| کد خبر: 174379 |

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: دومین نامه اقتصاددانان به رییس‌جمهور با محوریت دلایل بروز بحران ارزی و راهکارهایی برای برون‌رفت از این وضعیت این هفته منتشر می‌شود.

تین‌نیوز | 

 استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: دومین نامه اقتصاددانان به رییس‌جمهور با محوریت دلایل بروز بحران ارزی و راهکارهایی برای برون‌رفت از این وضعیت این هفته منتشر می‌شود.

به گزارش تین‌نیوز به نقل از خبرآنلاین، فرشاد مومنی با تاکید بر اینکه این نامه به تببین و توضیح دلایل بروز بحران ارزی پرداخته  است،به خبرآنلاین گفت: ما در این نامه تاکید کرده‌ایم محال است بتوانید بحران ارز را حل‌وفصل کنید مگر اینکه به شکل مناسب جهت‌گیری‌های منحط را در سیاست‌های تجاری، صنعتی، تولیدی و پولی را در قالب برنامه هماهنگ سامان بدهید.

 مومنی گفت: در اثر اتخاذ رویکردهای جزیره‌ای تاکنون ده‌ها میلیارد دلار منابع و چندین تن ذخایر طلا را تلف‌کرده‌ایم و از سوی دیگر حیثیت نظام تصمیم‌گیری و اعتماد مردم بدان مخدوش شده است.

مؤمنی با اشاره به اینکه مسیر اتخاذشده برای سامان‌دهی نرخ ارز، مسیری اشتباه است، گفت: این مسیری که برای نگاه به نرخ ارز انتخاب‌شده و بیش از ربع قرن از قدمت آن می‌گذرد،به آستانه‌های فاجعه ساز غیرقابل‌تحمل رسیده و لازم است تغییری مبنایی در این حوزه اتفاق بیفتد.

 این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: بنابراین باید دست از این رویه فاسد و ضد توسعه برداشته شود.

 رییس موسسه دین و اقتصاد در پاسخ به این سئوال که پیشنهاد مشخص شما در این نامه برای ساماندهی وضعیت چیست؟ گفت: نگاه برنامه‌ای و سیستمی به بحران ارز چون تجربه نشان می‌دهد رویکرد جزیره‌ای فاقد کارکرد لازم خواهد بود ، از سوی دیگر  دو متر و مبنا در این نامه مورد اشاره قرار گرفته تا بر مبنای آن  به‌صورت هماهنگ همه سیاست‌های پولی، تجاری، ارزی  و صنعتی سامان گیرد .

مومنی در توضیح این مطلب اضافه کرد: متر اول اینکه انسان‌ها و خانوارها بتوانند با یک شیفت کار شرافتمندانه از عهده یک زندگی شرافتمندانه برایند و مولفه و متر دوم این است که بنگاه‌های تولیدی مدرن که رکن اصلی توسعه در کشور هستند، باید از حداقل‌های تضمین‌کننده بقا و بالندگی برخوردار باشند، در این قالب این الگو، الگوی حمایت توسعه‌گرا از فعالیت مولد نام می‌گیرد .  

او در توضیح وضعیت بخش مولد اقتصاد ایران گفت: وضعیت به‌گونه‌ای نیست که تولیدکننده تنها از سیاست مخرب، رانتی و فاسد نرخ ارز تحت عنوان بازار ثانویه و شیوه‌های ضد توسعه‌ای و ... لطمه ببیند، برآوردها نشان از آن دارد که سیاست‌های مربوط به اعتبارات برای بخش تولید کمرشکن‌تر است و سیاست‌های مربوط به مالیات و سیاست‌های تجاری نیز فشار بالایی را به این بخش وارد می‌کند.

 او با اشاره به اینکه این نامه برای امضا به اقتصاددانان ارائه شده است، گفت: ما به‌ضرورت برنامه‌ریزی برای برون‌رفت از این بحران اشاره کردیم و هشدار دادیم تعلل‌های مشکوک و بی‌عملی هاو نظاره گیری‌های شبهه برانگیزی که در سطح هر سه قوه وجود دارد ،هزینه فرصت اصلاح را مرتبا افزایش می‌دهد .

 او تاکید کرد: هدف ما از ارسال این نامه، یعنی نامه دوم ایجاد امید و انگیزه در میان مردم بود تا بدانند ذخیره دانایی موجود نزد فرزندان دانشگاهی‌شان هنوز در حدی هست که بتواند یک تبیین عالمانه از چرایی شکل‌گیری بحران ارائه کند و درعین‌حال مانند نامه قبلی سازوکار اجرایی عملیاتی برای برون‌رفت از بحران گوشزد نماید.

مومنی گفت: ما امیدواریم صدایمان شنیده شود تا احساس بی‌پناهی مردم به حداقل برسد و انگیزه‌ای برای خروج از این بی‌عملی عصبانی کننده و هزینه‌ساز به‌ویژه در قوه مجریه فراهم شود.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

 • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

 • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

 • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

 • سعید قصابیان 0 0

  سلام. بنده در فرمایشات ایشون متوجه هیچ راه حل روشن و راه کار عملی نمیشم. اگر اشتباه میکنم راه نمایی بفرمایید.
  در این گزارش تنها به تعدادی جملات کلی بر میخوریم مثل اینکه : به شکل مناسب جهت‌گیری‌های منحط را در سیاست‌های تجاری، صنعتی، تولیدی و پولی را در قالب برنامه هماهنگ سامان بدهید/ حیثیت نظام تصمیم‌گیری و اعتماد مردم بدان مخدوش شده است/ این مسیری که برای نگاه به نرخ ارز انتخاب‌شده به آستانه‌های غیرقابل ‌تحمل رسیده /باید دست از این رویه فاسد و ضد توسعه برداشته شود/ رویکرد جزیره‌ای فاقد کارکرد لازم خواهد بود/انسان‌ها و خانوارها باید بتوانند با یک شیفت کار شرافتمندانه از عهده یک زندگی شرافتمندانه برایند/بنگاه‌های تولیدی مدرن باید از حداقل‌های تضمین‌کننده بقا و بالندگی برخوردار باشند و . . .
  از یک اقتصاد دان انتظار میرود که تنها به ردیف کردن تعداد ی " باید" و ترسیم ایده آلها و هشدار دادن اکتفا نکند و راه حل خود را برای حل مسئله بطور شفاف بیان کند.اینکه به دولت بگوییم داری به کجراهه میروی را که مردم عادی هم میدانند.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین