریای خزر و نگاه کشور به تجارت، نگاه به کشور های همسایه ها است و اورآسیا پیمانی صد درصد گمرکی است که به کشور های عضو امکان می دهد بدون پرداخت حقوق عوارض همچون کشوری واحد کالاهایشان را با هم مبادله کنند، عضویت ایران در این پیمان می تواند شرایط منحصر به فردی را برای تولید و تجارت کشور فراهم کند و منطقه آزاد انزلی و بندر کاسپین با دارا بودن زیرساخت های مناسب میتواند در این پیمان نقش کلیدی ایفا کند.

میراشرفی خاطرنشان کرد: گمرک جمهوری اسلامی ایران همه ی امکانات خود را بسیج خواهد کرد تا بتواند از همه ی ظرفیت این پیمان و نیز بخش خصوصی که در این مناطق وجود دارند و یا در آینده ایجاد می شوند استفاده کند.

وی بندرکاسپین را یکی از بهترین بنادر دریای خزر عنوان و ضمن تاکید بر اینکه از مواهب این بندر علاوه بر استان گیلان، کشور می تواند بهره مند شود، اظهار کرد: در شرایط کنونی کشور که سرمایه گذاری بخش خصوصی با مضایقی که بخش دولتی در بحث سرمایه گذاری با آن مواجه است، رو به رو نیست، توجه به این مهم در این منطقه می تواند سرعت بیشتری به توسعه بندرکاسپین ببخشد، تا این بندر نقش توسعه ای استانی، ملی و حتی فراملی ایفا کند و با تحقق طرح یک کمربند – یک راه، در راستای احیای جاده ابریشم که از سوی چینی ها در حال پیگیری است و اتصال کریدور شمال – جنوب نقش فرا ملی منطقه آزاد انزلی برجسته میشود و این امر موجب رشد و ایجاد اشتغال در سطح استان خواهد شد.

میر اشرفی مناطق آزاد را مناطق پردازش صادرات عنوان کرد و افزود : خوشبختانه طی بازدیدی که از منطقه آزاد انزلی داشتیم، شاهدیم که منطقه آزاد انزلی در راستای اجرای این تعاریف و کارکرد های بین المللی گام بر می دارد و به آن نزدیک می شود که با توجه به شرایط فعلی کشور، همسو شدن این مناطق با این تعاریف مسرت بخش است.

وی افزود: با توجه به اینکه مناطق آزاد جهت جذب سرمایه گذار ایجاد شده اند و خارج از قلمرو گمرکی هستند، گمرک در این مناطق بیش ترین تسهیلات را ارائه می دهد و قوانین مزاحم نیز در اینجا جریان ندارد و در راستای تسهیل تجارت نیز، واردات مواد اولیه، واردات کالا و صادرات کالاهای تولیدی منطقه مشمول تخفیفات ارزش افزوده است و این مناطق محلی مناسب برای واردات کالاها به کشور هستند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در این دیدار ظرفیت های بندر کاسپین را تشریح و اظهار داشت : بندر کاسپین با انجام مهندسی ارزش و کاهش هزینه ها و با سرمایه گذاری بخش خصوصی ایجاد شده است و جزو بنادری است که در آن بخش خصوصی در ایجاد اسکله ، سیلو ، مخازن سوخت و روغن و انبارهای سر پوشیده سرمایه گذاری کرده است.

دکتر مسرور با اشاره به ایجاد نخستین اسکله روغن استان گیلان در بندر کاسپین خاطرنشان کرد : با همکاری گمرک در سال ۹۸ تا کنون ۲ کشتی روغن در این بندر پهلو گیری کرده است و بندر کاسپین با دارا بودن ۲۲ پست اسکله و توان تخلیه و بارگیری ۱۵ میلیون تن کالا در هر شیفت در سال های آتی نقش بسیار مهمی در اقتصاد کشور خواهد داشت.

وی ایجاد کریدور های تجاری را گامی مهم در توسعه مراودات تجاری دانست و بیان کرد : با ایجاد کریدور جدید چین _قزاقستان _ایران و انعقاد تفاهم نامه های همکاری با دو کشور تا کنون در مدت زمان کوتاه ۶ محموله تجاری از چین به صورت حمل و نقل ترکیبی ریل و کشتی وارد بندر کاسپین شده است و با اتصال ریل به این بندر کالا های تجاری به سرعت در داخل کشور و حتی به کشور های اروپایی از طریق مرز خوی قابلیت ترانزیت دارد.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین