| کد خبر: 178558 |

پورابراهیمی با اشاره به اینکه قیمت کالاهای اساسی در بودجه سال ۹۸ نسبت به سال ۹۶ نباید تغییر کند، گفت: هر گونه افزایش قیمت سوخت که منجر به افزایش تورم و کاهش قدرت مردم شود از نظر مجلس کنار گذاشته می شود.

تین نیوز

محمدرضا پورابراهیمی با اشاره به اینکه قیمت کالاهای اساسی در بودجه سال ۹۸ نسبت به سال ۹۶ نباید تغییر کند، گفت: هرگونه افزایش قیمت سوخت که منجر به افزایش تورم و کاهش قدرت مردم شود از نظر مجلس کنار گذاشته می شود.

به گزارش تین‌نیوز به نقل از شبستان، محمد‌رضا پورابراهیمی شب گذشته (سه شنبه 13 آذرماه) درخصوص بودجه 98 به بیان توضیحاتی در بخش خبری 21 شبکه یک سیما پرداخت.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به وجود سیاست های حمایتی در بودجه سال آینده گفت: قیمت کالاهای اساسی در بودجه سال 98 نسبت به سال 96 نباید تغییر کند و هر گونه افزایش قیمت سوخت که منجر به افزایش تورم و کاهش قدرت مردم شود از نظر مجلس کنار گذاشته می‌شود.                                                                                                          

وی با اشاره به اینکه عدد و رقم‌های مطرح شده درباره این بودجه، غیررسمی است، ادامه داد: هنوز لایحه بودجه سال آینده به مجلس تقدیم نشده است. پس از ارائه رسمی لایحه بودجه از سوی رئیس جمهوری به مجلس، درباره آن اظهارنظر و تصمیم‌گیری می‌کنیم.

پورابراهیمی در ادامه به محدودیت‌های فروش نفت و شرایط خاص اقتصادی کشور اشاره کرد و گفت: مجلس سعی می‌کند با احتیاط بودجه را بررسی کند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از تغییر نرخ ارز به عنوان یکی از مولفه‌های اصلی بودجه سال 98 یاد و اظهار کرد: ابتدا پیشنهاد دولت را در این زمینه مبنا قرار می دهیم و سپس متناسب با نرخ های اقتصاد آن را بررسی می کنیم.

وی با بیان اینکه با توجه به اختصاص ارز 4 هزار و 200 تومانی به کالاهای اساسی، قیمت این کالاها در سال 97 حداکثر باید 5 تا 10 درصد نسبت به سال 96 تغییر می‌کرد اما بر اساس آمارها حدود 70 درصد افزایش یافته است، گفت: این به این معناست که دولت در حوزه سیاست های نظارتی، موفق عمل نکرد.

پورابراهیمی ادامه داد: دولت مکلف به نظارت است. در بودجه سال 98 حتماً وارد این بحث می‌شویم. پیشنهاد نخست ما این است که دولت نظارت‌های خود را به نحوی اعمال کند که خروجی آن، قیمت کالاهای اساسی متناسب با نرخ ارز 4 هزار تا 4 هزار و 200 تومان باشد اما در صورتی که با دولت در این زمینه به توافق نرسیم پیشنهاد ما پرداخت مابه التفاوت یارانه کالاهای اساسی از طریق کارت اعتباری به مردم است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه این بخش خبری به موضوع حقوق و دستمزد اشاره و از آنها به عنوان یکی دیگر از دغدغه های موجود یاد کرد و گفت: در بودجه سال 97، حدود 300 هزار میلیارد تومان منابع مربوط به بودجه های جاری است. پیش بینی دولت این است که حقوق و دستمزد در سال 98، بیست درصد افزایش یابد.

پورابراهیمی با اشاره به اینکه انتظار ما از دولت این است که خروجی کار به گونه‌ای باشد که بخشی از قدرت خرید مردم از طریق افزایش حقوق در سال 98 جبران شود، گفت: به احتمال زیاد میزان پیشنهادی مجلس برای افزایش حقوق نسبت به پیشنهاد دولت بیشتر است اما فعلا نمی‌توانیم عدد دقیقی را اعلام کنیم.

وی با بیان اینکه میانگین مصرف روزانه بنزین کشور 85 میلیون لیتر است، ادامه داد: پیش بینی ما این است که 10 درصد آن قاچاق می شود و بخشی هم مربوط به مصرف نامتعارف جامعه به علت پائین بودن نرخ آن است که این موضوع قابل استمرار نیست.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: موضوع کارت سوخت در دستور کار قرار دارد. درباره نرخ سوخت در سال 98 باید مولفه‌های مختلفی را در نظر بگیریم. اگر افزایش قیمت بخواهد موجب رشد تورمی قیمت ها و کاهش قدرت خرید مردم شود از نظر مجلس قابل قبول نیست. روش ها و پیشنهادهای مختلفی برای کنترل مصرف سوخت وجود دارد که در حال کار کارشناسی است.

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین